Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6625
Komentářů: 2039

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Antivirus zdarma: jaký je nejlepší?

Moderní technologie zaznamenaly za posledních několik let obrovský skok kupředu. Na počítačích pracujeme, objednáváme si nákup rovnou ke dveřím, hrajeme hry, konverzujeme a domlouvám si rande. Bez internetu se neobejdou úřady, banky, ani obchody. Mnozí z nás tráví v digitálním světě obrovské množství času, které mnohdy převyšuje pobyt v tom reálném. Virtuální svět nám ovšem nepřináší pouze zisk a zábavu, ale také nemalé obtíže a hrozby. Řeč je o virech, červech, trojských koních a jiné digitální havěti.

Cílem počítačových virů a škodlivého softwaru (malware) je jediné – nabourat se do vašeho elektronického zařízení a smazat nebo získat citlivá data. Zatímco se některé viry postarají o zhroucení celého systému, jiné dokáží sofistikovanou cestou odeslat hesla a čísla kreditních karet hackerovi na druhém konci planety. Efektivní řešení představují antivirové programy, které nás dokáží před digitálními hrozbami ochránit a případně se škodlivého softwaru nadobro zbavit. Ty nejpopulárnější jsem měl možnost přímo vyzkoušet, a tak následující řádky a doporučení vychází z mé osobní zkušenosti a z článku o srovnání antivirů.

Rozumné chování

Myslíte, že antivirus nepotřebujete? Opak je pravdou, vždyť vstup do vašeho domu či bytu přece také zajišťujete dveřmi a bezpečnostním zámkem. Obdobně byste měli přistupovat i k vašemu počítači, notebooku a smartphonu. Mezi největší hrozby spadá připojení k internetové síti, přes kterou se různé viry a programy rychle šíří. Podle expertů na bezpečnost se každý den „zrodí“ několik stovek a možná i tisíců virů a škodlivých souborů! Do nejrizikovější skupiny spadají zejména méně zkušení uživatelé, kteří ochotně klikají na blikající obrázky, vyzývavé odkazy, stahují neznámý obsah a otevírají poštu od záhadných odesilatelů. Můžeme tedy říci, že ideální zabezpečení představuje kombinaci rozumného chování a kvalitního antiviru. Ani sebeobezřetnější chování totiž nezaručuje absolutní ochranu a bezpečí.

Mimo škodlivého softwaru představují nemalé riziko veřejné Wi-Fi sítě v knihovnách, kavárnách, obchodních domech a náměstích. Pro zabezpečení uživatelského soukromí jsou ideální digitální zbraní virtuální privátní sítě (zkráceně VPN). Tyto programy dokáží mimo vysoké míry bezpečnosti zajistit anonymní surfování (váš počítač využívá cizí IP adresy) a v neposlední řadě konzumaci obsahu, který je v některých zemích cenzurovaný. Osobně jsem měl možnost vyzkoušet nejpopulárnější VPN současnosti, mezi které patří NordVPN, ExpressVPN a CyberGhost VPN.

Ačkoliv si jsou tyto služby navzájem hodně podobné, nejvíce se mi osvědčila CyberGhost VPN. Nabízí maximální uživatelské pohodlí, spoustu serverů, anonymní registraci a bezkonkurenční cenu. Tuto VPN používám každý den a musím uznat, že pocit internetové anonymity je velmi příjemný a uklidňující. Zájemcům doporučuji navštívit přehled nejlepších VPN roku 2018, kde jsou k přečtení podrobné informace ke každé VPN včetně kladů a záporů.

Jaký je nejlepší antivirus?

Jasná odpověď na tuhle otázku neexistuje. Jednotlivé antiviry se od sebe liší nabídkou funkcí, virovou databází, rychlostí a účinností. Na trhu existuje široká škála antivirových programů, z nichž jsou některé placené a jiné úplně zdarma. Srovnání antivirů se věnovali redaktoři stránky Testado.cz, kteří otestovali nejoblíbenější pětici antivirových programů.

Mezi testovanými dohledáte Eset Family Security, Kaspersky Internet Security, AVG Internet Security, Avast Internet Security a Norton Security Deluxe. Hodnocení digitálních ochránců dopadlo vcelku podobně, i když se některé programy v nabídce funkcí mírně odlišují. Každý z testovaných antivirů si můžete zdarma vyzkoušet a až poté se rozhodnout, zdali si plnou verzi koupíte.

Případným zájemcům mohu osobně doporučit Eset Family Security. Jedná se o jeden z nejpopulárnější antivirový program současnosti, který si umí se škodlivým softwarem dobře poradit. Moc se mi líbí jednoduchá instalace, snadné používání, velká porce funkcí a licence pro několik stolních počítačů a mobilních zařízení. Instalace se nemusí obávat ani majitelé starších počítačů, protože Eset není nijak hardwarově náročný.

Nicméně Eset nabízí jenom 30denní zkušební verzi a poté si musíte antivir koupit či odinstalovat ze svého počítače. Pro ty, kteří nechtějí utrácet, můžu doporučit například Avast, který nabízí plnohodnotnou verzi zdarma. Akorát se připravte, že na vás bude stále vyskakovat okno s nabídkou placené verze.

Antivir pro každého

Výše uvedené antiviry jsou ideální pro začínající i pokročilé uživatele. Ačkoliv se svojí podobou odlišují, společně je pojí jednoduchá a rychlá instalace, automatické aktualizace, ochrana proti virům a škodlivému softwaru, snadné použití a pohodlné uživatelské rozhraní. Nemějte zkrátka obavy ze složité instalace nebo ovládání. Tyto programy se spouští podobně jako jiné aplikace nebo počítačové hry.

Je tedy na vás, jakému antiviru dáte přednost, neboť se každý z uvedených může pyšnit širokou základnou spokojených uživatelů v řádu několika desítek milionů. Mějte nicméně stále na paměti, že ani sebelepší antivirus vaše zařízení stoprocentně neochrání. Největší hrozbu představuje nepozorný uživatel. Dobře važte, na co klikáte, co stahujete a otevíráte.

Autor: Petr Smejkal
Publikováno: 04.12, 2018  Autor: Josef Tkáč   Téma: PR články
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

PR články

K tomuto článku není možné vložit komentář.
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.18 sekund