Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnost



Výsledky
Další ankety

Účastníků: 6633
Komentářů: 2041

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

HTC TyTN - recenze - III. díl

Sponzorované odkazy:


Poslední díl recenze HTC TyTN přináší uživatelské zkušenosti, které se nám podařilo zaznamenat za cca 3 týdenní testovací dobu. Dovíte se o drobných potížích, ale i výhodách tohoto špičkového komunikátoru.V předchozí II. části jsme se věnovali softwarové výbavě komunikátoru a probrali jsme i technickou specifikaci přístroje. Dnes se zaměříme na uživatelské zkušenosti.

SIM Toolkit
Při prvním použití HTC TyTN jsme aktivovali v aplikaci Sunnysoft InterWrite 9.1 české prostředí, což způsobilo absolutní nefunkčnost SIM Toolkit T-Mobile. Aplikaci nebylo možno vůbec spustit, natož ji používat.

Po deaktivaci českého prostředí se situace trochu zlepšila, protože v rámci SIM Toolkitu bylo možno přijímat šifrované bankovní SMS. Potíže ovšem byly se zadáním transakce. Platbu nebylo možno odeslat. Aplikace se „kousla“ a přístroj musel být resetován. Pokusů jsme udělali více, ale bez úspěchu.

Řešení problému jsme nakonec našli na stránkách společnosti Sunnysoft, která své zákazníky nenechala na holičkách a zveřejnila řešení, které spočívá ve stažení a nahrání opravného patche pro knihovny SIM Toolkit. Jde o soubor IW91_9600_patch_060920.ARM.CAB, který je nutno dostat do přístroje, spustit a po instalaci provést restart systému. Pak SIM Toolkit pracuje bez problémů, resp. dosud jsme na nějakou nefunkčnost v této oblasti nenarazili.

Klávesnice
I zde se vyskytly potíže, jejichž zdroj nedokážeme identifikovat, ale po nahrání výše uvedeného patche se již neobjevily. Šlo o labilní chování systému, kdy se občas klávesnice nechtěla rozsvítit, někdy dokonce nereagovala na stisk kláves(nedalo se napsat text) a někdy dokonce nedošlo k přepnutí displeje do horizontálního módu. Po instalaci patche vše pracuje k naprosté spokojenosti a problém považujeme za vyřešený.

Ke klávesnici je nutno dodat, že se velice povedla a psaní je skutečně příjemné a bezproblémové. Jsme toho názoru, že jde o jednu z nejpovedenějších klávesniček na komunikátorech obecně. Velikost kláves i jejich zdvih jsou v rámci velikosti přístroje ideální. Rovněž podsvícení je vyřešeno velice dobře, což si můžete ověřit na následujících obrázcích. Pomocí tlačítka s velkou modrou tečkou(levý dolní roh) lze přepínat na numeriku, přepnutí na velká písmena, vkládání symbolů a horních znaků jednotlivých kláves.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Další nepatrná chybka se vyskytuje v nastavení tlačítek. Pokud je funkce podsvícení klávesnice při prvním stisku libovolné klávesy deaktivována, tak kupodivu funguje. Při zatržení této volby přestává podsvícení fungovat. Takže radíme ponechat tuto volbu nepovšimnutou a vše by mělo být pořádku…

Díky Sunnysoft InterWrite lze i na klávesnici používat české znaky, ale chce si to pamatovat jejich rozvržení nebo si vymyslet nějakou pomůcku.

Displej
Komunikátor má 2,8“ (72 mm) TFT LCD displej s QVGA rozlišením (240 x 320 px), který zvládá 65 K barev. Požadovat VGA u tak malého přístroje by asi nebylo moudré, ale hlavně účelné. Uživatel by tím mnoho nezískal, ale zaplatil by více a samozřejmě by se zvýšila i spotřeba energie. Jas je dostatečný i při nižším nastavení. Nejsou problémy s bílou ani s tónem barev. HTC v tomto ohledu má dostatek zkušeností, než aby u „vlajkové lodi“ své nabídky udělala chybu. Na následujících fotografiích se můžete podívat na malé porovnání HTC TyTN a komunikátoru HP iPAQ hw6815…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Fotoaparát
Jak jsme již uvedli, HTC TyTN má přední kameru s rozlišením 352 x 288px a hlavní fotoaparát s rozlišením 1600 x 1200 pixelů. Ten je navíc vybaven LED bleskem s velmi slušným výkonem…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Blesk umožňuje focení i za plné tmy, samozřejmě na velmi krátké vzdálenosti…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Kvalita fotoaparátu asi není úplně špatná, ale hodně záleží na umu fotografa. Jako záznamník vyhovuje spolehlivě, nicméně rodinný fotoaparát nenahradí. Zvláště v exteriéru vynikne, že preferuje teplejší barvy. V horších světelných podmínkách selhává a fotografie jsou rozmazané, a to i když byly foceny s oporou…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

V dobře osvětleném interiéru nebo na bližší vzdálenosti fotí o mnoho lépe. Fotoaparát je jedna z mála záležitostí, kterou objektivně nelze příliš chválit Další obrázek ukazuje objektiv fotoaparátu, zaostřovací páčku, kterou lze přepnout na makro, blesk a zrcátko pro focení autoportrétů...

Bezdrátové technologie
Vyzkoušeli jsme jen infra(přenos souborů), Bluetooth(GPS, sluchátko, synchronizace), GSM/GPRS, WiFi a EDGE. Vše pracovalo naprosto bezchybně. Zvláště EDGE a rychlé WiFi 802.11g jsou excelentní záležitostí. Na UMTS/HSDPA prozatím nedošlo. Hlavním důvodem je to, že dostupnost, resp. současný stav pokrytí není ani zdaleka ideální. K těmto technologiím se tedy vrátíme v některém z následujících článků.

Baterie
V této oblasti společnost HTC také nešetřila. Lithium-polymerová baterie má kapacitu 1350 mAh a nám se při každodenním používání dařilo vydržet až 4 dny základního provozu, tj. PIM + telefonování. + několik programů. S občasným použitím WiFi, Bluetooth se nám doba zkrátila na 3 dny. Oficiálně je uváděno, že baterie vydrží v pohotovostním GSM režimu přes 200 hod. nebo 150 až 250 hod. v pohotovostním režimu UMTS. Hovorový čas by měl být 4 až 5 hodin pro GSM nebo 2 až 4 hodiny pro UMTS. Přehrávání hudby by mělo fungovat plných 12 hodin a videa až 8 hodin. Podle našich zkušeností jsou tyto hodnoty reálné, ale samozřejmě záleží na konkrétním nastavení přístroje. Jas displeje, hlasitost, vibrace a zbytečně zapnuté bezdrátové technologie výrazně zkracují dobu výdrže.

HTC TyTN v praxi dosahoval spíše nadstandardních časů. Za dobu testování v běžném provozu se nám nestalo, že by se baterie vybila. Pokud uživatel provádí synchronizaci s PC pomocí USB kabelu pravidelně, řekněme 2x denně, může na účelové dobíjení klidně zapomenout. Nám baterie vykazovala i po prodlouženém víkendu(státní svátek) 30%, což je velmi slušná hodnota.

Závěr
HTC TyTN je právem považován za současnou špičku mezi komunikátory s Windows Mobile. Zdá se, že konstruktéři mysleli téměř na všechno a že přístroj tentokráte vyvíjeli lidé, kteří s PDA a komunikátory mají vlastní uživatelské zkušenosti. Hardwarová výbava je vynikající, stejně jako celkové provedení přístroje.

Jde o skutečně dobrou investici, kdy uživatel získá přístroj s širokou paletou bezdrátových technologií a vysokou funkcionalitou platformy Windows Mobile. Softwarová výbava, by mohla být bohatší, ale pokrývá téměř všechny základní potřeby. Kdo přemýšlí o koupi dobře vybaveného komunikátoru, nemůže v současné době zvolit lépe.

Komunikátor HTC TyTN(Qtek 9600) si můžete zakoupit u firmy AH Mobile, která nám přístroj poskytla na recenzi. Cena komunikátoru je 16.692,00 Kč´+ DPH, tj. 19.863 Kč včetně DPH.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Předchozí díl recenze si můžete přečíst zde.

Sponzorované odkazy:




Publikováno: 21.11, 2006  Autor: Josef Tkáč   Téma: Recenze PDA, komunikátorů a smartphone
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Recenze PDA, komunikátorů a smartphone

"HTC TyTN - recenze - III. díl" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: HTC TyTN - recenze - III. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 21.11. 2006 - 08:07:54
dobrá recenze, link na opravu se bude hodit. Rozhodl jsem se, že jdu do toho. Ten foťák kritizovali i na mobilmánii, ale to je ta poslední věc, která by mi vadila. Vše ostatní je přesně tak, jak to potřebuju mít. Do konce týdne rozbiju prasátko :o)
Zdenek


[ Odpovědět ]

Re: HTC TyTN - recenze - III. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 29.06. 2007 - 20:15:41
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli má i GPS. Četl jsem že by měl mít chip a po přehrání sw by se měl aktivovat. Nevíte co je na tom pravdy?
Díky


[ Odpovědět ]

Re: HTC TyTN - recenze - III. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Sobota, 26.01. 2008 - 13:54:50
Martin: HTC TyTN mám už 2 nebo 3 měsíce, a nedám na něj dopustit, je skvělej, rychleja spolehlivej, škoda jen, ža nema integrovaný GPS modul, proto sem si přikoupil za asi 2 000 Kč externí bluetooth GPS navigaci TomTom, s ní si telefon rozimí náramně, vše funguje jak má. Co bych na tomhle telefonu zkritizoval, je horší fotoaparát a nechráněný slot na microSD.


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.13 sekund