Produkt dne

Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6261
Komentářů: 1503

Doporučujeme

Pořiďte kvalitní repasované PC a šetřete chytře.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Skutečně se blíží se konec PDA? I. díl

Sponzorované odkazy:


Pravidelné mediální masáže někdy dokáží vytvořit vlastní realitu, alespoň u těch, kteří jim podlehnou. Několik posledních let jsme stále přesvědčováni, že klasická PDA, tedy kapesní počítače bez telefonního modulu jsou už jen elektroničtí dinosauři odsouzení k zániku a že je jen otázkou času, kdy se přestanou vyrábět úplně. To že se marketingoví experti pravidelně ve svých předpovědích mýlí, je známý fakt, který ovšem nijak neoslabuje sílu jejich hlasů. Pokusíme se na celou věc podívat z opačné strany. Qui Bono?
Kdo má z toho prospěch? V prvé řadě firmy, které mají blíže ke komunikacím než k PDA a samozřejmě ty zpravodajské weby, které žijí z reklamy těchto firem. Na ně se samozřejmě navazují další. Jedná se o různé agentury provádějící průzkumy mínění a mediální experty. Ti všichni nedělají svoji práci zadarmo a pochopitelně někdo je musí přímo nebo nepřímo platit.

Uživatel, který si koupí klasické PDA přinese pouze omezený a většinou jednorázový profit. Marže na kapesních počítačích jsou velice malé. Kdo je někdy zkusil prodávat, ví o čem je řeč. Bez software, doplňků a dalších služeb se takový obchod dá jen stěží provozovat, o úspěhu většího rozsahu ani nemluvě. U komunikátorů a Smartphone je tomu jinak. Uživatel z těchto přístrojů volá a hlavně používá datové přenosy (GPRS/EDGE/3G). To znamená, že po celou dobu používání přístroje platí další peníze. To je primární důvod "přitažlivosti" komunikátorů a tzv. chytrých telefonů oproti klasickým PDA. Z toho pak plynou další záležitosti. Investice výrobců a prodejců PDA do reklamy jsou minimální. Naopak reklamy komunikátorů vidíme téměř všude. Přesvědčovat uživatele o užitečnosti PDA je obtížnější než je přesvědčovat o koupi "lepších" telefonů, které umí mnohem více než běžné mobily.

Jak je to ve skutečnosti?
Tady musíme odlišit 2 věci. Zájem uživatelů a statistiky prodejů. Tyto dvě věci sice logicky souvisí, ale nikoli tak jednoduše, jak je nám to často předkládáno. Pravidelně můžeme číst čtvrtletní nebo roční výsledky prodejů od různých "renomovaných" agentur. Tyto výsledky jsou se 100% spolehlivostí vždycky snadno napadnutelné a není problém v nich najít hrubé zkreslování. Používají se různé finty. Tou nejčastější je záměna pojmů. Některé komunikátory bývají označovany jako Smartphone, takže velice často dochází k míchání pověstných hrušek s jablkama. Výsledkem je... marketignový kompot!

Další šikovnou manipulací je opomenutí, některého z výrobců nebo jeho zařazení mezi tzv. "ostatní". Podobných postupů by se dalo najít více. Někdy si za to firmy mohou samy svojí špatnou PR politikou a nepřesnými údaji o svých produktech. Jindy je velice obtížné si představit, že výsledek šetření renomované agentury je opravdu nezávislý.

Pravdou je, že žádné prodejní statistiky ve skutečnosti neexistují. Existují pouze počty vyrobených kusů, které jsou globálním výrobcem dodány mnoha distributorům. Tam stopa spolehlivě končí. Na lokálních trzích neexistuje žádný mechanismus, který by s dostatečnou přesností určoval počty a typy prodaných kusů. Neví se, co kde zůstalo na skladech, co se prodalo, co se vrátilo a často ani kolik kusů bylo reklamováno. Situaci navíc komplikují šedé importy z jiných zemí. Jakž takž směrodatnými mohou být výsledky největších prodejců, ale ty mohou být deformovány odlišným přítupem, marketingovým tlakem a dalšími faktory, které nic nevypovídají o skutečném zájmu uživatelů a už vůbec ne o skutečných potřebách uživatelů, což jsou rovněž zcela odlišné záležitosti.

A co výrobci tradičních PDA?
Těm jsou většinou tyto mediálně-marketingové manipulace lhostejné, protože drtivá většina vyrábí i komunikátory nebo z neznámých důvodů tuto situaci trpí i když se často dotýká jejich značky. Vydolovat relevantní informace od výrobců je věcí téměř nemožnou. Částečně proto, že tyto iformace považují za důvěrné a částečně proto, že je pro konkrétní pracovníky obtížné je získat z vlastního informačního systému.

Když dojde k tomu, že nějaký výrobce zanechal výrobu PDA, je tato informace patřičně zdůrazněna s komentářem napovídajícím, že se jedná o "další" a "pochopitelný" krok ve vývoji směrěm ke komunikátorům. Pokud nějaký výrobce komunikátorů nebo tzv. chytrých mobilů přestane vyrábět, tak je to bráno jako prostý případ změny priorit ve výrobě.

Pohled z druhé strany
Zájem uživatelů často říká naprosto opačné věci, než nám je různými experty podsouváno jako svatá pravda. Není těžké si toho všimnout. V rozsahu Palmserveru jsou jak klasická PDA, tak komunikátory nebo smartphone, takže to nám dáva možnost vidět situaci nezaujatě. Příklon ke komunikátorům je volbou priorit (1+0 vs. 1+1), ale mnohdy je otázkou módy, chuti vyzkoušet jný přístup nebo třeba změnou pracovního režimu. To vše je vysoce individuální a u každého člověka o tom rozhoduje více faktorů. Některé jsou objektivní, jiné subjektivní nebo založené na působení reklamy.

Když jsme cca před rokem spouštěli nový Palmserver, vytvořili jsme anketu, kterou máme v levém sloupci dole. K dnešnímu dni se jí zůčastnilo přes 4242 čtenářů, a to už je celkem slušný vzorek. Výsledky si můžete prohlédnout na následujícím obrázku nebo si rozkliknout odkaz "výsledky" pod anketou v levém sloupci Palmserveru...

Možná se vám bude zdát, že tento vzorek je zanedbalelný, ale pokud cca 78% z 4242 čtenářů preferuje PDA, pak se v žádném případě nejedná o maličkost. Tato polemika rozhodně nestojí pouze na datech jedné ankety a v následující části si povíme o dalších zajímavostech.

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 01.10, 2007  Autor: Josef Tkáč   Téma: Názory a polemiky
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Názory a polemiky

"Skutečně se blíží se konec PDA? I. díl" | Přihlásit/Registrovat | 7 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Skutečně se blíží se konec PDA? I. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 01.10. 2007 - 09:23:42
No tak není překvapení, že na serveru s PDA zaměřením je "překvapivě" vítězem ankety PDA, na serveru o mobilech to zase bude mobil.
Když si vezmu, co dokáže např. Nokia N95, po SW stránce prakticky to samé jako moje M700, ale v lepším balení a HW, tak nevidím důvod, proč by měli dinosauří zařízení s WM nutně vydržet na trhu...
Mají jen jednu výhodu, dotyk. displej.


[ Odpovědět ]
Re: Skutečně se blíží se konec PDA? I. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 01.10. 2007 - 16:43:59
 
No teda tvrdit, že Palmserver je zaměřený na PDA je trošku mimo. Stačí se podívat na recenze, kde převažují komunikátory, stejně jako v článcích o hardware. Naopak bych řekl, že Palmserver se dost "pokomunikátorštil". Třeba pokud je řeč o Palmexh, tak z 90 % jde o Trea. Takže tím to nebude. Srovnávat Nokie a WM je přinejmenším úsměvné HLAVNĚ v oblasti software!


[ Odpovědět ]
Re: Skutečně se blíží se konec PDA? I. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 02.10. 2007 - 13:34:50
 
Ale prosím tě, nevím, co by na tom mělo být úsměvné?


[ Odpovědět ]
Re: Skutečně se blíží se konec PDA? I. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 05.10. 2007 - 19:56:00
 
no nevím....mám N800 a zatím si na malou nabídku sw opravdu nemůžu stěžovat... je toho dost a často zdarma to, co jsem na WCE musel platit :)


[ Odpovědět ]

Re: Skutečně se blíží se konec PDA? I. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 01.10. 2007 - 12:44:27
Vzdycky je to o tom co komu vyhovuje,
me napriklad tak trosku linuxovsky zpusob vice jednoucelovych veci nez jedne all in one, takze zatim me nikdo nepresvedcil ale me sedi pda+telefon+gps, i kdyz az nekdo udela pda s gps ktere mi bude vyhovovat(ach stara dobra 4700) tak o tom zacnu premyslet.


[ Odpovědět ]

Re: Skutečně se blíží se konec PDA? I. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 01.10. 2007 - 20:07:35
No ja bych si pral aby vsichni vyrobci cehokoliv povinne zverejnovali pocek prodanych (=vyexpedovanych) kusu a k tomu pocet reklamaci, clovek by si potom udelal obrazek o konstrukcni kvalite danych veci.


[ Odpovědět ]
Re: Skutečně se blíží se konec PDA? I. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 01.10. 2007 - 22:32:42
 
S tím bych rozhodně souhlasil a zajímavé by bylo, kdybychom znali počty kusů na jednotlivé země. Jinak s článkem naprosto souhlasím. Taky si nemyslím, že by palmserver byl nějak jednostranně zaměřený na PDAčka, ono by to dnes asi ani nešlo. komunikátory to sice válcují, ale fajnšmekr, který ocení velký displej (třeba 4") ví svoje. Komunikátor může být kompromis pro lidi, kterým se nechce vláčet 2 zařízení, ale nic víc.


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.69 sekund