Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6511
Komentářů: 1858

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

HP iPAQ hw6815 - recenze - III. díl

Sponzorované odkazy:


Poslední díl recenze komunikátoru hw6815 přináší uživatelské zkušenosti, které se nám podařilo zaznamenat za téměř 3 týdenní testovací dobu. Dovíte se, jestli si přístroj zaslouží chválu i dalších oblastech svých vlastností a provedeme závěrečné vyhodnocení.V předchozí II. Části recenze jsme se věnovali softwarové výbavě komunikátoru a probrali jsme i technickou specifikaci přístroje. Dnes se zaměříme na uživatelské zkušenosti, prověříme fotoaparát a další záležitosti.

Ovládací prvky
Na rozdíl od HTC TyTN nemá iPAQ žádnou klávesničku a dokonce má i výrazně menší počet ovládacích tlačítek. U tohoto typu přístroje se nedá tvrdit, že by to bylo na škodu. Prostě se jen jinak ovládá. Nehrozí nechtěná zmáčknutí jednoho z mnoha tlačítek, uživatel nemusí přemýšlet, jaký prvek zvolit. Vše kolem ovládání je tedy mnohem jednoduší, ale hračičkové se zde budou trochu nudit. V zhledem k nižšímu počtu tlačítek jsou omezené i možnosti jejich individuálního přenastavení.

Zdvih tlačítek je z našeho pohledu optimální a je doprovázen mírným cvaknutím , které spolehlivě signalizuje sepnutí tlačítka. Boční tlačítka jsou trochu více „utopená“, což je dobré proti nechtěnému stisknutí, ale vyžaduje to trochu zvyku a mírně vyšší přítlak prstu.Podsvícená jsou jen přední tlačítka, která slouží pro ovládání telefonu a kontextového menu…

Sympatické „oblázkové“ provedení dovolují příjemné držení jednou rukou a pouze z počátku může mít uživatel obavu, aby mu přístroj nevyklouzl z ruky. Jde o subjektivní pocit, který rychle pomine, a pokud nikoli, lze využít možnost doplnění výbavy o poutko.

Displej
Komunikátor má 2,7“ TFT LCD displej s QVGA rozlišením (240 x 320 px), který zvládá 65 K barev. Větší displej by se sem asi nevešel. VGA by přístroj jen předražilo a nepřineslo by žádnou větší výhodu. Displej je kvalitní a dobře čitelný, jas je dostatečný a díky utilitě TodayPanel, kterou jsme popisovali minule, jej lze operativně nastavovat přímo z úvodní obrazovky. Problémy s bílou barvou jsme nezaznamenali. Jsme toho názoru, že displeji nelze nic vytknout, snad kromě velikosti, která znemožní přístroj používat lidem s větší poruchou zraku. Ti by měli zvolit zcela jiný typ přístroje, který neaspiruje na styl a minimální rozměry.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Fotoaparát
Jak jsme již uvedli, HP iPAQ hw6815 má kameru s rozlišením 600 x 1200 pixelů. Ta je navíc vybaven LED bleskem s velmi slušným výkonem. Krátkodosahový blesk je tvořen hned dvěmi LED diodami, což je znát při focení detailů ve tmě…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pohodlnému focení trochu brání kryt displeje. Uživatel si musí na tuto vlastnost zvyknout nebo používat komunikátor bez krytu. Obě varianty mají něco do sebe, ale s krytem to není tak velký problém, aby se nutně musel vzdát ochrany displeje.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Společnost Hewlett Packard mimo jiné vyrábí i „dospělé“ digitální fotoaparáty, takže není divu,že v této oblasti má větší zkušenosti než konkurence. Dokládá to i vlastní aplikace HP Photosmart Camera, která umožňuje podrobné nastavení mnoha parametrů…

Fotoaparát zvládá i videosekvence se zvukovým doprovodem, ale poměrně neobvyklou záležitostí je spolupráce fotoaparátu a GPS! GPS přijímač by měl být připojen přes Bluetooth. Bohužel jsme v době testování přístroje neměli BT GPS k dispozici, takže jsme tuto funkci nemohli řádně prověřit. Smyslem je uložit k fotografii souřadnice místa, kde byla fotografie pořízena. To je hodně zajímavá záležitost, která vydá na samostatné téma a jistě se k ní ještě někdy vrátíme.

Následující obrázky ukazují přehledné zobrazení ovládacích prvků fotoaparátu na dotykovém displeji…

Kvalitu fotografií 2mpx APN můžete orientačně posoudit ze dvou následujících snímků. Na to, že byly foceny večer, a tedy v horších světelných podmínkách, nejsou úplně špatné. Fotoaparát hw6816 určitě patří k tomu nejlepšímu, co jsme zatím u podobných přístrojů viděli. Pro zvětšení si klikněte na obrázek…

Bezdrátové technologie
Vyzkoušeli jsme všechny technologie, ketré iPAQ umí., tj. infra(přenos souborů), Bluetooth(GPS, sluchátko, synchronizace), GSM/GPRS/EDGE a WiFi.Vše pracovalo naprosto bezproblémově. Díky softwarovým manažerům, o kterých jsme psali v předcházejícím díle recenze, bylo nastavování a používání skutečně jednoduché. Tento komunikátor prostě není určen pro zbytečně složité manipulace. EDGE běhalo výborně a s WiFi 802.11b se také pracovalo dobře. Není vždy nezbytné, aby u těchto přístrojů byly použity ty nejrychlejší technologie.

Baterie
V této oblasti společnost HP rozhodně nešetřila. Lithium-polymerová baterie s obdivuhodnou kapacitou 1530 mAh nám vydržela i 5 dní při šetrném využívání možností přístroje. S intenzivnějším využitím bezdrátových technologií a multimédií výdrž pochopitelně klesá, ale obecně nemá komunikátor v tomto ohledu příliš konkurence. Pamatujeme doby, kdy jsme HP kritizovali za baterie s kapacitou kolem 900 mAh, a nebylo to až tak dávno. Časy se mění a konečně si vývojáři uvědomili, že úspěch produktu spočívá i v tom, že nebudou nutit uživatele běhat několikrát denně k nabíječce. HP iIPAQ hw6815 by mohl být novým etalonem v oblasti výdrže baterie.

Závěr
Není sporu o tom, že HP iPAQ hw6815 je výjimečný přístroj. Jde o stylový komunikátor s precizním zpracováním, elegantním designem a výbavou, která v tak malém provedení udivuje. Parametry jsou velmi slušné, i když nekonkurují absolutní špičce v segmentu komunikátorů s Windows mobile 5.0. Přístroj není určen pro supernáročné uživatele čistě technického zaměření, ale manažerská klientela může být hodně spokojená.

Výhrady nelze mít ani k doplňkům, které jsou součástí balení. Za úvaho rozhodně stojí nákup software, řešícího uživatelské profily, bezpečnost citlivých informací a alternativní PIM. Celkové hodnocení komunikátoru hw6815 tedy vyznívá kladně a po kontroverzní řadě hw6500/6900 se čtvercovým displejem jde jednoznačně o krok lepším směrem. Uvidíme, jestli se v budoucnu HP poučí z tohoto úspěchu a nabídne i vybavenější model s GPS a 3G.

Za zapůjčení komunikátoru HP iPAQ hw6815 děkujeme společnosti Hewlett Packard ČR, která nám přístroj poskytla na recenzi. Cena komunikátoru je 12.980 Kč + DPH, tj. cca 15446 Kč včetně DPH.

Předchozí díly recenze naleznete zde a zde. Na závěr několik fotografií s porovnáním HTC TyTN a HP iPAQ hw6815...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 29.11, 2006  Autor: Josef Tkáč   Téma: Recenze PDA, komunikátorů a smartphone
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Recenze PDA, komunikátorů a smartphone

"HP iPAQ hw6815 - recenze - III. díl" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: HP iPAQ hw6815 - recenze - III. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 30.11. 2006 - 08:40:39
Pokud 1530mAh je obdivuhodných, tak mých 1800mAh v Tréu 650 je přímo "zazračných", už dva roky.....


[ Odpovědět ]
Re: HP iPAQ hw6815 - recenze - III. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 30.11. 2006 - 22:13:29
 
Neznám Palmy, ale to je standardní výbava taková baterka nebo sis ji musel dokoupit? Já měl nedávno iPAQa a ten měl baterku něco málo přes 1000, takže 1500 mi připadá jako hodně dobré číslo.


[ Odpovědět ]
Re: HP iPAQ hw6815 - recenze - III. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 01.12. 2006 - 08:41:14
 
Orig. baterka v Tréo 650 je 1800mAh, dá se dokoupit neoriginální 2400mAh pasující do půdovního zadního krytu. Orig. (dokoupitelná) kolébka má slot pro nabíjení samostatné baterie, takže asi tolik s "power managementu"....Kdyby se chtěla nějaká fy. poučit.
Ikdyž, svého času HP nabízel příd. baterii pro iPaq 4700 i baterii 3600mAh, takže oni umějí, to Acer, Asus, HTC a spol. by se měli chytit za nos....


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.30 sekund