Palmserver.cz

Roaming v EU zrušen, síťová neutralita zavedena
Publikováno: Neděle, 18.06. 2017 - 23:00:15
Téma: Krátké zprávy


Konečně došlo k tomu, na co většina z nás čekala - roaming v rámci EU byl zrušen.
Společně se zrušením roamingu však došlo k ještě jedné, na internetu mnohem méně prodiskutovávané události.
O zrušení roamingu i o té události, jejíž název je patrný z nadpisu, se dozvíte více v dnešním článku.


Dlouho projednávané zrušení poplatků za roaming v rámci Evropské unie vstoupilo v platnost dne 15.6. 2017.
Od tohoto dne můžete z ostatních států unie volat, posílat SMS a využívat dalších služeb vašeho operátora za cenu, jakou platíte v České republice.
Zrušení roamingu platí nejen v EU, ale také v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu, které jsou součástí Evropského hospodářského prostoru.
Trend omezování poplatků za roaming na území unie je patrný již nějakou dobu.
Od roku 2007 klesla cena za hovory, SMS a data o 70%, cena datového roamingu o celých 91%, což jistě potěšilo mnohé zákazníky.
Méně známou věcí je, že společně se zrušením roamingu přišla na scénu také dohoda o síťové neutralitě. Tato dohoda říká, že každý občan EU bude mít volný přístup k obsahu, který si zvolí; nebude omezován, zpomalován, či dokonce blokován při přístupu k webovým stránkám. Dále nebudou občané některých státu při přístupu k internetovým službám zvýhodňováni na úkor občanů ostatních států.
Laicky řečeno, s veškerým internetovým provozem se bude zacházet stejně, ať už se jedná o jakýkoliv provoz. Nebudou tedy omezovány např. torrentové trackery, které jsou většinou využívány k nelegálnímu stahování a zároveň nebudou zvýhodňovány např. služby pro sledování filmů a seriálů, jakou je třeba Netflix.
Poskytovatelé internetu budou nadále moci prioritizovat své služby, což může být třeba internetová televize, ale to pouze do té míry, která by neomezovala ostatní služby.Zdroje: ec.europa.eu

Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
http://www.palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15272