Palmserver.cz

Startuje ženská varianta sdílecí taxislužby Uber
Publikováno: Úterý, 09.09. 2014 - 04:00:00
Téma: Krátké zprávy


Pololegální, ale finančně přitažlivá dopravní služba Uber slaví úspěchy mezi uživateli, ale také pořádně vytáčí taxikáře, kterým bere práci a také "regulovčíky", kterým vadí, že nad službou není dohled ze strany státu a městských úředníků.

Zatímco odpor taxikářů je založen na oprávněných obavách z cenově nesrovnatelné konkurence i jejího řádově poctivějšího základu, tak v případě regulovčíků, resp. politiků, kteří chtějí všechno evidovat, regulovat, kontrolovat a na vše mít vliv (o úplatcích za licence a různá povolení ani nemluvě) je situace ještě bizarnější. Taxikáři si mohou za Uber sami. O tom snad nikdo rozumný nepochybuje. Uber je typickou službou z oblasti na hranici šedé ekonomiky, kdy dlouhodobá poptávka po férových službách za rozumné ceny vytvořila úspěšnou nabídku. Záblesk čehosi, čemu se kdysi dávno říkalo "volný trh" a co už dávno zemřelo pod údery úřednických razítek a sluníčkovými nápady populistických politiků. Uber vadí všem...kromě zákazníků a provozovatelů. Ti ho prostě milují. Jinak má Uber potíže všude, kam přijde. Zvláště v byrokracii sešněrované Evropě je terčem zákazů a žalob.

Nyní vzniká v USA další služba stejného typu, která ovšem bude oslovovat výhradně ženskou klientelu. SheTaxi - SheRides bude nabízet pouze ženské řidičky, a to pouze pro ženy, které se v takových taxících budou cítit bezpečněji. Poznávacím znamením by měly být růžové šály. Služba údajně vznikla z potřeby zakladatelky dopravovat dcery taxíkem na jejich mimoškolní aktivity. Služba startuje 16. září v New Yorku. V první fázi bude k dispozici pouze mobilní aplikace pro iPhone, která má rozpoznat ženskou klientku a v případě, že se nejedná o ženu, má komunikaci přesměrovat na jiné dopravní služby. Další mobilní operační systémy snad přijdou na řadu později. Služba pochopitelně vyvolává další kontroverze. Kromě stejných "nepřátel", jako má Uber, se navíc musí potýkat s obviněním z obráceného sexismu a diskriminace mužů. Politická korektnost zde narazila v opačném gardu na svoje základy a obvyklé genderistické demagogie jsou náhle použitelné proti službě, která by na skutečně volném trhu výborně plnila svůj účel.

Dále je zde naprosto zřejmá inspirace, a to i včetně názvu(!) stejnojmennou indickou službou, která má stejné kořeny. V Indii vznikla jako reakce na častá znásilnění a únosy klientek indickými taxikáři...

Problém americké SheRide je v tom, že služba může být ilegální z více důvodů. Taxikáři například nemají právo (stejně jako obchodníci) odmítnou zákazníka na základě rasy, pohlaví(!) a dalších atributů, jak to politická korektnost a příslušný zákon či vyhláška káže. Když rovnost, tak rovnost. Původní název SheTaxi musel být změněn na SheRide, protože další nařízení zakazují použít v označení služby slovo "taxi". jak je vidět, nebude to mít nová služba vůbec lehké a naopak bude čelit útokům ze všech stran. Bohužel je to i naše vina, že jsme připustili, že náš svět je takto regulován a omezován.

Zdroj zprávy je zde

Články na podobné téma:







Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=13835