Produkt dne

Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6230
Komentářů: 1352

Doporučujeme

Pořiďte kvalitní repasované PC a šetřete chytře.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.
Komentář

Firefox OS: systém se šlechetnou myšlenkou, který neměl šanci uspět
Od: Robert Skvaril - Úterý, 04.07. 2017 - 00:00:00

Jistě si vzpomínáte na časy, kdy byl trh s mobilními operačními systémy mnohem rozrostlejší, než je tomu dnes. Stejně jako dnes tu bývaly platformy Android, iOS a Windows Mobile, byly tu však i méně známé systémy, které si i přesto našly své příznivce. Jistě si vzpomenete na RIM OS, Java ME, PalmOS, Symbian, a nebo třeba Firefox OS. V dnešním článku bude řeč o posledním z nich.Časy, kdy se Mozilla snažila prorazit ve všech různých směrech jsou dávno ty tam. Urputně se snažila konkurovat mohykánům, jakými jsou Microsoft a Google kde se dalo. Bohužel jí na to její síly nestačily a tak se rozhodla pouze pro práci na Firefoxu.
Jedním z jejích neúspěšných projektů je mobilní systém, který se svým názvem inspiroval ve webovém prohlížeči nadace - ve Firefoxu. A tak roku 2013 vznikl Firefox OS, který měl způsobit revoluci na poli mobilních zařízení.

Nápad stvořit vlastní mobilní OS se zrodil v Mozille v roce 2011. Tou dobou ještě neměli napsaný ani řádek kódu, a tak nebylo třeba vymýšlet nějaký důmyslný název - projekt byl prozatímně označen jako B2G, Boot To Gecko.
Systém byl založen, stejně tak, jako Android na Linuxovém jádru, krusta systému však v tomto případě nebyla vytvořena pomocí Javy, ale čistě z webových technologií, z HTML5, CSS a JavaScriptu. Volba těchto technologií byla jasná - Mozilla chtěla stvořit svobodný operační systém pro otevřený web. Dalším cílem bylo umožnit webovým vývojářům tvořit tzv. web-based aplikace, které by svou kvalitou odpovídaly aplikacím na majoritních platformách. Dle slov ředitele výzkumu Andrease Gala, se dají veškeré mobilní platformy označit za uzavřené, výběr Mozilly tedy padl na otevřené technologie a standardy.
V roce 2012 došlo k přejmenování produktu na Firefox OS a veřejnost již mohla spatřit podobu systému, který se chystal vtrhnout každou chvílí na trh. Finální systém spatřil světlo světa v roce 2013 na koferenci Mobile World Congress v Barceloně, kde byla také oznámena spolupráce Mozilly s výrobci mobilních telefonů ZTE, TCL Corporation, LG Electronics a Huawei.
První mobily, které poháněl Firefox OS se začaly prodávat v Brazílii, Kolumbii, Venezuele a Mexiku, později se také dostaly do některých evropských zemí, mezi které patří Španělsko, Černá hora, Srbsko, Polsko a Maďarsko.
V České republice se tento systém poprvé objevil s telefonem Alcatel One Touch Fire E a to v roce 2014.

Dle předpovědí analytických společností čekala Firefox OS zářná budoucnost. Jednalo se o systém, který se svou koncepcí a především svými cíli naprosto lišil od stávajících systémů. Bohužel, tato platforma nenabídla nic tak exkluzivního, aby zaujala typického zákazníka. Svými vlastnostmi mířila spíše na webové nadšence a vizionáře, kteří stáli o sjednocený počítačový svět poháněný webovými technologiemi. Takových nadšenců však nebylo a ani dnes není mnoho, a tak se tato nadějná platforma nikdy neprosadila.
Nalijme si sklenku čistého vína - Firefox OS opravdu neměl kromě svých vizí a cílů čím zaujmout. Z pohledu normálního člověka, který chce s telefonem volat, posílat SMS a využívat různé služby to byl pouze systém, který vypadal jako Android, ale oproti Androidu nenabízel velké množství aplikací. Dalším faktorem, který hrál proti Firefox OS bylo to, že se trh se smartphony ustaloval. Android byl v té době již velmi rozšířeným a oblíbeným systémem, o iOS nemluvě.
A tak se Firefox OS zařadil na mobilním poli mezi odpadlíky.

Mozilla se však nevzdávala a nakonec dostala Firefox OS na jiná chytrá zařízení, na chytré televizory firmy Panasonic. Zde naopak oproti mobilním telefonům sklidil úspěch, dle průzkumů byl pro svou jednoduchost, přizpůsobitelnost a dobrou ovladatelnost oblíbenější než televizní verze Androidu. Mozilla však vývoj náhle ukončila. Zda-li to bylo kvůli nedostatku financí, či kvůli nedostatečné spokojenosti s tržním zastoupením systému zůstává tajemstvím.

Zdá se tedy, že Firefox OS jako takový skončil, ale to není tak docela pravda. Panasonic uvedl, že bude na systému dále pracovat a majitelé televizí nemusí mít obavy z ustrnutí vývoje a brzkého zastarání softwaru.
Firefox OS má překvapivě také svého nástupce, který si říká H5OS. Vyvíjí jej společnost Acadine se sídlem v Hong Kongu. Oproti původnímu produktu však primárně necílí na chytré telefony jako spíše na chytrá zařízení obecně. Cíle má však stejné, jaké měl Firefox OS.

Jak se situace vyvine uvidíme až za nějakou dobu. Dnes je již jasné, že nebudeme nosit v kapse smartphone s Firefox OS, ale co my víme, třeba se jednou tento inovativní systém prostřednictvím nějakého forku objeví v našim chytrých ledničkách, hodinkách a dalších zařízeních denní potřeby.


Zdroje:
Wikipedie
Mozilla Foundation
Flatpanelshd
Vaše jméno: Anonym [ Registrovat ]

Předmět:


Komentář:

Povolené HTML značky:
<b> <i> <strike> <div> <u> <a> <em> <br> <strong> <blockquote> <tt> <li> <ol> <ul>

Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:  Bezpečnostní kód

Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.36 sekund