Palmserver.cz

Připraví nás roboti i práci?
Publikováno: Pátek, 02.03. 2018 - 15:45:00
Téma: Zaměstnání


Jedno z témat, o kterém se často hovoří, je 4. průmyslová revoluce, která s sebou přináší robotizaci. Roboti již v současnosti nahrazují některá pracovní místa. V budoucnosti roboti převezmou za nás mnohé práce. Máme se bát, že budeme bez práce?

Práce robotů v současnosti

Roboti se již objevují ve skladech i ve výrobních halách. A stále jich přibývá. Firmy si pochvalují jejich přesnost, bezchybnost, spolehlivost i rychlost. Navíc na rozdíl od zaměstnanců se nikdy neunaví. Vůbec není nadsázkou, že robot zvládne práci tří zaměstnanců.

Roboti nás nahrazují zejména v práci, která se skládá ze stále opakujících se manuálních úkonů. Uplatní se také v bankách, například při schvalování úvěrů. To, co zaměstnancům trvá půl hodiny, robot zvládne za pouhých pět minut.

Robot si rovněž skvěle vede jako kuchař, který vaří stále stejná jídla. Robotičtí kuchaři „vaří“ pomocí 3D tisku, požadovaná jídla jednoduše vytisknou na 3D tiskárně. Tímto způsobem připravuje robot například pizzu. Na rozdíl od klasického kuchaře pracuje rychleji, je čistější a podává stále stejný výkon, připravuje své pizzy ve stále stejné kvalitě. Roboti na rozdíl od nás, lidí, se nikdy neunaví. Roboti připravují nejen pizzu, vaří také polévky a připravují jídla rychlého občerstvení. Například v jedné provozovně rychlého občerstvení v San Franciscu roboti připravují jídla a obsluhují zákazníky. Z kuchyně pak známe i další konvenčnější pomocníky známé jako kuchyňské roboty. Přestože za umělou inteligencí samozřejmě zaostávají, mnohdy svými parametry mohou zastoupit složitou ruční práci.

Roboti nás nejen nahrazují, v některých případech s námi spolupracují. Příkladem je továrna Samsung, kde se vyrábějí mobilní telefony. Práce robotů spočívá v ošetřování květin a v převážení drobných věcí z místa na místo. Podívejme se na jeden docela obyčejný den této spolupráce na samsungmania.mobilmania.cz

Kde nás nahradí roboti?

Existuje spousta profesí, ve kterých nás nahradí roboti. Již brzy budou ve skladech a výrobních halách pouze roboti. Rutinní práce jim jde mnohem lépe než nám, lidem. Roboti mohou také doručovat zásilky, Společnost Amazon plánuje doručovat své zboží pouze pomocí dronu.

Roboti nahradí nejen pokladní a doplňovače zboží v supermarketech, zastanou také práci účetních a dalších úředníků, kteří pracují s informacemi podle určitých, přesně stanovených pravidel. Tyto práce jdou robotům lépe než nám, lidem. Dokonce se uvažuje o tom, že roboti nahradí burzovní makléře i právníky. Již v současné době je několik desítek milionů sporů mezi obchodníky na eBay srovnáno pomocí on-line nástroje pro řešení sporů.

O práci se mohou obávat také řidiči, pracovníci telemarketingu, uklízečky, pokojské, číšníci a servírky. I s těmito pracemi si roboti dokáží bez problémů poradit.

V blízké budoucnosti budou mít největší problém najít práci lidé s nízkými dovednostmi a lidé, kteří jsou málo učenliví, ať už proto, že nejsou schopni se učit nebo, že se nechtějí učit.

Kdo se nemusí o práci bát?

Ne každou práci dokáží zastat roboti. Lidskost, empatie, sociální interakce, přímá lidská účast, kreativita, schopnost vytvořit si úsudek, vyjednávací schopnost jsou jim cizí. Obory, kde je nutná alespoň jedna z těchto dovedností, zůstanou i nadále doménou nás, lidí. Lékaři, terapeuti, učitelé, kouči, personalisté, zdravotní sestry, maséři, ošetřovatelé, obchodníci, poradci, psychologové, stylistky, designéři, umělci, manažeři a podobné profese se rozhodně nemusí o práci obávat. Některým z nich, například chirurgům, pečovatelkám se pouze změní náplň práce. Robot perfektně provede operaci, dokáže manipulovat s nemocnými, umýt je, nekáže jim však zprostředkovat přímou lidskou účast. Velká poptávka bude rovněž po technicky vzdělaných odbornících a IT specialistech.

Mladí lidé, kteří uvažují o tom, kterou cestou se vydat by se měli vrhnout na studium technických oborů. V případě, že na to nemají dostatek schopností, měli by si vybrat obory, kde je kreativita nebo sociální interakce, přímá lidská účast, nebo obojí. Ani v těchto případech se nemusí bát, že je roboti připraví o práci.

Ani lidé v oborech, ve kterých je brzy nahradí roboti, nemusí zůstat bez práce. Dávno již neplatí, že učení člověku skončí po té, co opustí školní lavice. V blízké budoucnosti schopnost stále se učit něco nového bude mít doslova cenu zlata. U mnohých lidí totiž rozhodne o tom, zda si najdou novou práci nebo zda rozmnoží řady nezaměstnaných. Velice ceněná bude rovněž schopnost jednat s lidmi, schopnost řešit konflikty, problémy, empatie, naslouchat druhým, jejich potřebám a pomáhat jim.

Nezbytná bude také flexibilita. Klasické zaměstnání na HPP bude již brzy téměř minulostí. Zůstane pouze málo pracovních pozic, kde lidé budou pravidelně docházet na dané pracoviště. Mnozí lidé budou moci plně využívat sdílených sítí a pracovat doma nebo na sdílených pracovištích. Lidé budou najímání na určitou dobu nebo na konkrétní projekty. Mnozí lidé budou pracovat na volné noze. Rovněž se uvažuje o zkrácení pracovní doby.

Jaká nová povolání pravděpodobně vzniknou?

Robotizace s sebou přinese nejen zánik řady pracovních míst. Díky ní vzniknou naprosto nová pracovní místa. Zatím existují odhady, jaká místa v blízké budoucnosti pravděpodobně vzniknout. Talentovaní jedinci v oblasti IT se budou moci stát například digitálními detektivy. Jejich náplní práce bude hledání elektronických stop, které někdo před lety zanechal v kyberprostoru. Mezi vaše úhlavní nepřátele budou patřit ekologové nových médií. Tito specialisté budou dělat vše pro to, abyste jako digitální detektivové nic nenašli. Budou školit jednotlivce i firmy, co mají dělat, aby po nich nezůstaly digitální stopy.

Pokud zrovna nepatříte mezi jedince, kteří mají talent v oblasti IT, disponujete však velkou empatií, schopností naslouchat druhých, pomáhat jim, můžete najít uplatnění například jako denní pečovatelka. Nebude se jednat o pracovní náplň klasické pečovatelky, tu za vás hravě zastanou roboti. Vy budete dělat společnost starým a nemocným lidem, budete jejich společnicí. Pokud máte pedagogické nadání, můžete najít práci jako pedagog ve virtuální škole.

Mezi další nové profese bude pravděpodobně patřit bioinformatik, specialista, který bude provádět genetické testy a na jejich základě stanovovat sklony nemocem a radit dotyčným lidem, jak mají těmto nemocem předejít. Velmi zajímavě zní název další nové profese – lékař vzpomínek. Jeho úkolem bude odstranit lidem z mozku špatné vzpomínky a případně částečně také negativní vlastnosti, jako je například násilnictví, závislost. Další novou profesí bude výrobce orgánů. Roboti dokáží podle zadaného programu ledacos vyrobit, musí však být řízeny člověkem. Mnozí lidé využijí služeb osobního agenta, který jim bude pomáhat adaptovat se na nové podmínky, bude je podporovat v jejich vzdělávání a bude jim pomáhat najít práci. Rovněž bude hledačem nových talentů.

Někteří lidé se budou přímo pracovat s roboty, taková pozice se může nazývat robokonzultant nebo poradce či opravář robotů. Tito lidí budou poradci jednotlivců v oblasti využívání robotů a inteligentních zařízení v domácnosti. Budou rovněž schopni tato zařízení v případě potřeby opravit. V tomto oboru pravděpodobně vzniknou různé specializace, jako je například práce s drony. Velkou budoucnost má rovněž práce s 3D tiskem. Již dnes lze vytisknout mnohé předměty a dokonce i jídlo. 3D tisk se bude neustále zdokonalovat.

Již brzy vznikne mnoho nových oborů. Nechme se překvapit a hlavně se neustále vzdělávejme a pracujme na svém osobním rozvoji.

Zdroje: tn.nova.cz, finance.idnes.cz, blog.vzdelavaniaprace.cz regus.cz , ekonomika.idnes.cz, nfo.cz, digitalninomadstvi.cz, Arecenze.cz





Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15400