Palmserver.cz

Asistentka Alexa míří do Windows 10
Publikováno: Čtvrtek, 18.01. 2018 - 18:31:33
Téma:


O jakési taktické dohodě mezi Amazonem a Microsoftem jsme mohli slyšet již během srpna minulého roku. Nyní se spolupráce obou firem posunula do té míry, že se Microsoft rozhodl do svého nejnovějšího systému vpustit konkurenční Alexu.Na iPhonech od Applu je dominantním hlasovým asistentem domácí Siri, v případě Androidu je tomu nejčastěji Google Assistant.
Stejnou cestou, jakou se vydal Apple a Google se kdysi rozhodl jít také Microsoft a tak do svého operačního systému Windows 10, včetně mobilní verze zakomponoval hlasovou asistentku Cortanu. Ta si své jméno propůjčila od fiktivní postavy Cortany, která se poprvé objevila ve hře Halo: Combat Evolved z roku 2001.

Dlouho dobu různé instituce porovnávaly schopnosti všech dominantních hlasových asistentů a je nutno podotknout, že si v těchto testech Cortana vedla poměrně dobře.

Bylo by však dobré uvést pár informací pro nezasvěcené. Hlasovým asistentem se v dnešní době rozumí aplikace, která naslouchá požadavkům uživatele a následně je pomocí umělé inteligence zpracuje.
Například, uživatel řekne: "Google najdi mi článek o lišce obecné." Umělá inteligence takovouto žádost zpracuje a ve většině případů zobrazí článek o již zmíněné lišce. Není tomu tak ve všech případech, úspěšnost vyhodnocování závisí na pokročilosti jednotlivých umělých inteligencí.

Výčet schopností tím však nekončí. Chytrý asistent dokáže zobrazit aktuální počasí, televizní program, fotky vyfocené např. od 1. prosince do 29. ledna a další. Mezi další chopnosti, která Cortana donedávna uměla, bylo rozpoznání hudby.
Kdo zná Shazam, určitě ví, o čem hovořím. Cortana si poslechla přehrávanou skladbu a poté vyhodnotila její název, který poté uživateli sdělila. Jedná se o šikovnou funkci, především když posloucháte rádio a název písně přeslechnete, popřípadě jej hlasatel ani neuvede.

Tato funkce však v nejbližší době z Cortany zmizí. Byla totiž vázaná na Groove Music Pass, který byl jakousi obdobou ke službám typu Spotify, či Apple Music.
Zanedlouho po této informaci bylo také oznámeno, že do Microsoft Storu zamíří Alexa, asistentka konkurenčího Amazonu. Ta se dostala do povědomí lidí spíše než kvůli počítačům a smartphonům díky chytrým reproduktorům Echo. V některých zemích se z nich stal prodejní hit. Poptávka po Echu velice přesáhla poptávku po obdobném zařízení Home od Googlu.

Nyní však k jádru věci. Do nedávna byla Cortana majortiní a jedinou dostupnou hlasovou asistentkou pro Windows 10, což se s nadcházejícími měsíci změní.
Záměry Microsoftu se zdají být nejasné, ale jisté vysvětlení zde je. Dohoda mezi oběma firmami spočívá v tom, že konkurenční asistent bude dostupný na platformě dané firmy. Kromě přítomnosti Alexy ve Windows 10 si tedy budete moci na svém Amazonu Echo pohovořit s Cortanou.

Momentálně má Amazon smluvené partnerství s Lenovem, který chce přinést Alexu společně se svými novými notebooky, a také s Dellem, který ji zakomponuje do svého počítače Pavillion Wave PC.

Hlasoví asistenti tu s námi nejsou dlouho, boj o tržní zastoupení tedy zatím stále probíhá. Spojenectví Microsoftu s Amazonem je velice prozíravé, neboť jim umožní zbavit se různých nedostatků - v případě Microsoftu je to především absence mnoha jazyků, včetně češtiny a téměř nulový výskyt Cortany na různých chytrých zařízeních, včetně mobilních telefonů. Naopak Alexa se díky tomuto kontraktu dostane do nejnovější verze celosvětově nejpoužívanějšího desktopového operačního systému.
A co si budeme povídat, tím se konkurenceschopnost obou firem vůči Applu a Googlu velice zvýšila.

Bohužel pro nás Čechy, ani Alexa zatím neumí česky, je tedy diskutabilní, zda-li toto spojenectví oceníme.


Zdroje:


Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
http://www.palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15363