Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6625
Komentářů: 2039

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Apple představil na konferenci WWDC 2020 spoustu novinek

Sponzorované odkazy:


Letošní konference WWDC byla výjimečná nejen tím, že se konala pouze online. Byla nabitá spoustou novinek, včetně revolučního kroku, kterým je konec čipů v počítačích Mac. Celá řada Mac bude postupně dostávat vlastní čipy přímo od Applu. Podívejte se na seznam top novinek, které přinesla letošní konference WWDC.

iOS 14 – inspirováno Androidem

Společnost Apple ukázala nové funkce systému iOS 14. Jednou z nich je App Library, knihovna aplikací, která je přehledně srovná. Novinkou jsou widgety, které fungují podobně jako na Androidu, na rozdíl od něho však mají ucelený design. Další novou funkcí je Picture in picture. Uživatelé Androidu tuto funkci znají, pro iOS je to novinka. Vylepšená je i asistentka Siri, které Apple přidal překladač fungující offline, a to v jedenácti jazycích. Čeština v nich bohužel není. Přibudou nové nálepky Memoji i možnost přidávání věku vaší podobizně.

V Mapách přibudou nové funkce, například průvodce, který bude doporučovat místa vhodná k navštívení. Novinkou je navigace pro cyklisty, která vyhledá cyklostezky, bohužel pro nás pouze v několika městech USA a v Asii. Rovněž přibude autonavigace přizpůsobená elektromobilům, která plánuje trasu podle dojezdu a dostupných dobíjecích stanic.

Apple CarPlay umožní otevírat auto iPhonem

CarPlay dostalo nové funkce včetně možnosti otevírat auto iPhonem. Už nebudete potřebovat klíče, na otevření auta vám bude stačit vás iPhone. Přiložíte iPhone ke klice a zámek se otevře. Své auto otevřete i pomocí čipu NFC. Nebude chybět ani možnost sdílet přístup do auta.

iPadOs plný novinek

Novinky se týkají také iPadOS. Apple nejvíce zapracovala na nejvyužívanějších funkcích, což jsou poznámky, fotky a kalendář. Novinkou jsou widgety i většina nových funkcí z iOS 14. Volání a hledání na iPadOS dosud znamená překrytí celé obrazovky. S tím bude konec. Notifikace o příchozím hovoru se objeví pouze v malé informační bublině, ze které můžete hovor přijmout nebo odmítnout. Použitelnější bude také digitální pero a to díky funkci pro rozpoznávání psaného textu, který se okamžitě převede do digitální podoby. To umožňuje pracovat s ním jako s běžným digitálním textem. Pero bude také převádět malůvky na citovatelné vektory.

Vylepšení sluchátek Airpods

Vylepšení se dočkají i sluchátka Airpods, která dostanou do výbavy funkci přepínání mezi různými zařízeními. Oceníte také prostorový zvuk, který se přizpůsobí pohybu vaší hlavy.

Chytré mytí rukou s WatchOS

Apple vylepšil funkce operačních systémů svých hodinek. Nejzajímavější je funkce pro sledování mytí rukou. Jedná se o jakéhosi hlídače mytí rukou, který pozná, kdy si je myjete, a začne vám měřit odpočet. Cílem této funkce je přimět vás, abyste si myli ruce dostatečně často a dlouho.

Úžasný MacOS Big Sur

Big Sur je název nové verze desktopového operačního systému pro počítače od Applu. Aplikace i prvky vypadají velice atraktivně a přehledně. Nejvíce se Applu povedl nový design ikonek, plochy i celkového UI.

Apple přechází na vlastní procesory

Společnost Apple udělala revoluční krok ve svých počítačích Mac. Rozhodla se do nich nasadit nové procesory. Nové počítače s těmito procesory budou představeny letos na podzim. Do dvou let přejde Apple kompletně na vlastní procesory.

Chcete se podívat na celý záznam z WWDC 2020? Návod najdete zde

Zdroj:zive.cz applenovinky.cz mobilizujeme.cz

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 24.06, 2020  Autor: Evzenie Janovska   Téma: Apple
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

iPhone

"Apple představil na konferenci WWDC 2020 spoustu novinek" | Přihlásit/Registrovat | 37 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Apple představil na konferenci WWDC 2020 spoustu novinek (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Neděle, 28.06. 2020 - 10:57:21
Marketing1on1 is a highly motivated, fast growing company with a team of experienced marketing professionals in online and digital marketing. Our team of marketing professionals always evolving and eager to approach marketing strategies with a fresh mindset. marketing1on1.com


[ Odpovědět ]

Re: Apple představil na konferenci WWDC 2020 spoustu novinek (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 22.07. 2020 - 15:13:07
Thank you for the great article I did enjoyed reading it, I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back from again. I want to encourage that you continue your great job. prize bond list


[ Odpovědět ]

Americanas (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 24.07. 2020 - 14:50:58
Thanks for a wonderful share. Your article has proved your hard work and experience you have got in this field. Brilliant .i love it reading. Americanas


[ Odpovědět ]

how to start a blog (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 21.08. 2020 - 17:58:32
This is really very nice post you shared, i like the post, thanks for sharing..
how to start a blog


[ Odpovědět ]

Perpajakan (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 01.10. 2020 - 12:03:10
Great job for publishing such a beneficial web site. Your web log isnt only useful but it is additionally really creative too.
Perpajakan


[ Odpovědět ]

App vay tiÁn online mŰi (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Sobota, 31.10. 2020 - 15:49:31
Thanks a lot for sharing this excellent info! I am looking forward to seeing more posts by you as soon as possible! I have judged that you do not compromise on quality.
App vay tiÁn online mŰi


[ Odpovědět ]

multiplication (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 17.11. 2020 - 10:43:43
I think this is a really good article. You make this information interesting and engaging. You give readers a lot to think about and I appreciate that kind of writing.
multiplication


[ Odpovědět ]

James River Capital twitter (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Sobota, 21.11. 2020 - 14:43:01
This is my first visit to your web journal! We are a group of volunteers and new activities in the same specialty. Website gave us helpful data to work.
James River Capital twitter


[ Odpovědět ]

pct registration in multiple countries is now as easy as sipping coffee (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Sobota, 28.11. 2020 - 18:07:02
Thank you so much for such a well-written article. Its full of insightful information. Your point of view is the best among many without fail.For certain, It is one of the best blogs in my opinion.
pct registration in multiple countries is now as easy as sipping coffee


[ Odpovědět ]

Re: Apple představil na konferenci WWDC 2020 spoustu novinek (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 31.12. 2020 - 00:38:35
I dont condone cheating, hacking, or modding, but I think that it is okay with this game. There is literally nothing to do here than just to farm. Nothing keeps you entertained and there are no quests or events to speak of. Cheating is the only way you can get anything fun out of this game because the normal game is just plain old boring. If the developers put it more time and effort into this game, it would have been a different story because this game had so much potential like kingdom rush or the arknights online.


[ Odpovědět ]
Click here (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Neděle, 03.01. 2021 - 16:12:52
 
Click here [images.google.ps]
Click here [images.google.ps]
Click here [images.google.ps]
Click here [images.google.ps]
Click here [images.google.ps]
Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]

afdah (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 06.01. 2021 - 14:22:51
This content is written very well. Your use of formatting when making your points makes your observations very clear and easy to understand. Thank you.
afdah


[ Odpovědět ]
graphic design service (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 07.01. 2021 - 08:10:22
 
Very interesting information, worth recommending. However, I recommend this: [url=https://www.fiverr.com/designstudio333/design-3-attractive-and-creative-logo-for-you]graphic design service[/url]


[ Odpovědět ]

visit here (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Sobota, 09.01. 2021 - 13:18:50
I found that site very usefull and this survey is very cirious, I ' ve never seen a blog that demand a survey for this actions, very curious...
visit here


[ Odpovědět ]

OG accounts (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 12.01. 2021 - 21:53:56
You have done a great job on this article. Its very readable and highly intelligent. You have even managed to make it understandable and easy to read. You have some real writing talent. Thank you.
OG accounts


[ Odpovědět ]

emergency plumber Newbury (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 13.01. 2021 - 16:43:47
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work.
emergency plumber Newbury


[ Odpovědět ]

https://toptoy365.creatorlink.net/ (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Sobota, 16.01. 2021 - 19:06:33
Nice post. I was checking constantly this blog and Im impressed! Extremely useful info specially the last part I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and good luck.
https://toptoy365.creatorlink.net/


[ Odpovědět ]

Buy Modafinil (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 21.01. 2021 - 18:03:22
Thank you for helping people get the information they need. Great stuff as usual. Keep up the great work!!!
Buy Modafinil


[ Odpovědět ]

Surgical tech online programs (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 26.01. 2021 - 21:54:14
Dignity College of Healthcare online surgical technician training is far superior than other online Surgical Technician programs because it includes the training, exam review and national certification exam for the EKG technician and a comprehensive, but simple tailored program for the Surgical Technician. Register with Confidence and attend a nationally accredited, but affordable program. In just 4 months, you can finish with two certifications (A national certification as an Electrocardiogram Technician and a school certification of completion as a surgical Technician) without a loan on your neck!
Surgical tech online programs


[ Odpovědět ]
Re: Surgical tech online programs (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 03.02. 2021 - 11:17:33
 
On that website page, you'll see your description, why not read through this. cannabis seeds


[ Odpovědět ]

mma (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 16.02. 2021 - 16:48:25
That is the excellent mindset, nonetheless is just not help to make every sence whatsoever preaching about that mather. Virtually any method many thanks in addition to i had endeavor to promote your own article in to delicius nevertheless it is apparently a dilemma using your information sites can you please recheck the idea. thanks once more.
mma


[ Odpovědět ]

best buy jobs (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 17.02. 2021 - 06:08:48
I appreciate everything you have added to my knowledge base.Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer.Thanks.
best buy jobs


[ Odpovědět ]

leather handbags (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 19.02. 2021 - 15:35:22
A very excellent blog post. I am thankful for your blog post. I have found a lot of approaches after visiting your post.
leather handbags


[ Odpovědět ]
Re: leather handbags (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 23.02. 2021 - 21:59:04
 
Hmm& I interpret blogs on a analogous issue, however i never visited your blog. I added it to populars also ill be your faithful primer. allbet


[ Odpovědět ]

IT Services Blog (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 01.03. 2021 - 23:32:05
It is an excellent blog, I have ever seen. I found all the material on this blog utmost unique and well written. And, I have decided to visit it again and again.
IT Services Blog


[ Odpovědět ]

FastPay Casino (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 11.03. 2021 - 12:18:19
I am very happy to discover your post as it will become on top in my collection of favorite blogs to visit.FastPay Casino


[ Odpovědět ]

'45A-%UFABET (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 17.03. 2021 - 10:02:00
Very useful info. Hope to see more posts soon!.
'45A-%UFABET


[ Odpovědět ]

scooter huren friesland (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Neděle, 28.03. 2021 - 13:18:55
Thanks for the blog filled with so many information. Stopping by your blog helped me to get what I was looking for. Now my task has become as easy as ABC.
scooter huren friesland


[ Odpovědět ]

stem cell (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 02.04. 2021 - 17:39:11
That is really nice to hear. thank you for the update and good luck.
stem cell


[ Odpovědět ]

Re: Apple představil na konferenci WWDC 2020 spoustu novinek (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 11.02. 2022 - 20:52:42
bizimmekan sohbet https://www.bizimmekanlar.com


[ Odpovědět ]
Re: Apple představil na konferenci WWDC 2020 spoustu novinek (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 11.02. 2022 - 20:53:18
 
bizimmekan


[ Odpovědět ]

grooving inserts (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 10.03. 2023 - 04:42:19
Through our convenient online shop you can order tungsten rods price products. And when we milling inserts factory say "best", then we round insert turning tool mean a carbide inserts that is just as good as the original!We are one of the biggest carbide inserts Probus tpgh insert Soafuia manufacturers and offerors widia milling insert in China. A lot of styles with superior quality at an affordable price are in hot sale here.


[ Odpovědět ]


Cutting Insert (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 25.08. 2023 - 10:42:37
products are bta drilling cute. http://good-time.blog.jp/ [good-time.blog.jp] We are glad high feed milling insert to give tungsten brazing rods you the opportunity tungsten rod holder to Buy product best carbide inserts for https://millinginserts.mystrikingly.com a very accessible price.We only sell VCMT Insert first-class product tungsten carbide tubes that are carefully cast iron inserts sourced parting tool inserts Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]

Re: Apple představil na konferenci WWDC 2020 spoustu novinek (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 15.09. 2023 - 07:54:46
Pandora-outlet.us.com adalah situs slot gacor mudah menang maxwin & winrate rtp tertinggi mencapai 99.8% kemenangan.


[ Odpovědět ]

Re: Apple představil na konferenci WWDC 2020 spoustu novinek (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 24.10. 2023 - 08:22:24
Your work is very good and I appreciate you and hopping for some more informative posts. Thank you for sharing great information to us.
online bingo caller


[ Odpovědět ]

Re: Apple představil na konferenci WWDC 2020 spoustu novinek (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Sobota, 06.01. 2024 - 21:13:16
Manga-Inspired Banner:"Satisfy your craving for incredible narratives with our extensive collection of FREE manga-inspired webtoons!" 4Ěů0


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.22 sekund