Palmserver.cz

Mobilní aplikace bude možná schopná zjistit vážné nemoci
Publikováno: Neděle, 29.04. 2018 - 06:00:00
Téma:


Samozřejmě neplatí, že by aplikace samotná nějak geniálně uměla zjistit přítomnost škůdců v nás nebo v našem okolí. Ale pomocí testu vzdáleně podobnému těhotenskému, kdy se indikační papírek vyfotografuje aparátem v mobilním telefonu a dále analyzuje, to možné bude.

Aplikace při analýze použije systém CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats), česky "segmenty nahromaděných pravidelně rozmístěných krátkých palindromických repetic". Pokud použijeme pro vysvětlení odborný jazyk, popíšeme systém jako úseky prokaryotické DNA obsahující krátké repetice nukleotidů. Pro laika je důležité, že objevení a popsání tohoto systému v genetice umožňuje jednak snadnou manipulaci s kódem, ale také jakýsi genetický Google, který z útržků DNA nalezených třeba v moči, slinách, krvi atd. dokáže určit přítomnost bakterií, virů či genetických mutací. Aplikace tak bude schopná po analýze sdělit uživateli nejen obecný charakter potenciálního zdravotního rizika - například máte chřipku, malárii, ziku etc., ale také konkrétní kmen onemocnění, který ho postihl.

Za chystaným testem stojí biotechnologický start-up Mammoth Biosciences, mezi jehož zakladatelky patří i Jeniffer Doudna, jedna z objevitelek systému CRISPR. Firma by chtěla pro domácí uživatele nabídnout kvalitu testu srovnatelnou s testováním v nemocnicích, pro které připravuje řešení založené na stejných technologiích. Mammoth Biosciences by chtěli najít uplatnění pro jejich způsob využívání systému CRISPR i v jiných oblastech, jako je třeba zemědělství.

Produkty jsou zatím ve fázi prototypu, ale testování vykazuje velmi slibné výsledky a aplikace pro zjišťování nemocí by se měla objevit na trhu v horizontu několika let.

Zdroj:Mammoth Biosciences, The Verge

Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
http://www.palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15423