Palmserver.cz

Facebook F8: psaní pomocí mozkových vln a 360° kamery
Publikováno: Čtvrtek, 20.04. 2017 - 13:33:59
Téma: Krátké zprávy


Je to ještě nedávno kdy klávesnice na dotykové obrazovce začaly střídat jejich hardwarové protějšky. Co kdybychom se ale už nemuseli ničeho dotknout, abychom mohli něco napsat – ani klávesy, ani dokonce obrazovky? Facebook začal pracovat na projektu, který přenese naše myšlenky přímo do textu.

„Silent speech“ neboli Tichá řeč jak ji Facebook nazval, vám umožní napsat 100 slov za minutu. Průměrný profesionální písař dokáže napsat 50-80 slov za minutu a ten nejlepší se dostane přes 120 za minutu. Generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg ale plánuje začít pomalu. Před tím, než začne fungovat plnohodnotné psaní, něco jako jednoduché ano/ne, může být obrovskou výhodou pro rozšířenou realitu.

Nakonec tato technologie bude přeměněna na nositelný gadget (například něco jako chytré hodinky), který bude moci přeměnit myšlenky na text. Konečným cílem je překonat písemný jazyk a nakonec přenést čistou myšlenku nebo pocit.

Tento projekt zpracovává výstupní část I/O (vstup/výstup), ale sociální síť má v plánu pokrýt také vstup. Systém typu Barille umožní lidem „slyšet“ skrze svou kůži tak, aby mohli přijmout zprávu a odpovědět na ni bez použití jakékoliv obrazovky.

Tato technologie je ale ještě velmi daleko, jelikož se musí vyvinout nové neinvazivní senzory. Facebook shromáždil více než 60 vědců a akademických pracovníků, kteří budou pracovat na tomto projektu.

Krátkodobější projekt přinese 360° video, které bude připraveno pro virtuální realitu. Za tímto účelem Facebook pokračoval ve svém projektu „Surround 360“ z loňského roku a představil nové dvě kamery – x24 a x6. Jsou pojmenovány podle počtu jednotlivých kamer, které mají, a jsou určeny pro profesionální tvůrce obsahu.

Obě kamery poskytnou stereoskopické 360° video. To znamená, že se budete moci nejen podívat kolem sebe, ale také pohybovat hlavou ze strany na stranu a tam a zpět. Každý pixel je umístěn v 3D prostoru, což opravdu pomůže tvůrcům obsahu pro virtuální realitu.

Model 24x je velký a dražší, zatímco 4x je menší a levnější. Ceny ještě nebyly oznámeny, avšak tyto dva modely by měly být cenově dostupnější než Lytro Immerge.


Zdroj:

GSM arena

Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
http://www.palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15244