Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6560
Komentářů: 1889

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Německá policie fízluje komunikaci Skype, GMailu a dalších pomocí malware

Sponzorované odkazy:


Je z toho politický průšvih, ale asi to skončí obligátním tvrzením, že použité prostředky jsou v zájmu bezpečnosti občanů. Spravedlivě nutno dodat, že celá věc není ani zdaleka černobílá.

Nejprve o co vlastně jde. Prozradilo se, že německá policie používá nějaký malware (asi trojské koně) pro špehování komunikace, která probíhá přes Skype, Google Mail, MSN Hotmail, Yahoo Mail a Facebook Chat a další podobné kanály. A není to jen nějaká fáma, ale vychází to ze spisu parlamentního vyšetřování!

Logicky se dá předpokládat, že podobné tendence mají již z principu svého poslání a obecné typologie personálního složení asi i další policie světa, což samozřejmě není žádný argument na omluvu. Celá tato nechutnost má dva rozměry. Tím prvním je etika a morální hranice, které se neustále posouvají směrem, který musí všichni slušní lidé a zastánci osobní svobody striktně odmitnout a neustále bránit jako nepřekročitelné. Použití "pseudoargumentu", že kdo nic špatného nedělá, se nemá čeho obávat, by mělo být trestným činem ze zákona a tento trest by pro jistotu měl být exemplární a ideálně by měl být obsažen přímo ve všech ústavách demokratických zemí. Bohužel tomu tak není, takže tuto nehoráznou sprostotu můžeme občas slyšet z úst politiků (často ministrů vnitra nebo různých členů bezpečnostních výborů) a samozřejmě také od policejních ředitelů a jejich podřízených. Používání malware, což je jednoznačným útokem směřovaným nejen na konkrétní osobu, ale také na všechny kolem a dokonce i na zcela nevinné a nezúčastněné osoby je tudíž naprosto nepřijatelné a mělo by být tvrdě postihováno.

Všechny policie světa touží po větší moci a argumentují vždy stejně. Je úplně jedno, jestli se jedná o policii v nějaké diktatuře nebo v ještě demokratické zemi. Není složité to doložit. Asi to skutečně vychází ze samotné podstaty těchto složek. Je ovšem povinností demokratických politiků policii v tomto směru rázně usměrňovat a přísně trestat jakékoli překročení vymezených hranic. Volání po "absolutní nezávislosti" policie se může zdát hlavně v souvislosti s nyní populárním a často účelovém odhalováním korupce v politických kruzích jako oprávněné, ale fakticky již z výše uvedených důvodů, nic takového nikdy existovat nemůže a ani nesmí. Policie si prostě nesmí dělat, co ji napadne, a to ani v v prostoru vágně vymezeném "dobře míněnými" zákony. Ztráta politické kontroly nad takovou mocí musí mít zákonitě vždy katastrofální důsledky pro svobodu lidí.

Férově je ovšem nutno dodat, že policie je tady v trochu schizofrenním postavení. Kdyby totiž došlo k nějakému bombovému útoku na veřejnosti nebo použití chemických zbraní nějakými vypatlanými ideologickými fanatiky, tak by se samozřejmě veřejnost policie ptala, proč tomu nezábránila a jesli použila všechny dostupné prostředky.

Podle mého soudu se tady nabízí jediná správná odpověď, a sice, že policie má takovým extrémistickým činům sice účinně předcházet, ale za použití jiných, byťby méně komfortních a méně účinných prostředků, které neodhrožují soukromí a svobodu lidí, které má policie chránit a ne podle vlastního uvážení bezostyšně špiclovat "pro jistotu".

Nezbývá než doufat, že německá policie (resp. její složky) dostanou pořádně přes prsty, a to tak, že to bude na dlouhá léta dobrou výstrahou i těm, kdo by to chtěli zkoušet v jiných zemích. A co z toho plyne pro obyčejné uživatele, kteří nechtějí být šmírováni? Začít se učit používat šifrované komunikační kanály a nemávat rukou nad tím, jak se zmenšuje jejich soukromí.

Podrobnosti jsou zde a tady.

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 11.10, 2012  Autor: Josef Tkáč   Téma: Krátké zprávy
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Krátké zprávy

"Německá policie fízluje komunikaci Skype, GMailu a dalších pomocí malware" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Německá policie fízluje komunikaci Skype, GMailu a dalších pomocí malware (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 11.10. 2012 - 18:02:01
Ano, bombový nebo chemický útok by byl jistě dobrou příležitostí/záminkou přidělit policii větší pravomoc a navýšit rozpočet. Takže teď už vlastně jen zbývá někde sehnat toho ideologického fanatika. Ideálně pěkně vopáleného, se jménem Mustafa nebo Mohammad. Tak se to v (kolébce) demokracie dělá, ne? A čím víc mrtvých tím lépe, ovčané se musí pořádně bát.


[ Odpovědět ]
Re: Německá policie fízluje komunikaci Skype, GMailu a dalších pomocí malware (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 12.10. 2012 - 07:34:06
 
jo, jo..kdo zná mentalitu průměrného fízla, ani se nediví. Proto stále říkám, důležité věci šifrovat, šifrovat, šifrovat, volné GPG (GnuPG + Enigmail), nebo komerční PGP. Dobrý návod třeba zde: http://pcworld.cz/internet/tip-sifrujte-svou-e-mailovou-komunikaci-1-dil-44316 . lopé


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.38 sekund