Palmserver.cz

Hyperloop  dopravní systém budoucnosti
Publikováno: Sobota, 30.09. 2017 - 20:15:00
Téma: Krátké zprávy


Dostat se z Prahy do Brna za necelých 15 minut? To není sci-fi, nýbrž blízká budoucnost. S hyperloopem lze opravdu za velmi krátkou dobu překonat velké vzdálenosti.

Co je hyperloop?

Hyperloop je vysokorychlostní dopravní systém, jehož autorem je podnikatel a technologický vizionář Elon Musk. Vzhledově připomíná raketoplán. Jeho podstatou je pohyb přetlakových kapslí podtlakovými trubkovitými tunely. Kapsle mají být poháněny lineárními indukčními motory a vzduchovými kompresory.

Kapsle se budou pohybovat na vzduchovém polštáři, vytvořeném stlačeným vzduchem a aerodynamickým vztlakem. Každá kapsle má 28 útvarů, nazvaných ližiny, které jí umožňují pohyb na vzduchovém polštáři. Paluba každé kapsle je vybavena kompresorem, jehož funkcí je odsávat vzduch natlakovaný před kapslí a použít ho k tvorbě vzduchového polštáře, přičemž přebytečný vzduch vypouští za kapslí.

Hyperloop bude konkurovat letadlům

V hyperloopu se budou lidé či auta pohybovat na stejném principu jako náboj v hlavni elektromagnetické pušky. Kapsle má dosáhnout rychlosti až 1200 kilometrů za hodinu. Rychlost hyperloopu se bude lišit podle toho, zda pojede obydlenou či neobydlenou oblastí. V současné době nejrychlejší dopravní kapsle, dílo inženýrů Elona Muska, dosahuje rychlosti 308 kilometrů za hodinu.

Každá kapsle má být vyslána na cestu v rozmezí 30 vteřin až dvou minut, přičemž vzdálenost mezi jednotlivými kapslemi má být v průměru 37 kilometrů. Dopravní systém hyperloopu bude obsahovat zhruba 40 kapslí, přičemž šest z nich bude vždy na terminálech, kde do nich budou nastupovat a vystupovat lidé. Terminály budou umístěny na koncích trubice nebo na pobočkách podél tubusu.

Hyperloopem z Prahy do Brna a naopak

Společnost Hypetloop Transportation Technology (zkratka HTT), založená před čtyřmi lety jako startupový projekt na základě vize Elona Muska, má postavit trať, která bude spojovat Prahu, Brno a Bratislavu. HTT podepsala v lednu 2017 dohodu o spolupráci s městem Brnem a slovenskou vládou. Společnost bude rovněž stavět trať ve Spojených Arabských emirátech, Jižní Korei, Indii a Indonésii.

Kromě HTT se zabývá výrobou a provozem hyperloopů společnost Hyerloop One, kterou částečně řídí Elon Musk. HTT má výrazně nižší rozpočet, díky tomu, že společnosti bezplatně podporují inženýři z NASA, SpaceX a Boeingu, kteří pomáhají s vývojem futuristických projektů.

Zdroj:wikipedia.org technet.idnes.cz ekonomika.idnes.cz otechnice.cz designmagazin.cz

Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
http://www.palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15329