Produkt dne

Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6261
Komentářů: 1503

Doporučujeme

Pořiďte kvalitní repasované PC a šetřete chytře.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih?

Sponzorované odkazy:


Situace kolem dlouho očekávaného operačního systému od společnosti Microsoft se nám dramatizuje. Stále častěji se objevují zprávy, že uvedení operačního systému Windows Mobile 7 se opět opozdí a teď se navíc objevila mnohem horší zpráva!

Máme informace o spoustě zajímavých vychytávek, které by měly přesvědčit váhající uživatele a přiklonit je na stranu Microsoftu (připravujeme o nich samostatný článek). Již je jisté, že WM 7 budou opravdu unikátním systémem s velkým množstvím funkcí, které konkurence dosud nemá, ale upřímně řečeno nás opravdu vyděsila zpráva pana Eldara Murtazina ze serveru Mobile-review.com, který má osobní zkušenosti s Windows Mobile 7 a tvrdí, že WM7 není aplikačně zpětně kompatibilní! To znamená, že několik set tisíc programů pro WM nebude možno použít a WM 7 tedy budou začínat od nuly stejně jako Android nebo iPhone. Tím samozřejmě ztrácí obrovskou konkurenční výhodu. Další průšvih je v tom, že nový systém údajně nedovolí vytváření a vyměnu GUI, takže ohromný potenciál XDA-Developers a dalších nezávislých vývojářů buď zanikne nebo se přeorientuje jinam.

Část problému asi bude v tom, že WM7 jsou postaveny na jádru Windows CE 7, kdežto stávající systémy (Windows Mobile 5.0 a 6.x) jsou postaveny na Windows CE 5.2. To patrně nedovoluje zachovat zpětnou kompatibilitu. Celá věc je značně problematická a jen můžeme doufat, že šéfové Microsoftu vědí, co dělají. Vyhodit tolik práce a začít de facto znovu je přinejmenším riskantní, ale jistě je v tom i kus promyšlené odvahy. Pokud si Microsoft myslí, že WM 7 má takový konkurenční potenciál, že stojí za takovou obět nebo že nadešel čas zbavit se balastu, který za sebou aktuální systémy táhnou ještě z prehistorických dob PalmPC v1.0 a PocketPC 2002, pak je vše v pořádku a snad se jim povede úspěšně prosadit nové mobilní řešení. Pokud to nedomysleli, může dojít ke katastrofě a zhroucení platformy. Ono je vlastně otázkou, jestli se vůbec ještě dá hovořit o platformě, pokud WM6.6 ukončí celou éru a WM7 začne něco zcela novou...

Mnoho firem, které vyvíjejí programy pro WM 5 a 6.x budou muset přepracovat svoje produkty, což pochopitelně znamená další náklady. Nicméně "staré Windows mobile" asi hned tak nezaniknou a stejně jako u PalmOS lze předpokládat, že následujících řeněme 3 až 5 let budou sice v klesajícím počtu, ale stále dostupné i nové verze různých programů a dokonce i novinek.

Celkem vzato, je to přece jen technický vývoj. Jistě, mohou být problémy u individuálních uživatelů, kteří jsou zvyklí na svoje oblíbené programy a kteří často investovali nemalé peníze za dodatečný nákup software, ale i na to existují poměrně jednoduchá řešení. Není také vyloučeno, že zde bude stejná možnost jako pro PalmOS/WebOS, resp. že časem bude k dispozici šikovný emulátor, který dovolí používat starší programy. Ať tak nebo tak, Windows mobile(phone) se nachází na křižovatce, která může zásadním způsobem ovlivnit budoucnost platformy a možná i změnit svět inteligentních mobilit. Uvidíme jak to dopadne a samozřejmě vás budeme informovat.

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 18.01, 2010  Autor: Josef Tkáč   Téma: Názory a polemiky
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Názory a polemiky

"Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih?" | Přihlásit/Registrovat | 9 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 18.01. 2010 - 09:01:01
Jestli je to pravda, tak je to poěkný průser! Nejde ani tak o ten balast, to je celkem pochopitelné, ale o načasování. Takhle se prostě dostanou až za Androida a iPhone. Vpodstatě budou sekundovat webOs. Pravda asi mají finanční potenciál to protlačit na trh, ale jestli naštvou vývojáře, tak to mají spočítané. Výhoda WM platformy je právě v tom, kolik mají nezávislých programátorů. Nedikážu si sice představit jaké zázračné funkce mohou WM7 nabídnout, že jim to za to riziko stojí, ale mi by stačilo, kdyby to mělo pořádné PIM, mobilní kancelář a použitelné komu nikační rozhraní. To teď mají, takže by mě fakt zajíámalo, čím nás tak ohromí...nebo ochromí :o/


[ Odpovědět ]

Re: Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 18.01. 2010 - 09:09:30
100% nekompatibilita by byla nemilá, nicméně v článku není nic, co bych neočekával. MS potřebuje něco jiného, než jen přemalované ikonky, to je jasné. Odříznout starou zátěž v podobě nekontrolovatelného balastu apod. je chválihodné. OS bude muset v základu nabídnout kvalitní SW výbavu (tak jako např. stolní verze), aby nedostatek 3rd aplikací nebyl z počátku tak palčivý.
Tak recept je jednoduchý, udržet (přimět k upgrade) firemní klientelu, která bude zřejmě majoritní (se současným podílem na trhu), po té i rozšíření mezi běžné uživatele.


[ Odpovědět ]
Re: Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 18.01. 2010 - 10:13:07
 
Balík od SoftMakeru měl stál dost peněz, doufám, že na to budou v Redmondu pamatovat :o) Jestli jsem na něco zvědav, tak na integraci PIM. Ale stejně to asi skončí tak, že bude nový a starý svět WM.


[ Odpovědět ]
Re: Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 18.01. 2010 - 11:22:01
 
...ako Nový a Starý zákon.Niečo ako ped Kristom a potom...


[ Odpovědět ]
Re: Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 18.01. 2010 - 12:57:02
 
Tak nový a starý WM je již nyní, SW fungující s Today a pro stylus a SW pro kapacitní LCD a WM 6.5 bez Today. Už teď je to pakárna. Takže rozhodnutí ukončit platformu a uvést novou je jedině dobře. Ale víme kulový, co skutečně bude.


[ Odpovědět ]
Re: Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 18.01. 2010 - 16:58:08
 
Pakarna je podle me zavest novy platforma a nepokracovat v tomhle.Aspon zacit jinem a udrzovat jeste WM6.6. WM byli a je vzdy spojen s PC. Pokud tohle spojeni zanikne, tak ze WM neni nic a nepomuze to ani novou platforma. Samozrejme, ze muzeme jenom doufat v tom, aby se novy WM povedli. Jsem totalne proti tomu aby se vseho smerovalo tam kam jde Android,PalmOS, iPhone. Vime asi jake to je nemit k dispozici internet, kdyz ji zrovna potrebujete. Hlavne take nam jde o nejvetsi moznost vyber OS. Aby nebyl potom situace jako pred 5-8lety, kdy se trh strhnul jenom k jednym smeru(ke Symbianu). Uvidime, kazdopadne MS je hodne pozadu a stale vaha co a jak dal s mobilni platformou.
(Muj nazor: jak je tomu pred 14lety, kdy jsem zacal s notebookem Pentium 120mhz od acer, tak smer zmensovani PC stale jde dopredu. Doufam, ze brzo zbavime tyhle nepotrebne mobilni OS a prejdeme brzy ke plnohodnotnem OS jako je tomu na PC, pak s kompaktabilitu nebudume vubec resit. Doufam v 2018-2020 kdy tomu bu

Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]
Re: Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 18.01. 2010 - 17:15:57
 
některé věci bez stylusu nepůjdou a kapacitivní displeje taky nejsou žádný zázrak, jen módní fičurka, které je mnohým k ničemu.


[ Odpovědět ]

Re: Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 18.01. 2010 - 16:52:59
Ono vyhodit balast a zacit znovu je obcas potreba. A ikdyz to boli prinasi to vetsi rychlost, prehlednost, atd.. Jen doufam, ze se toho doziji i u PC. Jinak pokud by WM7 sam o sobe obsahovat vsechny aplikace smysluplne pouzitelne, nic moc dalsiho by si tam clovek ani nemusel instalovat. Bohuzel dnes je tomu prave naopak, vetsinu integrovanych programu je treba nahradit.


[ Odpovědět ]
Re: Windows Mobile 7 - zázrak nebo průšvih? (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 18.01. 2010 - 17:13:21
 
To je individuální. Někdo nahrazuje jen protože jiný program je hezčí. Já většinou dohrávám věci, které sám systém neumí, ale spousta věxí na WM je pro mě použitelných již od základu. Jen v posledních letech, cca od iPhone, se dohravají věci, které jsou efektnější a umí ovládání prstem. Je to taková móda, ale na pracovní záležitosti nemá vliv.


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.66 sekund