Palmserver.cz

Chytrá auta budoucnosti  auta, která za vás budou i řídit
Publikováno: Čtvrtek, 24.08. 2017 - 21:00:00
Téma: Android


Chytrá auta nejsou v současnosti žádnou výjimkou. Samořízená auta, která ke svému pohybu vůbec nepotřebují řidiče, jsou zatím budoucností. Tato budoucnost však není vzdálená, hodně se o ní mluví i diskutuje. A nejen to. Rovněž mnohé společnosti usilovně pracují na tom, aby se tato budoucnost stala co nejdříve naprosto běžnou skutečností.

Co umí současná chytrá auta

Chytré auto může být každé auto vybavené On-board-diagnostics (OBD) korektorem, což znamená většinu aut. OBD konektorem jsou totiž vybavena auta, vyráběná od roku 2001. Stačí vložit do korektoru, který se nachází v blízkosti volantu, zařízení v podobě malé krabičky s vloženou SIM kartou. Přístup k datům v zařízení umožňují některá z aplikací. Aplikace lze stáhnout do smartphone pro operační systémy Android a iOS.

Chytré auto toho umí velmi mnoho, dalo by se říci, že je takovým malým kouzelníkem, který usnadňuje svým majitelům život. Auto vám například připomene, že jste již dlouho neměnili olej nebo že je třeba vyrazit do servisu na pravidelnou údržbu. Dokáže nahlásit poruchu, sledovat knihu jízd, navigovat vás a v případě potřeby dokonce i přivolat pomoc.

Od příštího roku bude naprosto běžné, že pokud se stanete účastníky nehody, vaše auto ji vyhodnotí a pošle potřebné informace policii. Chytré auto vás hlídá a bude hlídat více, například bude hlídat i to, zda jedete přiměřenou rychlostí.

Mobil místo klíčků

První vlaštovkou na našem trhu je společnost Xmarton, která vyvinula aplikaci, umožňující odemykat, zamykat auto a případně ho i sdílet mezi více uživateli a to bez předávání klíčků.

Kromě přenosu, sledování dat, odemykání a zamykání auta lze pomocí Xmartonu na dálku stahovat a vytahovat boční okénka, zapínat výstražná světla, blikačky. Aplikace rovněž dokáže kdykoliv najít vaše auto a pomocí GPS navigace vás k němu dovést.

Vývojové stupně autonomie aut

Autonomní auta se dělí podle nutnosti zásahů řidiče do jízdy do pěti vývojových stupňů. První stupeň je běžný, řízení auta je zcela v rukou řidiče. Auto ho pouze naviguje. V současnosti se stává běžným i stupeň číslo dvě, což znamená, že řidič má k dispozici adaptivní tempomat, asistenta pro jízdu v pruzích.

Díky tomu se auto samo udržuje na dálnici ve správném směru a s dostatečným odstupem za ostatními auty. Řidič si však nemůže zdřímnout ani na okamžik, musí mít stále ruce na volantu a být připraven v případě potřeby zasáhnout.

Třetí stupeň znamená pro řidiče úlevu, dovolí mu totiž na chvíli spustit oči ze silnice i z volantu a věnovat se jiné činnosti, například poslat SMS. Musí však být připraven v případě potřeby zasáhnout. Rozhodně si nemůže dovolit za volantem usnout. To mu umožňuje až čtvrtý stupeň. Je podobný třetímu stupni, liší se od něho pouze tím, že dává řidiči delší čas na to, aby se nevěnoval řízení. Nezareaguje-li delší dobu, auto samo bezpečně zastaví.

Pátý stupeň znamená naprostou autonomii auta, auto jezdí zcela samo, ke svému pohybu vůbec nepotřebuje řidiče.

V současnosti jezdí po silnicích auta se stupněm autonomie číslo tři.

Auta bez řidiče – blízká budoucnost

Výrobci aut a další společnosti usilovně pracují na tom, aby co nejdříve po silnicích jezdila auta, která se obejdou bez řidiče. Společností, které pracují na vývoji těchto aut, je mnoho, mezi ně patří například BMW, Tesla, Google. GM, NuTonomy, Apple. Ředitel společnosti Apple dokonce řekl, že autonome aut je pro jeho společnost klíčovou technologií.

Je samozřejmostí, že autonomním autům nestačí pouze umět se pohybovat po silnících bez řidiče. Rovněž je nezbytné, aby se dokázala výborně orientovat i v hustém městském provozu.

Zcela autonomní auto již v letošním roce?

Již koncem letošního roku se má na silnici objevit zcela autonomní auto, auto, které bude schopné se pohybovat po silnicích bez řidiče. Takové auto hodlá spustit v Singapuru společnost NuTonomy odštěpená z Massachusettského technologického institutu MIT již během letošního roku.

Bude se jednat o první samočinně řízenou taxislužbu. Zákazník si takového taxíka zavolá telefonem, sdělí mu cíl své cesty a potom si již pouze sedne dozadu a nechá auto, aby ho tam samo odvezlo.

V současnosti společnost již několik měsíců testuje v Singapuru zcela autonomní auto.

NuTonomy není v oblasti technologie autonomního řízení žádným nováčkem. Na vývoji těchto technologií spolupracuje se společností MIT již od roku 2007. Společnost NuTonomy si může na své konto připsat úspěch v této oblasti. Jedná se o její podíl na experimentálním zavádění samočinných golfových vozíků pro turisty. Navíc tato společnost je dodavatelem samočinných funkcí pro několik výrobců aut.

Zdroj:.topsrovnani.cz hybrid.cz vybermiauto.cz zpravy.aktualne.cz forbes.cz

Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
http://www.palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15316