Produkt dne

Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6266
Komentářů: 1523

Doporučujeme

Pořiďte kvalitní repasované PC a šetřete chytře.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

To muselo přijit! Google má svůj platební systém!

Sponzorované odkazy:


Společnost Google připravuje Google One Pass. Jeví se vám to jako lákavá služba nebo vás napadají slova z Pána prstenů - "Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže, jeden všechny přivede, do temnoty sváže."?

Oficiální stránky služby jsou zde. Jedná se o jedno heslo pro placený digitální obsah na straně uživatele, ale hlavně o koplexní systém pro vydavatele, kterým umožní poměrně jednoduché účtování poplatků za online obsah. Google nabízí zajímavý cenový program. 90% zůstává poskytovateli obsahu a 10% si účtuje Google. To vůbec není špatné pro vydavatele. Naopak pro konzumenty obsahu je taková služba i přes skvělé pohodlí jednoho účtu problematická. Umožní totiž většímu počtu vydavatelů přesunout svůj obsah do placené zóny, aniž by museli vyvíjet vlastní systémy nebo participovat na omezených lokálních řešeních s často velice nevýhodným dělením provizí.

Konzument digitálního obsahu ovšem tahá za kratší konec provazu. Jsou zde tedy dvě reálné hrozby. Jednak hrozí citelný úbytek bezplatného poskytování kvalitního obsahu a jednak hrozí globální kontrola Google nad digitálním obsahem. V extrémním případě si dovedeme představit i další negativní dopady, které prozatím raději ani nechceme vyslovovat. Dovedete si například představit, co všechno si Google může dát do podmínek pro vydavatele?

Nejhorší na celé věci je to, že se s ní nedá rozumně bojovat. Vydavatelé po relativně krátké době pochopí výhody Google One Pass a také pochopí, že použití jiného systému je výrazně znevýhodní oproti ostatním (pohodlní uživatelé budou chtít jeden účet pro placený obsah a nebudou chtít mít x účtů pro různé magazíny). A čtenáři? Ti budou ze strany vydavatelů brzy postaveni před hotovou věc - prostě plaťte!. Řada internetových poskytovatelů obsahu se živí pouze z reklam, a to zvláště u menších vydavatelů často nestačí ani na základní provoz, takže zpoplatnění obsahu nějakou jednoduchou cestou, a tou Google One Pass rozhodně je, se jeví do budoucna jako NEVYHNUTELNÉ.

Pro provozovatele obsahových webů to je lákavé ještě z jednoho důvodu. Budou moci dělat čistě svoji práci a 100% se věnovat obsahu a nikoli drobit svoje síly na produkční a obchodní část a zoufale shánět inzerci, která by zaplatila provoz. Někteří z nich si totiž vůbec neuvědomují, že jejich skutečnými zákazníky až doposud nebyli čtenáři, jak se často mylně uvádí, ale právě inzerenti, kteří fakticky provoz takových serverů platí. Tato "odvážná téze" je platná pro 99% vydavatelů! Právě proto si dokážeme představit, že Google One Pass ovlivní Internet jako nic jiného v poslední době.

Představa, že například Palmserver by měl placený obsah a poplatky by plně vyrovnaly jeho provozní náklady nebo dokonce generovaly zisk, nám připadá jako z říše růžových snů. Reklamy by byly "něco navíc". Ubylo by nekonečných stresů, přibylo redaktorů a rozhodně by došlo i ke znatelnému zvýšení kvality obsahu. Myslíte, že ostatní vydavatelé takto neuvažují? Kdo by chtěl dělat práci zadarmo a komu by nevadilo, že jsou měsíce, kdy není na výplaty, protože se nepodařilo sehnat reklamu? Reklama se často odvíjí od produkce nových modelů nebo nového software, takže například Palmserver získává prostředky nikoli podle počtu spokojených čtenářů, ale podle toho, jestli naši obchodní partneři dokončili produkční cyklus nějakého modelu. Google One Pass by to mohl změnit. Přidat se na stranu "temna" se zdá logickým a do budoucna asi nevyhnutelným řešením.

Bohužel nebo naštěstí (záleží z jaké strany se to posuzuje) je Google One Pass pro placený obsah v ČR prozatím nedostupný a je otázkou jestli se to změní za rok, za dva nebo za delší dobu.

Zdroj zprávy je zde.

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 17.02, 2011  Autor: Josef Tkáč   Téma: Názory a polemiky
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Názory a polemiky

"To muselo přijit! Google má svůj platební systém!" | Přihlásit/Registrovat | 13 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 10:04:21
Ono je to otázka ceny. Ale zase platit za všechno co dnes na netu je, tak by člověk zbankrotoval. U palmserveru bych třeba neměl problém měsíčně něco zaplatit, protože tady vždycky něco zajímavého najdu, ale kdyby to mělo být ve stovkách, tak asi ne.


[ Odpovědět ]
Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 10:43:42
 
pajdu za měsíc bych problém neměl, ale nějaké roční předplatné by se mi asi moc nelíbilo a kdyby to stahovalo třeba 8 kč za den, tak taky ne, protože to pak člověk ztrácí kontrolu


[ Odpovědět ]

Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 11:06:16
Premisu, že zákazník je ten kdo platí jsme bohužel nepochopili včas a potopilo nám to projekt, který jsme s kolegou vedli. Honili jsme se za statistikami návštěvnosti na úkor obchodní činnosti a po dvou letech infarktové dřiny jsme to vzdali. Placený obsah byl v té době scifi. Dnes už by do obsahového webu nešel ani za zlaté prase.


[ Odpovědět ]

Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 19:22:49
No myslím že placení webů (v globálu) není příliš reálné, je tady přeci plno "odborných" časopisů které mají placený obsah na webu a nemyslím že je tady velký prostor pro další. Stále je plno fan stránek které jsou a zůstanou zdarma a vzniklou mezeru zpoplatněním některých free by asi bylo brzo zaplněno jinými.


[ Odpovědět ]
Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 19:51:54
 
S tím nesouhlasím. Fan weby mají znetelně nižší úroveň a většinou jde o občasníky, které vycháejí jak se komu zrovna zachce. Dále takové weby nejsou pro prodejce a výrobce partnerem, takže se k mnoha věcem ani nedostanou. Často tyto fan weby opisují právě to co přečetli na odborných webech (někdy ze zahraničí a pokud tyto budou placeny, tak je tady další problém. Zpoplatněním webů by asi začal i tuhý boj o autorská práva (obrázky, videa atd.) Já třeba na PS chodím kvůli sw pro WM, ale už jsem našel český web, který tady kopíruje celé texty i obrázky a dost pochybuji, že by to měli dovolené a že by to PS nezajímalo, kdyby obsah byl pacený. Kromě XDA neznám žádný fandowský web, který by měl alespoň zčásti srovnatelnou úroveň jako PS. No aúpolsedním argumentem je právě ta lákavá možnost, nechat si platit. Podívejte jak dopadlo freeware, když se objevily Markety, kde lze nabídnou každý pitomoučký prográmek za dolar. Freeware tím hodně ubylo!


[ Odpovědět ]
Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 20:07:20
 
Pokud by toto byla pravda již dnes by bylo vše placené, není jediný důvod k poskytování obsahu jen za reklamu.Navíc by těžko někdo chtěl platit za obsah a přitom navíc sledovat reklamu (těžko by stačily jen platby čtenářů). Ostatně uvidíme.


[ Odpovědět ]
Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 20:14:44
 
To není úplně pravda, protože současné platební systémy jsou pěkně drahé a mimo to i složité, aby si to každý vyvíjel sám. Mudroch to tuším zkouší u Timesů, ale ostatní by takový systém sami neutáhli. Genialita je právě v tom, že Google se o všechno postará a vezmě si celkem rozumnou částku.


[ Odpovědět ]
Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 20:02:15
 
smiřte se s tím, že svět se mění. Takových webů, které vydrží půl roku a denně sesmolí sotva jeden článek už tady bylo a buď rychle zajdou na úbytě. Z těch schopnějších se stanou profiweby a ty se pak mezi sebou požírají až zbydou 2-3, které uživí trh. Pro ostatní už není místo. V tom článku, se který se asi dá v mnohé souhlasit, chybí hlubší pohled na tak malý trh, jako je ČR. Protože tady vydávat nějaký magazín a pravidelně je podle mě docela řehole. Osobně nechápu, že se to vůbec uživí.


[ Odpovědět ]
Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 20:23:02
 
Pánové nehádejte se. Ten směr to takový skutečně může být jak píše pan Tkáč, ale nějaké 2-3 roky to bude trvat a ještě se uvidí, jak to dopadne.


[ Odpovědět ]

Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 20:10:43
Hm, zajímavý článek k přemýšlení. Na Lupě jsem už pár článků o placeném obsahu četl stím Vaším mi to dává podobný obraz. Ono to nemusí nutně záviset od výše částky za ten který obsahový web, ale od způsobů placení, jak tady už někdo uvedl výše. Dovedu si řeba představit 20kč SMSku jednou za měsíc, při novém vstupu po vypršení limitu. Čeho se více obávám, je postupného zdražování, až to už všechno pojede v rutině. Být váma, tak udělám anketu, kdo by kolik byl ochoten zaplatit za váš obsah a pak se podle toho zařídit. Já osobně bych viděl 20-30Kč měsíčně za Palmserver jako OK. u 50 kč bych se asi kroutil, ale záleželo by hodně na náledě v ten platební den :o)


[ Odpovědět ]
Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 20:28:41
 
No já to čtu spíš proto že je to zadarmo, tak nějak si nedovedu představit že bych za to platil, stejně jako za noviny, ty už nekupuji nějakých 20 let a nevšiml jsem si že by free článků na webu ubývalo spíš naopak. Texty a informace se na vás tlačí ze všech stran.


[ Odpovědět ]
Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 20:59:30
 
já už taky noviny nekupuju, protože vše najdu na webu, ale když to tam bude taky placený, tak se buď vrátím k papíru nebo si prostě zaplatím web. Texty a informace amatérů mě nezajímají. Chci seriózní zpravodajství z oborů, které mě zajímají, a to něco stojí.


[ Odpovědět ]

Re: To muselo přijit! Google má svůj platební systém! (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 18.02. 2011 - 13:33:49
Bohuzel jste to nedopovedeli do konce, take by znatelne ubylo ctenaru. Tusim ze se uvadi jako velky uspech, kdyz po prechodu z neplacene na placennou verzi zustane 1% ctenaru. Takze si soucasne naklady na 1 ctenare vynasobte stem a dostanete minimalni cenu, abyste na tom byli financne stejne jako ted. A to si jeste soukrome myslim, ze ubytek by byl podstatne vetsi a v desetimilionovem narode se novi ctenari budou hledat tezko, vic lidi proste cesky nemluvi.


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.19 sekund