Produkt dne

Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6262
Komentářů: 1504

Doporučujeme

Pořiďte kvalitní repasované PC a šetřete chytře.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Přicházejí navigace s 3D objekty?

Sponzorované odkazy:


Nápadem s 3D objekty v navigaci se zabývá asi každý producent navigačních systémů, který nechce zaspat dobu a nechat se předběhnout konkurencí. Nedávno se na internetu objevilo video s 3D provedením navigace iGO. Prohlédněte si ho a posuďte sami, jestli by se vám taková navigace líbila. Objekty v 3D navigaci vyvolávají rozporuplné reakce. Po grafické stránce jsou jistě zajímavé, ale řada odborníků nevidí v současné době celou záležitost tak jasně pozitivně, jak by se dalo předpokládat. Jednak jde o celkovou náročnost na hardware, kde vykreslování 3D objektů, celkový objem zpracovávaných a uložených dat nebo přehlednost na displeji, představují celou řadu problémů. Mezi hlavní námitky patří například to, že na 3D modelu není vidět trasa dopředu. Jinými slovy uživatel neví , co ho čeká za zatáčkou, resp. za rohem 3D objektu. Je tam rovná cesta nebo další zatáčka a na jakou stranu? Tady se jeví současné provedení navigačních systémů jako lepší. Samozřejmě toto lze eliminovat volbou úhlu pohledu nebo "vnoření" do zástavby, ale to zase předpokládá častější komunikaci mezi uživatelem a systémem, což není ani bezpečné, ani pohodlné.

Podívejte se například, jsk si to představují vývojáři iGO...

Samozřejmě, že takový systém nemůže běhat na lowendovém PDA, ale vyžádá si větší nároky na rychlost procesoru a grafiky, a to nehovoříme o velikosti paměťové karty nebo třeba ceně.

Cena za "digitalizaci" městských objektů bude jistě nemalá a dodavatelé mapových podkladů tuto cenu budou pochopitelně chtít promítnout do konečné ceny. Dá se také předpokládat, že 3D modely objektů budou vznikat velice pomalu. Nejprve přijdou na řadu velká města a pak snad ta menší. V každém případě lze počítat s problémy a vyšší cenou. Všichni víme, jak je to s upgrade mapových podkladů dnes a kolik stojí.

Někteří dodavatelé navigačních systémů pracují s 3D objekty mnohem opatrněji. Oblibu si získává myšlenka, že v 3D by měly být provedeny pouze dominanty a historické budovy, resp. objekty, které nějakým způsobem usnadňují orientaci. V loňském roce jsme zveřejnili screenshoty Navigon Mobile Navigator 6, kde vývojáři šli právě touto cestou...

Jakkoli zní argumenty proti 3D objektům rozumně, není pochyb o to, že je jen otázkou času, kdy výkon hardware (včetně paměťových karet) a ceny mapových podkladů dosáhnou kritického bodu, který dovolí uživatelů nabídnout podobné řešení, jako na videu iGO. Možná trochu zpátečnicky zní osobní názor autora článku, že současné navigační systémy zdaleka nevyčerpaly svůj potenciál a mohou nabídnout daleko užitečnější funkce, než jsou pohledově atraktivní 3D objekty. Nicméně, pokrok nelze zastavit, takže se v nejbližší době pravděpodobně budeme s tímto tématem setkávat častěji a můžeme se těšit, jak si výrobci navigačních systémů poradí se všemi překážkami.

A jaký je váš názor na 3D objekty v navigacích? Dali byste jim přednost i za vyšší cenu navigace a za nutnost pořízení výkonnějších zařízení s větší úložnou kapacitou? Své názory nám můžete sdělit v diskuzi pod článkem.

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 13.02, 2007  Autor: Josef Tkáč   Téma: O satelitní navigaci GPS
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

O satelitní navigaci GPS

"Přicházejí navigace s 3D objekty?" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Přicházejí navigace s 3D objekty? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.02. 2007 - 09:16:43
osobne by me vice zaujalo reseni reliefu krajiny nez klasicke 3D zobrazeni mest ..


[ Odpovědět ]
Re: Přicházejí navigace s 3D objekty? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.02. 2007 - 09:55:16
 
Ve městě to nemusí být špatné, ale mělo by se to dát vypnout. Vyšší cena asi ne, to se raději spokojím s tím co mám. Spíše bych přivítal spolehlivější vysílání TMC, ale to prodejci navigaci asi neovlivní


[ Odpovědět ]
Re: Přicházejí navigace s 3D objekty? (Hodnocení: 1)
Od: Kato (vk.kat@post.cz) - Úterý, 13.02. 2007 - 10:24:37
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.kato.cz
 
Ad. to vypinani 3D objektu - ono by se to dalo udelat celkem jednoduse, aby to bylo prehledne - pokud by za odbockou byla pouze rovinka, tak by se to zobrazilo tak, jak je to na videu, ale pokud by za odbockou byla napr. do 150m dalsi odbocka, tak by se ty 3D objekty plynule zneviditelnily/prepnulo se to do klasickeho 3D bez 3D objektu a po projeti se to prepnulo zase zpet na plne 3D objekty. To vse bez zasahu uzivatele - myslim celkem trivialni a pouzitelne reseni :)


[ Odpovědět ]
Re: Přicházejí navigace s 3D objekty? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.02. 2007 - 11:13:17
 
Mno, triviální z hlediska nápadu asi ano ;) Horší to bude s nárokem na HW. Nejdřív by se muselo zjistit, které objekty překrývají zvýraznění silnice a poté ještě vykreslit průhledně, což taky není nic nenáročného (pro HW).


[ Odpovědět ]
Re: Přicházejí navigace s 3D objekty? (Hodnocení: 1)
Od: Kato (vk.kat@post.cz) - Úterý, 13.02. 2007 - 11:17:06
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.kato.cz
 
Mno - ono cely je to podle me tak moc HW narocne, ze resit jeste narocnost tohohle nema zas tak moc velky smysl 8-)


[ Odpovědět ]
Re: Přicházejí navigace s 3D objekty? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.02. 2007 - 23:09:49
 
Přesně, ale třeba to bude tak, že na každé větší město bude samostatná 4GB karta, kterou si uživatelé budou muset koupit podobně jako turistického průvodce. :o) Ale asi nebude tak zle, protože ty budovy nemají mít přesný vzhled, ale půjde o pár unifikovaných objektů, které se budou opakovat.


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.31 sekund