Palmserver.cz

Krátké zamyšlení nad rokem 2010 a co nás čeká letos
Publikováno: Pondělí, 03.01. 2011 - 10:00:00
Téma: Názory a polemiky


Malé zamyšlení nad tím, co bylo a nad tím co snad bude. Počátek nového roku bývá spojen s nadějemi a novými plány. U firem je to asi stejné jako u jednotlivců, takže se s vámi podělíme o některé naše postřehy, ale i plány. Rok 2010 byl v mnoha oblastech velice zajímavý a v segmentu chytrých mobilit přinesl důležité okamžiky, které bezesporu ovlivní budoucnost, a to ať už ve směřování trhu nebo v chování uživatelů. Změní se i Palmserver.

Minulý rok nebyl z našeho pohledu jednoduchý, ale kupodivu dopadl dobře. Přežili jsme krizi (nebo alespoň její první část) a s ní i dočasný pokles reklam, které jsou jediným příjmem Palmserveru. Zvýšili jsme počet článků a minizpráviček na 9 v běžné pracovní dny, získali jsme nové kontakty, partnery a čtenáře. Povedla se nám hromada věcí, na které jsme docela pyšní, ale taky jsme si občas nabili nosy nebo jsme museli řešit nepříjemnosti, které jak už to bývá, život občas přináší. Rok 2011 začínáme v plné síle a s hromadou nových plánů. Nejprve se ale podívejme, co se dělo ve světě inteligentních mobilit...

Displeje
Rok 2010 byl doslova nabit událostmi v mobilním světě. Začaly se prodávat první mobily s mikroprojektory, společnost Samsung změnila trh svými AMOLED a Super AMOLED displeji, na které konkurence sotva stačila odpovědět S-LCD displeji a technologicky paralelně také odolnými displeji typu Gorila Glass (Corning Incorporated). Po úspěchu zařízení typu HTC HD2 se konečně začaly více prosazovat displeje s většími úhlopříčkami. WVGA rozlišení se stalo novým standardem a vypadá to, že postupem času eliminuje jiná rozlišení, což by bylo dobře nejen pro uživatele samotné, ale také pro vývojáře software a redaktory mobilních serverů. Nicméně, lze předpokládat, že honba za vyšším rozlišením přinese nějaké novinky i v této oblasti.

eKnihy
Boom zaznamenaly čtečky e-knih, o což se postaral hlavně Amazon se svou čtečkou Kindle 3, která má displej typu e-Ink a obrovskou nabídku e-knih. Na trhu se objevily alternativní čtečky různých producentů a často také vybavené TFT LCD displeji, ale e-Ink a podobné technologie získaly jednoznačně navrch. Na Palmseveru jsme vám dokonce nabídli recenzi kvalitního výměnného displeje PixelQi do notebooků, resp. netbooků, který má podobné vlastnosti jako e-Ink. Také v českých vodách se prodej eKnih úspěšně rozjel, a to hned na několika portálech (Palmknihy.cz, Rajknih.cz a další).

Bezdrátové techlologie a GPS
LTE a WiMAX je u nás zatím v plenkách, ale ve světě se jejich instalace poměrně rychle rozšiřují. Jinak to je s GPS. Svět mobilit ovládl systém GPS naprosto dokonale. Nokia začala poskytovat mapové podklady zdarma, což způsobilo chaos a značné konkurenční tlaky. PND se svými cenami dostaly na historická minima a některé jednodušší přístroje klesly pod 2.000 Kč. Integrace GPS do komunikátorů a mobilů se stala naprosto samozřejmou věcí, kterou si nedovolil ignorovat žádný z producentů. Díky tomu roste i počet služeb vázaných na GPS pozice subjektů. Jedná se o velice výrazný trend, který přináší a ještě přinese mnoho praktických věcí. V navigačních systémech (software) se prosadil 3D pohled na budovy a pomalu se začínají prosazovat další nové trendy související s připojením k Internetu. Objevily se první PND v DBV-T tunerem.

GUI
Celý rok 2010 se vedla malá válka o nejlepší GUI. HTC Sense, CHT, Yrgo, Spb Mobile Shell a další řešení se pokoušela dobýt displeje uživatelů a nabídnout něco, co producenti původních systémů (WM a Android) nezvládli tak dobře. Faktem je, že tato válka se vede od příchodu prvního iPhone. Producentům systémů se podařilo eliminovat stylusy a nahradit původní rezistivní displeje kapacitivními, kde je základem ovládání prsty a v některých případech i multidotykovost. Tento trend bude dozajista pokračovat i v roce 2011.

Válka operačních systémů
Android OS zaznamenal velký úspěch mezi uživateli i programátory! Po spíše rozpačitém startu, kdy první verze Androidu měly spousty nedostatků se vše velmi rychle zlepšilo a Android si našel dveře k vývojářům, kteří začali doslova chrlit nový software. Denně přibývají desítky nových a docela podařených programů , často s lákavým grafickým provedením. To samozřejmě láká uživatele a potažmo i producenty hardware. Společnost HTC značnou část své produkce orientuje na Android, takže na výběr je řada výborných modelů.

Úspěch zaznamenal i systém Samsung Bada, kterému odborníci původně mnoho šancí nedávali. I nadále půjde pouze o okrajovou platformu, ale Samsungu se podařilo prodat těchto telefonů na pomezí komunikátorů slušné množství. Hlavní nevýhodou je výrazně méně software než nabízí konkurence.

V první polovině roku se na svůj vrchol dostal operační systém Windows Mobile 6.5.3 a na Palmserveru jste mohli najít stovky recenzí kvalitních programů na platformě Windows Mobile (665 ks!). Tím ovšem tato éra končí. Již během roku 2010 bylo zřejmé, že výrobci čekají na nový operční systém Microsoftu, který nebude zpětně kompatibilní s Windows Mobile, takže mnoho nových a výrazných modelů s WM 6.x se na trhu neobjevilo. Titul nejlepšího WM zařízení za rok 2010 vyhrál výborný ASUS - Garmin Nuvifone M10 s pokročilými funkcemi GPS, resp. s LBS (Local Based Service).

Koncem roku na svět přišel nový a velmi dobrý operační systém Windows Phone 7 od společnosti Microsoft a objevila se i první vlna ďábelsky výkonných přístrojů s WP7, a to i na českém trhu. V novém roce se můžeme těšit na záplavu komunikátorů s WP7 a také se již objevuje první mohutná vlna nových aplikací.

iPhone, Palm a tablety
Podle očekávání posilovala platforma iPhone. Mezi zákazníky toužícimi po kvalitě a stylu se stal ikonou moderní komunikace. Velmi dobře si vede i prodej software, který trhá všechny rekordy. Příchod iPhone 4 i přes jeho "antenagate" potvrdil silnou pozici Apple a pozdější příchod prvního tabletu s iOS4 - iPADu, ovlinily celé nové odvětví - produkci tabletů s dotykovými obrazovkami a vlastním GUI. Do bojů v tomto segmentu se zapojil i nový vlastník WebOS (Palm) - společnost Hewlett Packard, a to i na úkor komunikátorů Palm, resp. Palm Pre 2, které bohužel nevykazují ambice dobývat svět a opět se stále úspěšně vyhýbají našemu trhu. Palm Pre s linuxovým WebOS se sice objevil, ale revoluce ani hromadný útok zákazníků se nekonal. Na mnoha trzích tento model ještě stále není k dostání a čas hraje proti Palmu (HP), který se zjevně nepoučil z předchozích chyb. V podstatě totéž se týká modelu Palm Pixi, resp. Pixi 2, který se má teprve objevit.

Ale vraťme se ještě na chvíli k tabletům. Drtivou většinu obsadil iPAD od Apple a někde z dálky mu sekunduje menší Samsung Galaxy Tab s nepříliš vyhovujícím Androidem. V podstatě asi neexistuje významný producent přenosných počítačů (notebooků a netbooků), který by neměl v plánu nebo již ve výrobě nějaký ten tablet. Bohužel se zdá, že Apple nebude mít ještě dlouho pořádnou konkurenci, a to z důvodů preferencí uživatelů. Apple má prostě jiný uživatelský segment než jiné platformy a navíc umí svou práci skvěle prodat. Androidí tablety vypadají proti iPADu strašně neohrabaně a tablet s Windows Phone 7, který by snad mohl iPADu konkurovat budeme čekat tak dlouho, až bude trh obsazen a veškeré snahy se minou účinkem. V tomto ohledu je zajímavá naše zkušenost. Udělali sme si takový malý průzkum, který ukázal, že značná část námi dotázaných uživatelů považuje tablety za "počítače pro zábavu". Je celkem pochopitelné, že k tomuto názoru se přiklání hlavně zkušení uživatelé, kteří svou mobilní techniku použivájí hlavně k práci a k běžné komunikaci. Naopak studenti, učitelé, majitelé iPhonů a překvapivě i důchodci jsou iPADem doslova nadšeni. V našem vzorku máme sice jen 21 lidí, ale dělící hranice jsou poměrně výrazné. Zvláštní je, že naprosto opačný je vztah "zkoumaných osob" ke čtečkám eKnih! Je to zřejmě dobré téma na samostatný článek.

Špatné zprávy
Nebyly však jen dobré zprávy. V roce 2010 jsme přišli o Invex a Digitex. Definitivně skončil masový vývoj aplikací pro PalmOS, začal skomírat vývoj pro Windows Mobile 6.x., což si u nás na Palmserveru mj. vyžádá další "přezbrojení" a tím i děsivé náklady na nové přístroje. Producenti operačních systémů nám a také uživatelům zkomplikovali život svými vázanými obchody se software (MarketPlace, Android Market, AppStore...atd.) a všechny zlobily hlavně lokální omezení dostupnosti software v aplikačních katalozích. Jistě by se našlo i více nepříliš povedených věcí. Nicméně pozitiva jako vždy silně převažují.

Na tomto kratičkém a jistě i zjednodušeném výčtu je dobře vidět, že rok 2010 byl z hlediska inteligentních mobilit skutečně nabit událostmi. Na drtivou většinu z nich jsme reagovali články, polemikami i krátkými zprávami. V roce 2010 jsme vydali 2096 článků, recenzí a krátkých zpráviček. V pracovní dny se standardem stalo 9 článků. Navázali jsme úzké spolupráce s několika novými významnými subjekty, což by se mělo příznivě projevit i v roce 2011.

Palmserver 2011
Co nového pro vás připravujeme? Palmserver musí reflektovat na změny, takže od dnešního dne definitivně končíme s pravidelnými články o PalmOS. Snad je časem nahradí články o WebOS, ale prozatím ještě nenastala ta správná doba, protože se nové Palmy českému trhu vyhýbají. Naopak pomalu začneme psát o software pro Windows Phone 7 a předpokládáme, že postupně nahradí články o Windows Mobile. Zprvu bude jen předkládat tipy na software, ale během roku bychom rádi našim čtenářům začali poskytovat podobně podrobné recenze jako v současné době poskytujeme v unikátní formě pro Windows Mobile. Naše hlavní orientace na platformu Microsoftu tedy zůstává.

Android OS ovšem považujeme také za velice slibnou platformu a i když prozatím zveřejňujeme pouze tipy, tak jednáme s novými redaktory, kteří budou psát podobné recenze s vlastními screenshoty a zkušenostmi. Takové články by se mohly začít objevovat v řádu měsíců (možná i týdnů). Ostatní systémy (Bada, Symbian, Blackberry) rádi přenecháme konkurenci. Pravděpodobně přehodnotíme i způsob vydávání krátkých zpráv a ve hře je jak zapojení sociálních sítí, tak i vydávání aktuálních zpráv během dne (místo jednoho ranního vydání).

Připraveny máme i další novinky, ale ty jsou prozatím blokovány finančními nebo technickými možnostmi Palmserveru, takže uvidíme, jak se nám povede vše vyřešit, ale to je na práce na delší čas.

2011
Na závěr si vám dovolíme popřát hodně osobních i pracovních úspěchů v novém roce 2011 a doufáme, že Palmserveru zachováte svoji přízeň. Není to vždy jednoduché, ale vždy se snažíme dodat vám ty nejčerstvější novinky, informace o nových hardwarových i softwarových produktech, recenze zařízení a podobné záležitosti, a to dříve a pokud možno i podrobněji než konkurence. Někdy se nám to daří lépe, někdy hůře, ale 5 dní v týdnu jsme tady pro vás!

Dějujeme za vaši přízeň i pochopení a těšíme se na vaše další návštěvy Palmserveru

Vaše redakce Palmserver.cz







Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=6866