Palmserver.cz

Nová 3D tiskárna umí tisknout elektroniku i živé buňky přímo na kůži
Publikováno: Pondělí, 30.04. 2018 - 22:00:00
Téma: Krátké zprávy


3D tiskárny jsou v současné době naprosto běžné. Svědčí o tom i jejich cena, která stále klesá. Používají se různé materiály i způsoby, jak vytisknout daný objekt. Američtí vědci z univerzity v Minnesotě nedávno vynalezli nový levný způsob 3D tisku přímo elektroniky a dokonce i živých buněk přímo na kůži.

Nová tiskárna není běžná 3D tiskárna

Pro 3D tisk se používá vysoká teplota, výjimkou není teplota 100 °Celsia. Pokud by však někdo tisknul pomocí běžné 3D tiskárny přímo na kůži, okamžitě by se popálil. K 3D tisku přímo na kůži je třeba použít „speciální“ inkoust ze stříbra, který pracuje a tuhne při pokojové teplotě. Jelikož je stříbro, podobně jako jiný kov, vodivé, lze vytvořit potřebné obvody a propojení přímo na kůži.

Nejprve je třeba vložit ruku pod tiskovou hlavu, následně proběhne oskenování tvaru a zaměření. Teprve potom začne tisk nastaveného vzoru, který může obsahovat několik vrstev. Navzdory klidnému držení ruky, dochází během tisku k ustavičnému posouvání a pohybům. Tento problém řeší systém snímání obrazu, díky němuž tiskárna automaticky vidí pohyb a přizpůsobuje mu pozici tiskové hlavy. Vytištěná elektronika nezůstane na kůži dlouho, není totiž určena pro delší období, nýbrž pro nárazové účely, To je důvod, proč je možné jí umýt vodou nebo oškrábat.

Stejným způsobem se tisknou přímo na kůži i živé buňky. To otevírá cestu k řešení mnoha problémů s kůží, kdy by se živé buňky nebo léčebné látky tiskly přímo na problematické místo na kůži, jakým je například rána nebo ekzém. Obrovskou výhodou je snadná cenová dostupnost 3D tiskárny, umožňující 3D tisk přímo na kůži. Tiskárna je navíc lehká a snadno přenosná.

Budoucnost nové metody 3D tisku

Není pochyb, že tato nová metoda má velkou perspektivu. Nabízí totiž možnosti, o kterých se nám donedávna ještě nesnilo. Touto novou metodou, umožňující tisk živých buněk přímo na kůži bude možné vytisknout nejen kůži, bude možné tisknout dokonce i orgány a kosti. To umožní léčbu chorob a úrazů, které jsou v současné době neléčitelné. Nová metoda se totiž stále vyvíjí.

Zdroj:vtm.zive.cz zpravy.e15.cz natic.cz

Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
http://www.palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15428