Palmserver.cz

10 let platformy PocketPC!
Publikováno: Úterý, 20.04. 2010 - 08:00:00
Téma: Názory a polemiky


Je to tak! 19.4. uplynulo neuvěřitelných 10 let od doby, kdy se začaly objevovat první iPAQy, Casia a další přístroje s operačním systémem PocketPC 2000. Co se za u dobu změnilo? Mnoho. Část dobrých věcí odešla a nové dobré věci přišly.

Na výročí máme trochu smůlu. Vždycky si vzpomeneme pozdě. Loni nám v listopadu uniklo, že Palmserver může oslavit 10 let své existence a také nám unikllo, že na tomto novem Palmserveru jsme vydali jubilejní článek s pořadovým číslem 5.000! Za pár měsíců bychom se mohli dočkat 10.000tého článku vydaného na palmserver.cz vůbec, protože na sterém Palmserveru, který jsme museli v roce 2006 opustit, jsme zanechali přes 4.200 článků (přesné číslo musíme dohledat). To jsou ovšem naše soukromá výročí, která jsou pro nás důležitá, ale mnoho čtenářů zajímat nemusí.

Ovšem 10tileté výročí platformy je větší sláva. Dnes sice celá platforma stojí před asi nejdůležitější křižovatkou své historie, ale rozhodně je co oslavovat. Nejprve se podívejme, jak to všechno začalo.

V roce 1998 společnost Dynatron s.r.o., která je současným provozovatelem Palmserver.cz uzavírá exkluzivní smlouvu s firmou Kobe s.r.o., která je výhradním dovozcem prvních kapesních počítačů s operačním systémem PalmPC v1.0. Jednalo se o šedé krabičky s monochromatickým displejem a s řadou funkcí, které zůstaly až do Windows Mobile 6.5.3! Tento přístroj se jmenoval Everex Freestyle a ve své době byl asi nejlépe vybaveným PDA vůbec po softwarové i hardwarové stránce. Měl synchronizační kolébku, ActiveSync, kompletní kancelářskou sadu programů, kapesní Outlook a další vymoženosti. Velkým lákadlem byl integrovaný audiozáznamník, který konkurence objevila až po dlouhých letech.

V roce 2000 se objevily první barevné iPAQy firmy Compaq a s nimi i operační systém PocketPC 2000, který byl o pár let později nahrazen PocketPC 2003, resp. Windows Mobile 2003 a jeho faceliftovou verzí WM 2003 SE. Tyto systémy také přinesly multimédia do mobilit. Firmu Compaq koupila společnost Hewlett Packard a iPAQy pro ni začala vyrábět tehdy ještě neznámá a poměrně malá firma HTC.

Jak šel čas dále si již mnozí pamatují. Windows Mobile 5.0 přinesl mnoho nového a výrazně se rozšířilo portfolio výrobců a modelů. V době své slávy například společnost HP prodávala až 10 modelů současně, ale byli zde i další producenti jako ASUS, Fujitsu-Siemens, Casio a další. S příchodem Windows Mobile 5.0 se začaly masově vyrábět komunikátory a do mobilního světa přišel i fenomén GPS. Čistokrevné kapesní počítače bez telefonního modulu PDA (Personal Digital Asistent) pomalu ztrácely svoji pozici na úkor komunikátorů, ale díky nepoměrným rozdílům ve velikosti obrazovky se ještě stále držely v kapsách profesionálů, kteří potřebovali velký pohodlný displej pro svou práci. Mezi nezapomenutelné přístroje tohoto typu jistě patří HP iPAQ hx4700, který měl 4" displej a tělo z odolné, ale lehké hořčíkové slitiny...

Přesto se jednalo o poslední roky běžných PDA. Aktivita Hewlett Packard postupně slábla a ani poslední mohutná série z roku 2007, kdy se ukázal například nástupce hx4700 HP iPAQ 214 Enterprise nebo komunikátor HP iPAQ 614 k přežití PDA nepomohla. HP později snížila svoji aktivitu v této oblasti a na dlouhá léta začala kralovat společnost HTC, která se mezitím rozrostla na nevýznaměnjšího světového producenta v této oblasti. Nakonec díky modelům HTC Touch HD a Touch HD2 se slaví i návrat modelů s velkými displeji.

Jaký je současný stav platformy všichni dobře víme, ale interpratace se různí. Někomu vyhovují současné přístroje a měnil by v podstatě jen drobnosti, design a část hw výbavy. Část uživatelů je přesvědčena, že na komunikátorech je nejdůležitější GUI, a tomu se snaží vyjít vstříc producenti hardware i software. Také tzv. sociální sítě, jako trend doby učarovaly nejen uživatelům, ale i producentům, kteří se snaží nabídnout mobily a komunikátory "se sdílením" fotografií, videí, ale i poznámek, názorů atd. Platforma nyní stojí na rozcestí, kde na jednu stranu vede cesta pro masové využití plná barviček, blikátek, prstového ovládání kapacitivních displejů, multimédií, facebooků a tak podobně a na druhou stranu, kde je cesta pro ty, kteří vyžadují především pracovní nástroj s kanelářskými aplikacemi, sofistikovanými PIM aplikacemi a s programy pro profesní využití a také pro občasnou zábavu.

Možná se nakonec podaří obě cesty integrovat, ale naše 10tiletá zkušenost říká, že se to vlastně ještě nikdy nikomu nepovedlo a dokonce to považujeme za zbytečné. Windows Phone 7 vypadá jako cesta první. Windows Mobile 6.5.3 jako cesta druhá. Jsme toho názoru, že Microsoft se měl držet spíše profesionální oblasti a neopouštět pracovní poslání těchto přístrojů. Bohužel se Microsoft zhlédl v prodejním úspěchu masových platforem a nechává se odstřelovat z jednoho boku iPhone a z druhého Androidem. Obě tyto platformy jsou sice hezké a leccos zajímavého nabízí, ale namají za sebou tolik propracovaných aplikaci, vývojářskou základnu ani původní hodnoty, na kterých platforma PPC vznikla. Někdo to možná nerad slyší, ale základem platformy PocketPC byla práce a zábava byla až na druhém místě. U iPhone a Androidu je tomu naopak. Hlavní je zábava a práce není až tak důležitá. Toto není krize technických řešení. To je krize hodnot. Asi vždycky bude existovat menší skupina, která bude vyžadovat efektivní pracovní nástroj a větší, která se bude chtít bavit. Jestli to dobře, necháme na uvážení čtenářů samotných. Odpověď se bude lišit podle mnoha ukazatelů a konkrétně tato část článku neměla být moralizovaním, ale prostým připomenutím faktů.

Jaká bude budoucnost samozřejmě nevíme. Nevlastníme křišťálovou kouli, ale optimisticky doufáme, že i tento nelehký čas přejde a všechny skupiny uživatelů dostanou to, co je pro ně nejlepší. Platforma Windows Mobile, resp. PocketPC má za sebou bohatou historii, unikátní množství stále použitelných aplikací a neporazitelné šiky pogramátorů, kteří z těchto inteligentních kravbiček dokáží udělat zázračné mašinky s mnoha funkcemi. Přejeme jim i spokojeným uživatelům přístrojů s Windows Mobile všechno nejlepší a dobrou volbu při dalším výběru nového mobilního pomocníka!

Abychom toto výročí oslavili i jinak než jen pohledem do minulosti, rozhodli jsme se uspořádat soutěž aktuálních modelů s Windows Mobile. Momentálně připravujeme speciální článek, ve kterém oznámíme všechny podrobnosti. Můžete se mimo jiné těšit i na hlasování o tom, který model považujete za nejlepší, který byste chtěli atd. Předpokládáme, že bychom tuto soutěž mohli uspořádat v květnu.





Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5354