Produkt dne

Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6261
Komentářů: 1503

Doporučujeme

Pořiďte kvalitní repasované PC a šetřete chytře.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Jaký byl rok 2007 a co přinese rok 2008

Sponzorované odkazy:


Jako v každém roce i letos se pokusíme shrnout hlavní události a trendy minulého roku a zamyslíme se i nad situací na trhu a dalšími záležitostmi uběhlého období. V druhé části se pokusíme odhadnout, co se bude v oblasti inteligentních mobilit dít v letošním roce.

Minulý rok z hlediska Palmserveru
Minulý rok byl pro nás náročný, ale úspěšný. Podařilo se nám udržet přízeň obchodních partnerů i čtenářů, kterých k naší spokojenosti znatelně přibylo. Zvýšili jsme pravidelný počet článků ze čtyř na pět denně a přinesli řadu podrobných recenzí, kdy v mnoha případech jsme byli první na českém a někdy i na světovém webu, kdo tyto recenze zpracoval.

Zároveň se nám celá řada věcí nepovedla. Nedokázali jsme vylepšit redakční systém tak, aby plně vyhovoval některým požadavkům čtenářů a také se nám nepovedlo vyřešit problém fotostudia, které by umožňovalo mnohem kvalitnější fotografie pro recenze. Tento dluh si sebou poneseme i do roku 2008 a ba těchto nedostatcích budeme dále pracovat.

Připravujeme pro vás i několik důležitých novinek, které jak doufáme přivítáte, ale nyní je ještě brzy na jejich zveřejnění.

Minulý rok z hlediska novinek
V minulém roce se stalo několik důležitých událostí, a to na všech platformách.

Apple iPhone
Bezesporu událostí číslo jedna bylo uvedení komunikátoru společnosti Apple. Přes původně přezíravé a místy až arogantní komentáře konkurence a části odborníků se z iPhone stal fenomén, který dnes více či méně kopírují všichni od Redmondu až po Taiwan. Revoluční ovládání a multidotykový displej ovlivnil všechny platformy. Vývojáři se mohou přetrhnout aby nabídli "iphone like" aplikace, podobné skiny k programům a tak dále. My jsme svojí troškou do mlýna přispěli několikadílnou recenzí iPOD Touch a pochopitelně i mnoha články na téma iPhone. Nechceme se chlubit, ale dobře jsme odhadli potenciál Apple i úspěch jejich produktů.

Windows Mobile
Předně se rozšířil nový operační systém Windows Mobile 6 a byli jsme zaplaveni spoustou zajímavých komunikátorů s WM na palubě, o což se postarala nejen společnost HTC, ale také ASUS, E-TEN a některé další. Naopak řada výrobců ukončila výrobu klasických kapesních počítačů typu PDA.

Velkou zajímavostí na platformě Windows Mobile byl unikátní přístroj HTC Advantage (původně Athena), ale v závěru roku se bohužel nějak ztratil z pozornosti médií. Tento přístroj na rozhraní PDA a MID (UMPC) zůstal specialitkou pro fajnšmekry. E-TEN zaujal prvním komunikátorem s VGA displejem. HP ke konci roku předvedla řadu zajímavých modelů, které ovšem byly odloženy až na rok 2008. ASUS měl také úspěšný rok a zaplavil trh řadou vysoce kvalitních komunikátorů a PDA, často s GPS. Velkým úspěchem bylo uvedení řady levných mininotebooků EeePC.

Zásadní změny na platformě WM ovšem přineslo dění kolem Apple iPhone, jak jsme o něm psali výše. Ukázaly se stovky aplikací, které se nechaly inspirovat iPhone. Najednou, jako by se nejzbytečnější věci stal stylus a heslem dne se stalo ovládání prsty. Kromě jednotlivých programátorů se tímto trendem nechali nakazit i velké softwarové společnosti. Společnost ViTO připravila speciální stránky s edicemi aplikací využívající „bezstylusové“ ovládání a pozadu nezůstali ani ostatní. Aby toho nebylo málo, tak do hry vstoupila i společnost HTC a připravila TouchFlo - speciální ovládání, které dala do vínku některým svým přístrojům. Apple prostě naučilo vývojáře myslet na ergonomii ovládání a prospěch z toho mají všichni.

Palm
Tady mnoho důvodů k radosti nevidíme. Palm sice přežil, ale za cenu "zrady" kdysi výborného PalmOS. Značnou část produkce nyní tvoří zařízení s Windows Mobile. Původní PalmOS se dále nevyvíjí. Linuxový PalmOS je stále v říši slibů a očekávání. Neuspěla ani společnost Access a ani v loňském roce nepředvedla svůj linuxový ALP. Fiaskem skončilo uvedení Folea, které zastavilo nové vedení Palmu. Finančně si Palm pomohl lowendovým Palm Centro, který jako první přístroj Plamu nemá dotykový displej, ale na trhu je úspěšný a vzhledem k nízké ceně je o něj zájem. Podobně to je s Palm Treo 500. Modely Treo 7xx nepřinášejí nic objevného, jen udržují platformu při životě.

GPS
Standardní součástí komunikátorů se stal GPS modul. Dnes u každého lepšího přístroje je GPS nutností. V oblasti GPS se začaly více prosazovat přístroje typu PND, a to ať už jednoúčelové, tak kombinované s přehrávači multimédií. EU podržela krachující Galileo a Rusko dokončuje svůj Glonass. TeleAtlas byl prodán TomTomu a Navteq se sblížil s Nokii.

Loni se objevily první navigace s 3D objekty a lze předpokládat, že časem se z toho vyklube standard. České společnosti produkující GPS systémy vyrazily přes hranice a ucházejí se o úspěch na zahraničních trzích. Jejich šance nejsou zrovna malé. Zvýšila se kvalita jejich produktů, zlepšilo ovládání a ani český uživatel si nemá příliš nač stěžovat. Pokrytí naší země i okolních států je na dobré úrovni a má stále zlepšující se úroveň. Všechny mají k dispozici podrobné celoevropské mapové podklady. Rezervy jsou v oblasti dynamické navigace. Systém TMC-RDS má stále daleko k dokonalosti.

Ostatní
Kromě halasného ohlášení Google Android a "linuxového spiknutí proti všem" jsme se žádných zázraků prozatím nedočkali. Snad jen kapesní počítač od Nokie N880 stojí za zmínku, ale ani ten netvoří masový trend nebo něco, co by zvedalo adrenalin mezi uživateli.

V přístrojích se standardně začaly používat větší paměti ROM. Nepsaným standardem v kartách se stal formát microSD a prosadila se i technologie SDHC.

Co nás čeká v roce 2008?
Částečnou odpověď přináší právě v těchto dnech CES 2008, kde se představují aktuální trendy. Letos můžeme počítat s příchodem Windows Mobile 6.1, s řadou nových komunikátorů od HTC, novinek od Hewlett Packard a jistě se předvedou i další výrobci. Nicméně žádná větší revoluce se asi letos nečeká. Snad jen integrované fotoaparáty by měly konečně překonat již neudržitelnou hranici 2mpx a vydat se tam, kde klasické mobily dosahují mnohem lepších hodnot.

Svět Windows Mobile pravděpodobně bude mírně stagnovat a očekávat příchod nové generace Windows Mobile 7, která by měla přinést zásadní změny v ovládání a po více než roce a půl dotáhnout dnešní možnosti Apple iPhone v oblasti ovládání. To ovšem nezabrání příchodu avizovaných modelů s WM 6.1. které se od sebe budou lišit jen nepatrně, ale budou se snažit pokrýt co nejširší spektrum představ zákazníků. Ostatně široká nabídka modelů, je nejlepší zbraní WM.

Událostí roku 2008 by mělo být uvedení Androidu na trh, ale tady jsme spíše skeptičtí. Nedostatek aplikací bude velkým problémem a pochybujeme, že během prvních dvou let Android bude nějakým způsobem narušovat současnou rovnováhu na trhu. V lepším případě to může být jednodušší alternativa, která bude více konkurovat Symbianu než Windows Mobile.

U Palmu člověk nikdy neví, ale snad se jim konečně povede dostat do komerční podoby linuxový PalmOS. Moc jim to přejeme. Již dnes se ukazují obrázky připravovaných modelů, které pravděpodobně budou mít označení Treo 800, ale také můžeme čekat nástupce Palmu Centro. Bude pokračovat produkce modelů s Windows Mobile.

Již nyní prosakují zprávy o další generaci iPhone a dokonce o záměru Apple vypustit zcala nový přístroj, který by navazoval na tradici legendárního Newtona. Budeme se těšit! Nový iPhone by měl eliminovat základní nedostatky současného modelu. Hovoří se o GPS, lepším APN a dalších novinkách operačního systému. Nelze ovšem předpokládat, že by se Apple podařil takový marketingový úspěch jako u iPhone. Spíše půjde o zpevnění pozice na trhu a o mírné rozšíření klientely směrem k náročnějším uživatelům, kteří ovšem nemusí Windows Mobile nebo jiný operační systém a rádi si připlatí za kvalitu, neopakovatelný design a značku.

Další
Co dalšího můžete ještě čekat v letošním roce? Rádi bychom věřili, že se objeví první projektory v kapesních počítačích a komunikátorech, ale to bychom asi byli příliš velcí optimisté. Možná se nějaký model opravdu objeví, ale na "trend" si budeme muset počkat a pravděpodobně stejně to dopadne i s rolovacími displeji, ve kterých vidíme velkou budoucnost mobilit.

V každém případě, se letos nudit nebudeme. Bude spousta nových přístrojů a samozřejmě i nových programů a nových verzí. Rozhodně bude o čem psát a vy budete mít o čem číst. To vám můžeme odpovědně slíbit.

Závěr
Na závěr mi dovolte abychom jménem Palmserveru poděkovali všem čtenářům a našim obchodním partnerům za přízeň v minulém roce a doufáme, že nám ji zachováte i v roce 2008. Vám všem přejeme úspěšný rok ve všech oblastech vašeho konání.

Josef Tkáč , Michaela Dudíková, Petr Kačenka, Jan Novotný
redakční tým Palmserver.cz

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 08.01, 2008  Autor: Josef Tkáč   Téma: Názory a polemiky
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Názory a polemiky

"Jaký byl rok 2007 a co přinese rok 2008" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Jaký byl rok 2007 a co přinese rok 2008 (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 08.01. 2008 - 07:31:41
Docela slušné shrnutí loňského roku. Možná jste se měli ještě znínit o poměrně katasrofálním Invexu a bylo by to komlet. Jinak přeji Palmserveru ať vydrží a stále se zlepšuje. Držím Vám palce!!


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.31 sekund