Palmserver.cz

První finská Jolla s Sailfish OS se moc nepovedla
Publikováno: Pondělí, 02.12. 2013 - 09:00:00
Téma: Názory a polemiky


Sailfish OS je exzaměstnanecký truc projekt založený na MeeGo od společnosti NOKIA. Bývalí zaměstnanci si mysleli, že to dokáží lépe a po cca rok a půl trvajícím vývoji představili svůj produkt.

MeeGo byl linuxový systém, kterým původně NOKIA chtěla v roce 2011 nahradit stárnoucí Symbian. Nakonec se systém neprosadil a firma se začala orientovat na Windows Phone. Dnes je Nokia v pozici 90% lídra platformy, vyrábí mobily s bezkonkurenčními vlastnostmi i vlastní software a nedávno proběhla akvizice Microsoftem. Pravidelní čtenáři Palmserveru toto všechno jistě ví z předchozích článků. O aktivitě bývalých zaměstnanců jsme psali asi před rokem a půl v článku Bývalí zaměstnanci Nokie připravují mobil s MeeGo! a také později jsme se tomuto tématu občas věnovali. Naposledy to byla ukázka nového systému Sailfish OS. Nyní byl oficiálně představen veřejnosti první model Jolla...

Bohužel se naplnily spíše naše skeptické předpovědi než fantazie nostalgických fanoušků modelu Nokia N9. Jolla je velká, tlustá a v otázce aplikací spoléhá hlavně na svůj emulátor Androidu. Dětské nemoci se projevují také v rychlosti, a to podle níže uvedené recenze nikoli nezanedbatelně. Základní výbavu tvoří 1.4GHz dual-core Snapdragon 400 (MSM8930), 1 GB RAM, 16 GB úložného prostoru (rozšiřitelná), 4,5-palcový, 960x540 (QHD) IPS LCD displej, 8 megapixelový zadní kamera a 2mpx webkamery. Má NFC, 2.100mAh baterii, microUSB a slot pro microSD karty. Hmotnost je 141 gramů. Displej má ochranné sklo Gorilla Glass 2. Celá výbava odpovídá nižším až středním modelům s Androidem. Bohužel i v tom je skryt problém.

Neexistuje totiž dostatečně rozumný důvod, proč si takový "alternativní" mobil koupit, když na trhu jsou desítky, ne-li stovky modelů s Androidem. Proč svoje peníze investovat do něčeho takového, jako je Jolla? Z nostalgie po N9? Nebo z víry, že tento systém přežije a jednou začne konkurovat Androidu? Protože má jiné uživatelské rozhraní, které lze stejně i na běžném Androidu nahradit za jiné? Jaké má Jolla výhody oproti mnoha jiným modelům? Skupina lidí si možná splnila svůj sen a nechala si vyrobit model, podle svých představ. Pravděpodobně již během procesu výroby pochopili, co jsou to kompromisy a kde jsou limity možností malé firmy, která si nemůže dovolit investice do vývoje hardwarových vychytávek. MeeGo je mrtvý systém a Sailfish OS je něco jako zombie - "neživý". S největší pravděpodobností firma vydá jeden nebo dva další pokusy a zanikne nebo v lepším případě začne vyrábět vlastní Androidy a postavit se desítkám výrobců z Asie, kteří paběrkují za několika giganty typu Samsung, LG, Sony, HTC a tak podobně...

Recenze s fotogalerií je zde.

Komentář šéfredaktora:
Doplním kolegu o jeden další aspekt, pro který tomuto projektu nedáváme mnoho šancí. Výrobní technologie obecně se dostaly do takového stavu, že cca posledních řekněme 10 až 15 let platí několikanásobně a čím dál tím více, že není problém vyrobit, ale prodat. Producenti Jolla se poprali s první jednodušší fází, tj. s vývojem a výrobou prvních kusů. Buďme skutečně velkorysí a předpokládejme na chvíli, že se jim to jakžtakž povedlo. Teď je čeká boj o umístění produktu na trhu, a to vůbec nebude tak lehké. Vlastní e-shop zcela jistě nebude stačit. Musí přesvědčit operátory, že jejich produkt má větší šanci uspět než například mobily s BlackBerry a Tizen, případně Asha od Nokie nebo levné Androidy. Pokud se stane i tento zázrak a firma přesvědčí nějakého operátora (pro některé to může být zajímavý mikroexperiment), musí vyřešit hromadnou výrobu, balení a logistiku dodávek, reklamační servis a hlavně musí spustit pořádnou kampaň, aby našli dostatek dobrodruhů, kteří si jejich produkt koupí. To vše ovšem za plného paralelního vývoje dalšího modelu! A to všec za situace, kdy jsou na trhu desítky lepších, hezčích, výkonnějších a vychytanějších modelů! Klobouk dolů před takovou odvahou. Na druhou stranu, není třeba hned lámat hůl nad prvním modelem s dětskými nemocemi. Třeba je spraví nějaká aktualizace. A také nelze dělat kategorické soudy nad jednou recenzí, byť by z renomovaného serveru. Uvidíme, jak rozhodne zákazník.

Články na podobné téma:







Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=12698