Palmserver.cz

Měkký robot ze Stanfordu  pomocník záchranářů
Publikováno: Čtvrtek, 17.08. 2017 - 20:00:00
Téma: Krátké zprávy


Pod pojmem robot si mnozí z nás představují hranaté, kovové roboty. Roboti však mohou vypadat zcela jinak. Příkladem je měkký robot, dílo vědců ze Stanfordu, který svým vzhledem připomíná gumovou hadici.

Co jsou měkcí roboti

Měkcí roboti jsou roboti s měkkými částmi těla. Tyto roboti jsou neocenitelnými pomocníky při záchranných operacích a dalších situacích, kdy nemůže být nasazena ani lidská síla ani síla klasických robotů.

Měkcí roboti nejsou žádnou novinkou. Kromě toho, že jejich tělo bylo složeno z měkkých částí, vedly do nich kabely a dráty, které je napájely a dávaly jim instrukce. Měkký robot ze Stanfordu se od nich liší svou autonomií, svou velikostí i svou schopností růst. Tento robot je mnohem větší než ostatní měkcí roboti.

Autonomii mu umožňuje procesor a baterie, které si nese na svých zádech. Robot stanfordských inženýrů je představitelem robotů nové generace.

Robot nženýrůt ze Stanfordu – cenný pomocník záchranářů

Tento robot vzniknul v laboratořích Harvardovy univerzity. Jeho vzhled není sice nic moc, zato však jeho schopnosti jsou velice pozoruhodné. Například dokáže sám růst, což je u robotů unikátní schopnost. Robot narůstá tím, že se nafukuje a vepředu rozpíná. To mu umožňuje zásoba materiálu, kterou má schovanou v sobě. A nejen to Navíc se dokáže protáhnout velice úzkými škvírami i zvedat i stokilová břemena.

Robot stanfordských vědců je dvojitá plastová trubička naplněná vzduchem, která roste nestejnoměrným nafukováním a řízením pomocí ohebného kabelu. Pozoruhodná je nejen jeho autonomie, ale i jeho nehořlavost. Tuto schopnost mu propůjčuje speciální silikonová guma, která obaluje jeho tělo. Navíc má břicho potaženo kevlarem.

Vědci stále pracují na zdokonalení tohoto robota. <ú>Unikátní schopnosti tohoto robota nové generace ho předurčují jako cenného pomocníka záchranářů, jehož úkolem je hledat přeživší ve zřícených budovách, podat záchranářům zprvu o jejich lokalizaci a zásobovat je potřebnou vodou, dokud nepřijde čas jejich záchrany.

Zdroj:svethardware.cz e-svet.e15.cz veda.stoplusjednicka.czz

Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
http://www.palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15313