Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6603
Komentářů: 1934

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Další rána pro Huawei  zákaz používat fotočipy od Sony

Sponzorované odkazy:


Čínský gigant Huawei přišel nejen o plnohodnotný Android. Následně přišel také o svoje procesory Kirin, které využívají americké technologie. A nyní příchozí další úder v podobě zákazu používat špičkové fotočipy od Sony.

Zákaz používat do svých smartphonů fotočipy od Sony je pro Huawei tvrdá rána. Společnost Sony totiž patří v oblasti fotočipů mezi světové špičky. Díky fotočipům se společnost Huawei mohla pyšnit titulem „nejlepší výrobce fotomobilů“. Za fotočipy značky Sony bude obtížně hledat náhradu a přijde tak o svou největší přednost.

Sony je sice japonská firma, nemálo však operuje na americkém trhu. Jelikož ho nechtěla ztratit, vyhověla Američanům. Jelikož je Huawei jejím největším klientem, je možné, že požádá o výjimku na povolení obchodu s Huawei. Jinak by totiž přišla o zhruba 470 milionu amerických dolarů. Tuto ztrátu bude obtížné kompenzovat, přestože Sony sjednala s Apple dohodu o dodání součástek pro nové LIDAR senzory Time-of-Flight.

Uvidíme, jak to nakonec dopadne. V každém případě se Huawei nemůže spoléhat na to, že si Sony požádá výjimku na povolení obchodu s tímto čínským gigantem a dostane ji. Svědčí o tom skutečnost, že čínský výrobce v roce 2021 plánuje vyrobit pouze 30 % z celkového počtu smartphonů, které vyrobil tento rok.

Zdroj:svethuawei.eu mobilizujeme.cz techbyte.sk

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 25.09, 2020  Autor: Evzenie Janovska   Téma: Krátké zprávy
 

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Android

"Další rána pro Huawei  zákaz používat fotočipy od Sony" | Přihlásit/Registrovat | 13 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Další rána pro Huawei  zákaz používat fotočipy od Sony (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 15.01. 2021 - 12:59:01
Thanks for this wonderful article about Czech weed for sale


[ Odpovědět ]

sk (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 28.07. 2021 - 20:15:01
A lot of my colleagues were recommending this printing center when I was still starting in the field. I was really surprised by their expertise in both digital and offset printing services. Not only that, they also use a wide variety of high-quality papers. https://www.digitekprinting.com/vinyl-banners out this link to see more about their services.


[ Odpovědět ]

Re: Další rána pro Huawei  zákaz používat fotočipy od Sony (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 17.09. 2021 - 11:00:59
EN 50290-2-27-2002 applies to communication cables. It is written in Part 2-27: Common design rules and construction; Halogen free flame retardant thermoplastic sheathing compounds (Note: Applies only in conjunction with EN 50290-2-20).

This Customized CHIP SCOOP is ideal for catering use,meanwhile it makes serving up chips and French fries easy. The wide scoop allows you to pick up chips straight from the tray or chip warmer, while the drainage holes let any excess oil drain away.

6000mAh wireless charger for sale Delivery Input & Output: The WirelessJuice can be recharged in 2 hours. Charge a MacBook Pro to 90% in 4 hours and fully char

Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]

Re: Další rána pro Huawei  zákaz používat fotočipy od Sony (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 17.09. 2021 - 11:01:31
IEC 60794-4-10 defines test procedures for establishing uniform environmental performance requirements for:
1. Fibre optic cables for telecommunications equipment and equipment using similar technologies, and
2. Cable with both optical fiber and wire.
Fiber optic cable
Throughout the document, the term "optical cable" may also include optical fiber units, microtubule fiber units, etc. For reference guidance on all types of test methods and general requirements and definitions, see IEC 60794-1-2. The second edition cancels and replaces the first edition published in 2012. This is a technical revision. The second edition includes the following major technical changes related to the previous edition:
1. New test method, named F16-combined flow (drop)[E14 in IEC 60794-1-21];
2. New test method F17- cable shrinkage test (fiber protrusio

Přečíst zbytek komentáře...


[ Odpovědět ]

seo (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 07.10. 2021 - 20:09:24
Excellent website! I adore how it is easy on my eyes it is. I am questioning how I might be notified whenever a new post has been made. Looking for more new updates. Have a great day! Largo cream price in Pakistan| Original Products| Made in Germany


[ Odpovědět ]

seo (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 25.07. 2022 - 19:06:49
I havent any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.Hello, this weekend is good for me, since this time i am reading this enormous informative article here at my home. https://wv.123movies-official.net/


[ Odpovědět ]

seo (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 25.07. 2022 - 19:08:58
This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here keep up the good workYes i am totally agreed with this article and i just want say that this article is very nice and very informative article.I will make sure to be reading your blog more. https://goojara.rs/


[ Odpovědět ]

seo (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 25.07. 2022 - 19:10:36
I like your post. It is good to see you verbalize from the heart and clarity on this important subject can be easily observed...There is a lot of information here that can help any business get started with a successful social networking campaign.Great job for publishing such a beneficial web site. Your web log isnt only useful but it is additionally really creative too. https://dopebox.it/


[ Odpovědět ]

seo (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 25.07. 2022 - 19:13:58
Most of the time I dont make comments on websites, but I'd like to say that this article really forced me to do so. Really nice post!Really I enjoy your site with effective and useful information. It is included very nice post with a lot of our resources.thanks for share. i enjoy this post. https://soap2day.re/


[ Odpovědět ]

seo (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 25.07. 2022 - 19:15:44
Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that theyve added something worthwhile to the world wide web!..This is just the information I am finding everywhere. Thanks for your blog, I just subscribe your blog. This is a nice blog..I just found this blog and have high hopes for it to continue. Keep up the great work, its hard to find good ones. I have added to my favorites. Thank You.I really loved reading your blog. It was very well authored and easy to understand. https://watch-free.tv/


[ Odpovědět ]

asdasd (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 20.01. 2023 - 17:04:27
Good composed article. Marketing Denpasar It will be steady to any individual who uses it, including me. Continue doing what you are doing  can'r hold up to peruse more posts.


[ Odpovědět ]

Carbide Turning Inserts (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 10.03. 2023 - 05:03:02
Welcome to our website! You Surface Milling Inserts can have a good selection milling inserts factory of many different brands on our site, such as products. Even though they are cheap, they had parting tool inserts made by the best materials vnmg insert and the best quality. You can have a strong sale-support here! It is free order worldwide! More buy more discounts! Just come and buy them!Every website of us built its reputation not only on carbide inserts the best quality of product For Sale, but also on its outstanding service.


[ Odpovědět ]

Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.21 sekund