Palmserver.cz

Google kontroluje obrázky posílané přes Gmail
Publikováno: Úterý, 05.08. 2014 - 06:00:00
Téma: Krátké zprávy


Tiskem proběhla zpráva o zatčení muže podezřelého z pedofilie. K zatčení přispěla společnost Google, která policii upozornila na pedofilní obsah fotografií v e-mailu muže.

Tato zpráva má dvě roviny, ale obě souvisí s morálkou a s hodnotovým systémem. Není pochyb o tom, že pedofilie je vážná a nebezpečná nemoc, před kterou se společnost musí účinně chránit. O tom asi nikdo nepovede diskuze. Nicméně fakt, že Google analyzuje fotografie, které procházejí přes Gmail je pro řadu lidí naprosto nestravitelná a pochopitelně vzbuzuje oprávněné obavy o soukromí. Google sice na svoji politiku v této oblasti veřejně upozorňuje, ale mnoho lidí o ni fakticky neví. Právně to má Google dobře ošetřeno a uživatel souhlasící s podmínkami služeb Google dává souhlas i k těmto praktikám. Před časem vzbudily rozruch informace, že Google analyzuje textový obsah (klíčivá slova) e-mailů, aby mohl lépe cílit reklamy a doporučení pro konkrétního uživatele, ale prohledávání fotografií posouvá, resp. zcela ruší jakékoli byťby jen zdání soukromí a uživatelé Google služeb by o tom měli být poctivě informováni. Spravedlivé je ovšem dodat, že Google v tom není sám. Před časem se stejně tak psalo o cloudových službách jiného dodavatele, které "explicitní materiály" rovnou mažou. Z logiky věci je tedy zřejmé, že prohlížení privátních fotografií je víceméně standardem v řadě různých freemailových a cloudových služeb.

Uživatel, kterému se toto nelíbí, má ovšem i alternativy. Může používat šifrování souborů, ukládání do zaheslovaných archivů, může používat různá šifrovaná úložiště, placené e-mailové služby nebo vlastní servery, NAS a tak podobně. V neposlední řadě se může vyhýbat službám, které nerespektují jeho soukromí nebo je používat cíleně pouze na nejnutnější funkce.

Z uvedené události si můžeme odnést dvě informace: 1) Na svobodě běhá o jednoho pedofila méně 2) Google nás bezostyšně šmíruje a my mu to dovolujeme. Pokud má ta první informace zdůvodnit tu druhou, tak je třeba se ptát, jestli je ta cena za ztrátu soukromí odpovídající. Bohužel se salámovou metodou, principem pomalu vařené žáby a nekonečným opakováním totalitní mantry "Kdo nic špatného nedělá, nemá se čeho bát" dostáváme do světa, kde je nepřítelem člověka připojeného k Internetu nejen kriminální hacker a producent malware nebo bezpečnostní služby jiných států, ale také poskytovatelé internetových služeb a státní instituce vlastního státu , které rámci páchání všeobecného dobra a iluze údajného zajišťování 100%ní bezpečnosti mají čím dál tím větší tendence sledovat preventivně každého občana 24 hodin denně. Kam to spěje, výborně popsal svého času již pan Orwell.

Zdroj zprávy je zde.

Články na podobné téma:







Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=13714