Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6511
Komentářů: 1858

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů

Sponzorované odkazy:


To není jen pouhý odhad další analýzy trhu. Čísla jsou neúprosná a cca 50tiprocentní snížení původních optimistických odhadů předpokládaných růstů prodejů nepotěší producenty ani akcionáře a může způsobit celkové zmrazení jednoho z nejdynamičtějších trhů na světě.

O snížení prodejů tabletů jsme již psali v článku Trh s tablety začal zpomalovat a totéž i když v mírnější podobě se očekává u smartphone. V obou článcích jsme dostatečně prezentovali příčiny, o kterých jsme přesvědčeni, že vysvětlují tuto stagnaci. Dnes k nim přidáme další postřeh, který se týká vlivu asijských "garážových firem" a zjevné kopírování úspěšných producentů, kteří hradí vývoj novinek.

Základem katastrofického scénáře je tentokrát analýza agentury Morgan Stanley , která predikuje snížení z předpokládaného růstu 26% na pouhých 12%. Nicméně, stále se jedná o růst a ani 12% není málo. Problém je, že tento trh má dvě odlišné části. V první se nachází Apple iPad, který okupuje specifický segment, který si ostatně Apple sám šikovně vytvořil. V druhé části je pak zbytek produkce, který obsahuje Samsungy, Sony, Lenovo a desítky větších či menších asijských firem. Evropská a americká produkce v podstatě neexistuje a pokud ano, tak se většinou jedná o skládanky z asijských komponent. Čest výjimkám, pokud vůbec existují. Nicméně jejich podíl na světovém trhu je marginální.

iPad je standard ve školství, zdravotnictví a u drtivé většiny lépe situovaných domácností. Tam se sice snaží probojovat i Samsung, Sony a Lenovo, ale náskok Apple je stále ještě příliš velký a je dán nejen lepším ekosystémem, nesrovnatelně příjemnějším ovládáním a celkovou propracovaností platformy iOS, ale také časovým předstihem a jednotností platformy, o které si roztříštěný Android může jen nechat zdát. To jsou holá fakta, která nesouvisí s preferencemi.

Bohužel, ale výjimečné postavení Apple je současně jeho hlavní slabinou. Tablety iPad jsou tak dobré, že řada uživatelů nepociťuje nutkavou potřebu upgrade na novější generaci tabletu, jak tomu je u iPhone. Pro svoje funkce - supermobilní náhrady PC bohatě stačí starší iPad. Skvěle fungující aplikace s rychlou odezvou, vždy nejnovější verze iOS a naprosto dostatečné funkce související s Internetem prostě nevyžadují upgrade hardware. Apple se tak podařilo svými produkty téměř nasytit svůj vlastní tržní segment. Aby si lidé koupili nový iPad, musí Apple přijít s novými funkcemi, které budou zákazníci opravdu moc chtít. Jinak bude muset Apple mířit na zbytek trhu a pracovat s cenou tak, aby uspokojil ty, kdo rozhodně nechtějí riskovat s Androidem a jeho problémy. Je otázkou, jestli to je cesta pro prémiovou značku a jestli lze tablety dále skokově zdokonalovat. Inovace mají své hranice. Technologické, ale i ekonomické.

Druhá část trhu, tj. Samsung a ostatní, jsou na tom o poznání lépe. Tam kvalita často ustupuje ceně a na trhu se setkáme s mnoha tablety s Androidem, které jsou sice levné, ale také neskutečně pomalé, špatně ovladatelné a s celkově mizernou využitelností. To se samozřejmě netýká TOP produkce Samsungu, Sony nebo v poslední době i Lenova, ale i na lepším hardware běhá systém, který objektivně nedosahuje kvalit iOS. Naštěstí je nízká cena v tomto segmentu hlavním motorem růstu, což umožňuje penetraci do sociálně slabších vrstev společnosti, kterých je z podstaty více. Není tedy překvapením, že Androidu se nejvíce daří na méně náročných trzích. Tam ovšem parazitují garážové firmy, které jsou dnes schopny smontovat levný tablet za neuvěřitelně nízkou cenu. TOP modely jsou pak vyhrazeny pro fanoušky platformy, pro alternativní experimenty a tak podobně. Nicméně, i tady platí, že nasycení dražšími modely brzdí další prodeje. Pokud má někdo výkonnější tablet například od Samsungu, tak mu kromě několika aplikací a her slouží k občasnému prohlížení Internetu, což opět nevyžaduje upgrade při premiéře nového modelu. Maximálně je zde možnost, postupné ztráty trpělivosti a upgrade na lepší iPad.

Záměrně jsme vynechali tablety s plnohodnotnými Windows 8.x, které jsou snad jako jediné v jiné pozici a spíše se očekává jejich dynamický nárůst. Jde o ryze pracovní záležitost, která se bude týkat hlavně firemní klientely a lidí, kteří hledají subtilní náhradu za pracovní notebook, která ovšem zvládne standardní PC programy. Výkon a celková využitelnost tabletů s Windows je zcela někde jinde a nedá se srovnávat s "hobby" tablety, ať už mají na palubě iOS nebo Android.

Pokles prodejů, resp. zpomalení růstu je neodvratný. Částečně bude eliminován 13" tablety, na které část trhu trpělivě čeká, ale pak bude muset přijít něco, co změní celý trh. Předpokládáme, že půjde o skládací ohebné displeje, ale to je otázkou až následujících let. Do té doby bude trh zpomalovat a technické inovace se budou týkat pouze drobností.

Zdroj zprávy je zde.

Články na podobné téma:

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 13.05, 2014  Autor: Josef Tkáč   Téma: Názory a polemiky
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Názory a polemiky

"Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů " | Přihlásit/Registrovat | 12 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 07:13:22
postupné ztráty trpělivosti a upgrade na lepší iPad - to je přesně můj případ a na android mě už nikdo nedostane (v tabletu). Na mobilu mám android a jsem celkem spokojen, ale na tablet už NIKDY! A to jsem měl TOP krám od Samsungu!


[ Odpovědět ]
Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 08:03:38
 
Kde konkrétně je problém?


[ Odpovědět ]
Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 08:34:13
 
Právě, že teď už nikde :-)


[ Odpovědět ]
Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 09:02:27
 
A kde tedy byl?


[ Odpovědět ]
Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 09:23:02
 
V systému. Nehorázně špatné ovládání, které se snese u mobilu, ale příšerně vadí u tabletu. Neskutečně dlouhé odezvy, které na ipadu neznám, problémy s aktualizacemi systému. Android je pro tablety neergonomický, zbytečně komplikovaný a často nelogický. Furt se člověk musí někam vracet, něco nastavovat a upravovat, než se dostane k jakžtakž normálnímu používání a u další aplikace to zase všechno mění znovu. Pojem intuitivní je u androidu výsměch. Nejlepší test intuitivnosti, který nikdy nezklame: iPad dám dětem nebo dědovi a není problém. Když jsem jim dal android, tak nevěděli co s ním, nic jim nefungovalo, nešlo a proto s ním nechtěli nic mít. Neměli ho vůbec rádi. S Apple kámoši za 5 minut. A to není všechno. Na androidu se každá debilní aplikace ovládá jinak, o smetí ani nemluvím. iPad je neskutečný komfort a pohoda. Google ten android látá jak staré fusekle a přidává nové funkce, které očumí jinde. Výsledkem je pak bordel v systému, mizerné ovládání a milion zbytečných ťukání, ne

Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]
Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 09:25:37
 
Přesně jste popsal rozdíl mezi Androidem a Windows Phone, kde platí naprosto totéž. Na co jsem na Androidu potřeboval 10 ťuknutí, tak na WinPhone stačí 3-4, o rychlosti, stabilitě a pohodlí ani nemluvím! V.Z.


[ Odpovědět ]
Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 09:44:47
 
Moc netuším co tam tak složitého ťukáte :)


[ Odpovědět ]
Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 08:49:24
 
To nejsi sám. Já neznám nikoho, kdo by měl tablet s androidem. Mobil to je tak napůl, ale u tabletu bych do androidu už taky nešel. A jestli jabko udělá iphone s 5,5" displejem, tak přecházím na iOS kompletně.


[ Odpovědět ]
Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 10:14:41
 
Ja si pred lety koupil po chvili vahani prvni iPad. Ca. po roce mi prece jen zacala vadit jeho uzavrenost - hlavne co se tyce neohrabaneho prenaseni souboru pres iTunes a poridil si tablet s Androidem.
iPad jsem prenechal zene na surfovani a mailovani. Pouziva jej doted, vydrz baterie je porad vyborna, ale neskutecne ji laguje pri otvirani webovych stranek. Uz jsem jednou provadel hardreset, ale problem se velmi rychle vratil. Pritom ma nainstalovano jen minimum aplikaci. Napada mne jestli to neni mnozstvim bookmarku ktere se ji casem nashromazdily.
Muj dvoujadrovy androidi tablet je ve skvele kondici na ty kvanta aplikaci co jsem na nej instaloval. I kdyz musim priznat ze v posledni dobe mi obcas spadne Gmail, ale myslim ze po tech letech uz ma snad i take narok na poradnou ocistu systemu.
Tolik ma zkusenost s tablety. K tomu propadu prodeju si myslim ze je to jako s pocitaci - trh se nasytil, kdo nejaky potrebovat tak uz ho ma a az na par freaku kteri potrebuji

Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]

Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 09:39:53
Pěkně a výstižně napsáno. Jakkoliv jsem dříve měl výhrady k některým článkům pana Tkáče, ohledně Android proti Apple, tak tento je naprosto v pořádku. Čímž děkuji za střízlivý pohled.

O tabletu uvažuji delší dobu. Apple tak nějak nemám rád. Bojím se uzavřenosti. Ale ruku na srdce - co na tom budu asi tak potřebovat? Několik známých iPad má a jsou spokojeni. Logicky se bojím levných tabletů, protože někdo to být ošizené musí. Líbí se mi TabNote (kvůli S-Peru) od Samsungu, ale mám obavy o podporu a upgrady OS. Dost možná budu váhat tak dlouho, až skončím s nějakým Windows (případně Win-RT) tabletem...


[ Odpovědět ]
Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 10:38:46
 
Tak to mi mluvíte z duše. Asi rok jsem řešil ten supr stylus u Samsungu vs iPAD a nakonec vyhrál ten stylus. Po půl roce nasranosti na celý android, gůgl a samsung jsem ho ve šťastné chvilce prodal kolegovi z práce (týden ho měl půjčený doma, aby si ho vyzkoušel) a obratem jsem koupil iPAD 3. Nebe a dudy! Když tablet, tak od Apple! Aby to nebylo tak jednoduché, tak firma koupila tablety s Win, takže teď mám dva. Na bleskovky, cestování atd je ideální iPad, jakmile ovšem chci smysluplně pracovat a netahat sebou noťas, tak lehký tablet s WinPC a klávesnicí je supr volba. Běhá na tom všechno jako na normálním PC, Office, oblíbené programy od grafiky až po FTP, dá se na tom krásně programovat, prostě paráda. Jen ta výdrž na baterky by mohla být větší a na hry to taky moc není. Takže na normální užití je iPAD nepřekonatelný, ale tablet s Windows je vlastně tabletoidní PC, takže to se nedá tak úplně srovnávat.


[ Odpovědět ]
Re: Očekává se katastrofální propad prodejů tabletů (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 13.05. 2014 - 10:43:10
 
No jo, stylus mě taky bolí. Koupil jsem šmejda s androidem za 3K a teď toho lituji, na Samsunga ani iPad nemám, ale stylus se mi moc líbí. Kamarád ze školy má Note 3 a je to nádhera, co s ním dovede.


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.33 sekund