Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6476
Komentářů: 1794

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Android P na obzoru

Sponzorované odkazy:


Ač stále ještě nevíme, jaká laskomina bude maskotem nové verze Androidu, Google již nechal nahlédnout pod její víko. Učinil tak zejména kvůli vývojářům aplikací, aby se stihli připravit na její příchod. I nám to však dává příležitost zjistit, co nová verze přinese pro běžné uživatele.

Lokalizace uvnitř budov

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pokud se vám nelíbí možnost Googlu a dalších firem přesně zjistit vaši polohu, asi z této novinky nebudete skákat radostí do stropu. Nově totiž přibude v Androidu další možnost zjištění přesné polohy. Tentokrát uvnitř budovy, a to za pomoci Wi-Fi signálu. Nová technologie se jmenuje Wi-Fi Round-Trip-Time (Wi-Fi RTT). Díky ní bude možné zjistit, jak daleko se nachází zařízení od přístupového bodu Wi-Fi sítě s přesností na jeden až dva metry. K síti přitom nebudete muset být ani připojeni. S takovou informací pak bude moci pracovat operační systém, případně jej poskytne aplikacím, které o to požádají. Lze doufat (a nejspíše i očekávat), že použití této technologie bude podmíněno souhlasem uživatele a zároveň půjde snadno vypnout tak jako jiné lokalizační technologie.

Notifikace

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Vylepšení v oblasti notifikací by mělo aplikacím přinést možnost zobrazit ještě více informací v notifikační zóně. Dnes jsou tyto informace omezeny na znaky, emotikony a také obrázky v případě, že jsou uloženy ve vašem zařízení. Nově bude možné zobrazit například i přílohy zpráv z messengerů, v budoucnu bychom se tak mohli vyhnout notifikacím typu „kontakt zaslal přílohu“ a místo ní nám bude zobrazena rovnou sama příloha.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Druhou neméně důležitou částí tohoto upgradu je možnost instantních reakcí. Podobně jako některé klávesnice napovídají slova, která chcete napsat, budete i zde mít možnost rychle zareagovat, za předpokladu, že software správně uhodne, co zrovna chcete odpovědět.

Snad tyto nové funkce nebudou zabírat v oblasti notifikací moc místa, už dnes je často nechutně přecpána.

Ochrana soukromí a bezpečnost

Nově nebudou moci aplikace požadovat informace ze senzorů ve chvíli, kdy budou spuštěné jen na pozadí. V praxi to mimo jiné znamená, že teď již nebude možné, aby aplikace zaznamenávala zvuk nebo obraz, pokud není spuštěna. Na požadavek takové aplikace bude operačním systémem odpovězeno „tichem“ případně „tmou“. To by mělo být protiopatřením vůči aplikacím, které by se mohly pokusit sledovat uživatele bez jeho vědomí.

Jako krok správným směrem se jeví i nová funkce šifrování s klíčem uloženým na straně klienta, tedy bez posílání návodu na dešifrování napříč internetem. K síťové bezpečnosti by měla přispět randomizace MAC adresy na jednotlivých sítích.

Za zmínku stojí ještě unifikace uživatelského prostředí pří snímání otisků prstů. Zatímco dnes si to může každá aplikace požadující otisk prstu řešit po svém, nově bude za tímto účelem v systému standardizovaná hláška.

Vylepšení podpory využití kamer

Dnešní mobilní telefony mají zpravidla alespoň dvě kamery, naprostou výjimkou však už nejsou ani zařízení s více kamerami. Například některé obrněné smartphony od společnosti Caterpillar disponují i termo kamerou. Dosud existovala omezení pro aplikace třetích stran při používání kamer. Tyto aplikace nemohly používat více kamer zároveň, blesk ani stabilizaci. To s příchodem Androidu P padá.

Díky tomu se možná dočkáme rozkvětu nevýchozích aplikací sloužících k ovládání kamery. Možné bude i snímky skládat dohromady tak jak to dělá například nokiácká defaultní aplikace pod marketingovým termínem „bothie“, nebo třeba překrýt obraz ze standardní kamery termo kamerou a přinést tak zajímavé a možná i užitečné záběry. Fantazii se zde meze nekladou a je dobře, že Google takto rozvazuje vývojářům ruce.

Podpora vyříznutých displejů

Displejů, které pokrývají celou přední stranu přístroje, bude nejspíše přibývat. Jejich výhoda zvětšení displeje pří stejné velikosti těla byla dosud značně snižována skutečností, že se v takových displejích mnohdy nachází otvor pro kameru či reproduktor a aplikace si s tím neuměly poradit. To už také nebude pravda, nově systém takový displej rozpozná a vývojáři dostanou možnost své aplikace upravit tak, aby vám do místa vykrojení nevložili nějaký důležitý prvek.

Ještě to není dovařené

Ač to vesměs vše zní velmi dobře, zatím nám nezbývá než čekat. Změny nastávají spíše pro developery a my z nich budeme čerpat, až se jim je podaří implementovat. Do té doby nemá smysl novou verzi Androidu instalovat, ač se smartphonem od Googlu (konkrétně s telefony: Pixel, Pixel XL, Pixel 2 a Pixel 2 XL) již teoreticky můžete. Bližší informace včetně jména se pravděpodobně dozvíme v květnu, vydání pak můžeme nejspíše očekávat tradičně někdy na podzim.

Zdroj: Android Central, Google Blog

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 08.03, 2018  Autor: Pavel Skala   Téma: Android
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

"Android P na obzoru" | Přihlásit/Registrovat | 4 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

YY888 (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 12.03. 2018 - 08:11:41
nike cortez men [www.nikecortez.us.com]
fenty puma [www.fentypuma.us.com]
nike flyknit racer [www.nikeflyknitracer.us.com]
adidas online shop [www.adidasonlineshop.us.com]
100% real jordans for cheap [www.jordansforcheap.us.com]
Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]

Re: wwwww (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 15.03. 2018 - 09:36:37
falcons jersey [www.atlantafalconsjerseys.us]
cartier bracelet [www.cartierbracelet.us]
christian louboutin shoes [www.christian-louboutin.eu.com]
air force 1 [www.nikeairforce1.us.com]
michael kors [www.michael--korsoutlet.us.org]

Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]

Re: Android P na obzoru (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 11.04. 2018 - 02:35:15
wq
christian louboutin shoes [www.christian-louboutinshoesoutlet.com], chicago bulls jersey [bulls.nbajerseyssale.com], cleveland cavaliers [cavaliers.nbajerseyssale.com], veneta [www.bottega-bags.com], ralph lauren factory store [www.ralph-laurenpolos.com], prada outlet [www.prada-outlet.net.co], omega watches [www.cheap-omegaswatche

Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]

michael kors factory outlet (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 22.08. 2018 - 03:47:40
jinyi822


air jordan xi pas cher Nike Shox chaussure nike blanche fille Qualify et plus tard acheté par Stride Rite Corporation en 19 suivi par ont avancé depuis lors pour avoir des lumičres, asics france soldes [www.zigzagproduction.fr] air comprimé et Nike Shox Qualify ętre fabriqués ŕ partir de chanvre.Le précurseur de asics runmiles homme avis la sneaker était probablement le slimsoll une semelle en caoutchouc Nike Shox Qualify porté ŕ chaussures running adidas ultra boost [www.williamleday.fr] la fin du 18čme sičcle. Suivre le joueur? Regardez les vętements fonctionnels par asics chaussures bleu Aididas, Nike Shox R3 et Under Armour.WomenMoms et pas une maman va profiter Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.89 sekund