Palmserver.cz

HTC TyTN - recenze - II. díl
Publikováno: Pondělí, 20.11. 2006 - 02:00:00
Téma: Recenze PDA, komunikátorů a smartphone


Komunikátor HTC TyTN byl vyvinut hlavně jako nástroj pro práci, a to pro ta nejnáročnější využití. Jeho extrémně bohatá hardwarová výbava dovoluje velmi mnoho a software poskytuje základní podporu pro potřeby většiny uživatelů, kteří dávají přednost platformě Windows Mobile.

V předchozí části recenze jsme si prohlédli jednotlivé komponenty balení a podrobně jsme prozkoumali i samotný komunikátor. Dnes se zaměříme na softwarovou výbavu, na některé možnosti ovládání a nastavení. Nejprve se seznámíme s parametry přístroje…

Technická specifikace HTC TyTN:

  • Operační systém – Windows Mobile 5.0 Phone Edition
  • Procesor – Samsung S3C2442 400 MHz
  • Paměť – 64 MB RAM + 128 ROM
  • Displej – LCD TFT 2,8“ QVGA(240 x 320 px)
  • Rozšíření – 1x microSD slot, TransFlash, SDIO
  • Komunikace – GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSDP, WiFi 802.11b/g, Bluetooth 2.0, IrDA
  • APN – 1x CMOS 1600 x 1200 px + 1 x CMOS 352 x 288px a 20frame/sec, LED blesk
  • klávesnice – QWERTY 41, kláves + senzor podsvícení
  • Baterie - vyměnitelná, Li-Polymer 1350 mAh
  • Rozměry - 112. x 58 x 22 mm
  • Váha – 176 gramů
  • Cena - 16.692,00 Kč + DPH

Oficiální produktové stránky jsou zde. Bohužel tato specifikace není tak podrobná, jak bychom si přáli, ale naštěstí tento nedostatek napravili ti, kteří se k přístroji dostali dříve(viz Internet) a něco lze vyčíst i z přístroje nebo z příručky. Nejprve se tedy zastavme u bezdrátových technologií, které jsou asi hlavním lákadlem tohoto modelu. Základní telefonní modul GSM/GPRS/EDGE je quad band a pracuje na frekvencích 850/900/1800/1900 MHz. GPRS je class 10. Technologie HSDPA/UMTS je duální, pro Evropu je zde frekvence 2100 MHz a pro USA frekvence 850/1900 MHz. Některé zdroje uvádějí i UMTS 800 MHz, ale v oficiálním datasheetu to uvedeno není. V nastavení HTC TyTN jsme ho nakonec našli…

Přístroj je ovšem vybaven i dalšími technologiemi. Kromě klasického IrDA 1.2 (115200 bit/s, SIR/CIR) pro krátkodosahový přenos souborů je zde WiFi 802.11b/g a Bluetooth 2.0, který je podle všeho bez EDR(Enhanced Data Rate). Ovladač BT je od Microsoftu.

Velikosti pamětí jsou standardem platformy Windows Mobile. Jejich hodnoty vidíte na následujících screenshotech, stejně jako další informace o systému…

V seznamu technické specifikace si můžete povšimnout i dvou kamer. Zadní častěji poslouží jako fotoaparát, přední je určena pro videohovory.

Software
O co je HTC TyTN lepší v hardwarové výbavě, o to je ochuzen v oblasti software. Relativně chudá softwarová výbava je přesto pochopitelná. Hardware prostě dostal přednost. Další zvýšení ceny by se mohlo negativně promítnout v prodejnosti modelu a navíc je zde dosti velká skupina individuálních zákazníků, která má své vlastní představy o tom, co by chtěla mít nainstalováno na svém komunikátoru a tyto představy se značně různí. Bohaté hardwarové možnosti totiž umožňuje to nejnáročnější využití a pro klienty, kteří ví co potřebují, není problém si přístroj dovybavit potřebným software. Může to znít jako obhajoba HTC, ale jde spíše o zamyšlení nad filosofií společnosti v této záležitosti. K přístroji nejsou dodávány žádné bonusové aplikace nebo poukázky na způsob iPAQ Choice. Vše co je k maní je nainstalováno v paměti přístroje a jakž takž pokrývá základní funkce produktu. Výhrady lze řešit nákupem alternativních produktů, kterých je na trhu dostatek a v mnohem vyšší kvalitě.

Nyní se podívejme, co přístroj nabízí. Základ je stejný jako u asi většiny přístrojů s WM 5.0. Nalezneme zde aplikace - Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Průzkumník, Úkoly, Poznámky, Kontakty, Kalendář, poštovního klienta, Kalkulačku, Obrázky a video, Kameru, Hledat, Pocket MSN, Správce stahování, Správce SIM, Správce MIDletů( JAVA), Správce aktualizací, Klienta terminálových služeb, Bezdrátový modem, Bezdrátový přístup k SIM, ActiveSync, Internet Explorer, Windows Media Player 10 a SIM Toolkit podle operátora. Hry zastupuje obvyklá dvojice Solitaire a Bubble Breaker.

Se standardními aplikacemi se naši čtenáři na stránkách Palmserveru měli možnost již mnohokrát seznámit, takže je zbytečné se jim dále věnovat. Zajímavější jsou programy, které doplnil výrobce. Přidanými aplikacemi jsou ClearVue PDF, ZIP, Telefon(Smart Dialing), Rychlá hlasová volba (Voice Speed Dial) a Správce komunikace. Nyní se podíváme na několik screenshotů přibližujících jednotlivé aplikace…

ClearVue PDF…

ZIP..

Telefon…

Rychlá hlasová volba

Správce komunikace

Sestava těchto programů pokrývá základní potřeby uživatele. U telefonních a komunikačních programů jde víceméně o samozřejmost, protože jinak by nebylo možno komunikátor smysluplně používat. Dobrým nápadem je zařazení aplikací ZIP a ClearVue PDF. Tady musíme HTC pochválit. Uživatel může bez dalšího pracovat s většinou často používaných dokumentů a nemusí investovat do prohlížeček nebo hledat alternativní freewarové programy.

Jak jsme uvedli na počátku této kapitoly, přístroji by jistě slušely nějaké bonusové aplikace, resp. jejich výběr z několika možností, ale cenové důvody jsou pochopitelné. Přesto software řeší většinu potřeb a k větší kritice zde není prostor.

Úvodní obrazovka
Maličkost, která potěší. Na úvodní obrazovce Dnes je jednoduchý plugin, který umožňuje rychlou volbu informace o stavu baterie, správce komunikace a programu Sunnysoft InterWrite 9.1…

Nastavení
Ani zde se nedočkáme většího překvapení. Řada věcí je standardní a stejná jako u ostatních zařízení s Windows Mobile.

Nejzajímavější je třetí záložka, kde je soustředěno vše, co se týká bezdrátových technologií a hlavně datových přenosů. Silná stránka komunikátoru HTC TyTN má právě zde svoje luxusní sídlo. K některým záležitostem se dostaneme v další části recenze. V českých názvech se někdy špatně orientuje, ale nakonec se podaří najít tu správnou volbu.

Z výše uvedeného se můžeme blíže podívat na nastavení telefonu…

nebo nastavení tlačítek…

Nazvat kolečko JogDial – „ovládacím prvkem Nahoru nebo Dolů“ asi chtělo notnou dávku „netradičního myšlení“. Důležitější jsou ale možnosti, které na výše uvedených screenshotech vidíte. Nebývalé množství hardwarových tlačítek umožňuje přizpůsobení téměř každému požadavku uživatele, aniž by musel slevit z ovládání jiných důležitých funkcí komunikátoru.

Další nezbytnou maličkostí je zámek kláves, který umožňuje 3 varianty…

Poslední obrázek je z aplikace Sunnysoft InterWrite v9.1, na kterou se podrobněji podíváme jindy…

Závěr
Co se týče hardwarové výbavy, těžko lze mít představu o lepším komunikátoru, který by zároveň vyhovoval požadavkům na rozumné rozměry. Výborná vybavenost modelu bezdrátovými technologiemi je doplněna celou řadou slušných parametrů, za které se přístroj také nemusí stydět. Poněkud chudší softwarová výbava zamrzí hlavně ty, kteří sou namlsaní od jiných výrobců. Přesto je funkční pokrytí dostatečné a umožňuje ihned začít s komunikátorem pracovat. Mezi první nákupy dodatečného software by ovšem měl patřit dobrý program pro bezpečné uložení PINů, hesel a podobně citlivých informací. To je snad jediná oblast, kterou společnost HTC podcenila v rámci softwarové výbavy.

Doposud jsme se věnovali jen prostému popisu. V příští části recenze už nebudeme jen chválit. Dojde na praktické zkušenosti a dokonce na některé problémy tohoto jinak skvělého přístroje.

Komunikátor HTC TyTN(Qtek 9600) si můžete zakoupit u firmy AH Mobile, která nám přístroj poskytla na recenzi. Cena komunikátoru je 16.692,00 Kč´+ DPH, tj. 19.863 Kč včetně DPH. Předchozí díl recenze si můžete přečíst zde.





Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=100