Produkt dne

Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6255
Komentářů: 1458

Doporučujeme

Pořiďte kvalitní repasované PC a šetřete chytře.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Ohrozí Android ostatní OS?

Sponzorované odkazy:


Nový operační systém pro komunikátory a chytré mobily tady není každý den, takže nám dovolte malé zamyšlení, které bohužel provází značná dávka skepse. Samozřejmě, můžete mít jiné názory a jako obvykle je můžete sdělit ostatním v diskuzi.

Již v pondělí jsme vás informovali o předpokládaném příchodu operačního systému Android a včera jsme v článku Android - giganti zakládají Open Handset Alliance (video)! přinesli informaci o založení sdružení, které by mělo zavedení tohoto OS podporovat a samozřejmě také využívat pro svoje obchodní zájmy. Nyní bychom se rádi trochu zamysleli nad novou situací...

Operační systém Android by tedy měl v nedaleké budoucnosti konkurovat Windows Mobile, PalmOS, Symbianu, BlackBerry a také některým linuxovým systémům, které se připravují již neomluvitelně dlouhou dobu (Access, Palm a další). Je ovšem otázkou, co Android přinese nového a jestli vůbec dokáže nabídnout komplexní sofistikované řešení pro tak speciální prostředí, jakými mobilní přístroje jsou. Apple iPhone nedávno dokázal, že taková věc je možná, ale pouze v omezené míře. Zavedené systémy mají za sebou nesmírný kus práce, zkušeností jejich vývojářů a tisíce vyřešených problémů, které se týkají drobných i větších specialit v ovládání, návazností jednotlivých aplikací, rozhraní směrem k hardware atd.

Lákadlo "vlastního" systému, kterému podléhají některé společnosti, je pochopitelné, ale je z drtivé části zaměřeno na finanční stránku věci, tj. na licence za OS. O funkčnost se zde primárně nejedná, resp. funkce jsou zjevně na okraji problému. Uživatel má ovšem naprosto opačný zájem. Je mu jedno, kolik výrobce musel zaplatit za licence OS, protože cenu přístroje nakonec stejně ovlivní trh a konkurence natolik, že z hlediska ceny není většího rozdílu mezi jednotlivými platformami při podobné výbavě. Rozhoduje HW vybavení a funkce (vč. způsobu ovládání), které uživatele zajímají mnohem více. Navíc do oblastí "funkcí" je nutno započítat i dostupnost software a zvláště lokalizovaného software a freeware. Tady mají zavedené systémy obrovský náskok.

Ačkoli obecně podporujeme jakoukoli konkurenci v oblasti platforem i přístrojů, nesdílíme zvláštní nadšení, které kolem Androida propuká. Nevidíme v něm totiž spásu před Windows Mobile a už vůbec před PalmOS, ale spíše další variantu, která snad nabídne něco alespoñ trochu použitelného, co by lidem přinášelo výhody inteligentních mobilních přístrojů a snad trochu i oživilo trh.

Na rozdíl od iPhone, který přinesl revoluční ovládání, je Android stále ještě ve fázi, kdy nevidíme hmatatelné výsledky. Samozřejmě, že pro ostatní platformy to je konkurence, kterou nelze podceňovat zvláště proto, že na ní participují tak významné firmy. Na druhou stranu tato situace připomíná "humbuk" který tady již několikráte byl. Různá sdružení také ohlašovala velkolepé cíle a dodnes je mobilní Linux v plenkách. Výhodou Androida je jeho otevřenost, která doufejme bude zachována a hlavně nezpochybnitelná dynamičnost Google, který na rozdíl od společností Access nebo Palm, Inc. má zcela evidentně jiný "tah na branku". To by Androidu mohlo výrazně pomoci. Nicméně, vzpomeňme si na jiné sdružení, jehož podobnost s Open Handset Alliance se přímo nabízí. Jedná se o Symbian. Tady se přece také daly dohromady společnosti, které měly zájem na pokračování kdysi legendárního EPOCu a nemůžeme tvrdit, že by alespoň v oblasti zařízení s dotykovým displejem byl Symbian nějak zvlášť úspěšný. Ostatně i Nokia si pro svoje PDA (N770 a N800) nakonec raději vybrala Linux.

Včera se objevily první analýzy (spíše odhady), že Android by mohl ukrojit během následujícího roku až 2% trhu. Může se to zdát málo, ale ve skutečnosti jde o velice ambiciózní hranici. Otázkou je, komu ta 2% Android sebere. Jsme přesvědčeni, že v ohrožení je zejména Symbian, ale také Palm. Pro Palm je příchod Androidu něčím jako "posledním varováním". Buď razantně urychlí vývoj PalmOS II nebo bude za chvíli prodávat "Treo 800a", čímž pochopitelně máme na mysli Trea s Androidem na palubě. Windows Mobile je v jiné situaci a zdá se, že jeho hlavním problémem je (a zcela správně) iPhone, resp. náhlé osvícení , které jej nutí konečně přepracovat ovládání a nejlépe celé GUI. Ovšem v největším ohrožení je podle našeho názoru společnost Access, která pravděpodobně vlastní liknavostí přijde o jedinečnou šanci uvést ALP jako alternativu k PalmOS a obecně jako alternativní OS pro jiné výrobce. Situace je o to horší, že část z potenciálních partnerů je již v Open Handset Alliance.

Android má před sebou rozhodující a velmi těžké období, kdy kromě vlastního vývoje musí přesvědčit uživatele, že je minimálně stejně dobrý jako konkurence a ve velmi krátké době nabídnout dostatek software přizpůsobeného ovládání v mobilních zařízeních. Pro potenciální zájemce nyní není na pořadu dne čekat na první zařízení s Androidem, a to i přes sliby, že se objeví v druhé polovině 2008. Vzhledem k relativně rychlé "amotrizaci" mobilních přístrojů lze pohodlně stihnout morálně i fyzicky opotřebovat minimálně jedno, ale pravděpodobněji i dvě zařízení s jiným operačním systémem, zvláště pokud budou uživatelé vyžadovat podobné portfolio dostupných aplikací a hardwarově špičkově vybavené přístroje. Ovšem, můžeme se mýlit, to ale ukáže až čas...

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 07.11, 2007  Autor: Josef Tkáč   Téma: Názory a polemiky
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Názory a polemiky

"Ohrozí Android ostatní OS?" | Přihlásit/Registrovat | 4 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Ohrozí Android ostatní OS? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 07.11. 2007 - 07:00:10
Celkem souhlas, i když bych asi tak nepodceňoval linuxové programátory. Myslím, že základní sadu aplikací jsou schopni přeložit velice rychle.


[ Odpovědět ]

Re: Ohrozí Android ostatní OS? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 07.11. 2007 - 08:25:22
Myslím, že se článek docela trefil do popisu dnešní podivné situace na poli mobilních přístrojů. Operační systém byl měl mít, kromě toho že bude kvalitní a dobře ovladatelný, i dostatek použitelných aplikací. A na to výrobci pořád zapomínají. Pořád se spoléhají na to, že si právě jejich OS vývojáři oblíbí a budou pro něj dělat aplikace. To je třeba problém Symbianu. Jestli měl EPOC aplikací dostatek, Symbian, jako jeho nástupce, jim má poskrovnu. Opačný problém má zase PalmOS, dobrých aplikací je tu dost, ale vývoj systému skončil někde v roce 2002. Windows Mobile zase pořád chybí ta rychlost a intuitivnost ovládání. Skoro si říkám, že kdyby ze všech těch operačních systémů vzali to dobré a udělali jeden pořádný, tak by to bylo nejlepší.


[ Odpovědět ]
Re: Ohrozí Android ostatní OS? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 14.11. 2007 - 13:33:11
 
Myslim, ze problem je nekde jinde. Problem je totiz v tom, ze vetsina lidi uz nechce utracet dalsi penize koupi potrebneho SW a tak si stezuje na jejich nedostatek. Samozrejme, i tech placenych je malo, ale proto, ze by je stejne nikdo nekupova. Podle me OS ma hlavne umet to od ceho to je operacni system - tj spravne spravovat prostredky apod. Ostatni uz by melo byt nadstavbou a melo by byt na kazdem, jak si to dale rozsiri. Samozrejme by meli existovat baliky aplikaci, ktere si uzivatel muze nainstalovat - ale muze a ne musi!


[ Odpovědět ]

leilei123 (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Sobota, 25.08. 2018 - 12:09:06
2018825 leilei3915
nfl jerseys [www.cheapnfljerseysclearance.us.com]
rolex replica watches for sale [www.rolex-replicawatches.us.org]
coach outlet [www.coachoutletcoachoutletstore.us.com]
canada goose outlet [www.canadagooseoutletsaleonline.us.com]
Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.64 sekund