Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6602
Komentářů: 1932

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

MapFactor Actis 3 Evropa s Navigator 8 - II. díl recenze

Sponzorované odkazy:


V minulé části jsme si podrobně prohlédli všechny komponenty balení a také samotný PND Actis 3. Zaujal nás neobvyklý, ale výborně řešený držák, luxusní stylus a praktická čtečka karet. S nekterými doplňky se setkáme i v druhé části recenze.

První díl recenze si můžete přečíst zde. V dneční části se podíváme na technickou specifikaci přístroje, povíme si více o některých vlastnostech přístroje a pokusíme se instalovat navigaci do vozidla.

Technická specifikace:
Z venku jsme si přístroj prohlédli minule, takže nyní se podíváme, co vlastně obsahuje tělo PND Actis 3...

 • Operační systém - Windows CE 5.0
 • Procesor - ARM 400MHz
 • Paměť - 64 MB RAM + 64 MB ROM
 • Displej - 3.5" (89mm) TFT, QVGA (320 x 240 pixelů), 65.536 barev
 • Rozšíření - 1x SD slot (SD/MMC), 1x miniUSB 1.2
 • Komunikace - GPS SiRF STAR III
 • Zvuk - 1x repro, 1x jack 3,5 mm stereo
 • Baterie - 1200mAh, Lithium-Ion
 • Rozměry - 90 x 82 x 21 mm
 • Váha - 190 gramů
 • Cena - viz konec článku

Postřehy, zkušenosti a vlastnosti přístroje
Navigace MapFactor Actis 3 patří mezi ty přístroje, které kromě své navigační funkce mohou plnit i funkci multimediálního přehrávače. Ostatně, právě asi bylo důvodem vybavení sestavy o čtečku paměťových karet. Přístroj si poradí s hudebními soubory WMA9, MP3 (až 320kbps) a WAV. Problémy nemá ani s videem ve formátech WMV9, MPEG4, Divx 5.0, 4.0, 3.11, Xvid a MPEG2 (až 320*240 px rozlišení). Podporuje i *.wmv, *.asf a *.avi. U obrázků není problém s JPEG, BMP, GIF a PNG. K uživatelskému rozhraní pro multimédia se dostaneme v další části recenze.

Kvalita zvukového výstupu je překvapivě dobrá. Zkoušeli jsme hudbu poslouchat přes dodávaná sluchátka i přes hlasitý reproduktor a pro nás byla kvalita reprodukce dostatečná. Samozřejmě se jedná o čistě subjektivní zkušenost. Přístroj nemá parametry Hi-Fi a asi nikdo neočekává kvalitu špičkových hudebních aparatur. Pro rekreační poslech podle našeho názoru vyhovuje. To se týká i prohlížení videa, které bylo plynulé a bez "trhání".

Slot pro paměťové karty pravděpodobně nepodporuje SDHC. Použili jsme kartu Kingston SDHC class 6 s kapacitou 4 GB a přístroj ji nenašel. S klasickou 2GB kartou os SanDisku si naopak rozuměl velmi dobře, přehrávání hudby ani videa nebyl problém.

Na tak relativně malý přístroj je zde poměrně slušná baterie, která by se podle dokumentace měla postarat o 4 hodiny provozu. Tento údaj je ovšem trochu zavádějící, protože nespecifikuje jestli je tato doba myšlena jako doba, kdy pracuje GPS nebo jako doba pro přehrávání multimédií. A konečně tato průměrná doba nespecifikuje nastavení přístroje. Zkušenější uživatele sami dobře ví, že nastavení jasu displeje a hlasitosti reproduktoru jsou důležitými faktory při určování výdrže baterie.

Délku výdrže při přehrávání multimédií jsme netestovali, ale GPS nám bez externího napájení vydržela přes 3 hodiny, což při maximální hlasitosti a cca 90% nastavení jasu považujeme za velice slušnou výdrž. Při šetrnějším nastavení je tedy velice pravděpodobné, že se uživatel ke 4 hodinám skutečně dostane a je docela dobře možné, že při extrémně šetrném nastavení je i překoná. Vzhledem k "odolnému" provedení PND Actis 3, by tak přístroj mohl velmi dobře fungovat i pro cyklistiku nebo pěší turistiku.

Další poznámka patří displeji. PND Actis 3 je vybaven dotykovým displejem s ochrannou matnou vrstvou, která nedělá odlesky a snadno snese ovládání prsty, resp. má výrazně nižší schopnost přijímat nečistoty. Tato technologie sice není novinkou a používá ji asi většina moderních PND, ale pro její praktičnost je nutné se o ni zmínit.

Samotný displej se vyznačuje ještě jednou zvláštností, a sice dosti citlivou dotykovou vrstvou. Ostatně, ne nadarmo je přístroj vybaven stylusem. Na některá PND se musí více tlačit a pro uživatele kapesních počítačů to nemusí být vždy příjemné, protože zkušenost a návyky mu brání tak hrubé zcházení s dotykovým displejem, ale Actis 3 se jemností ovládání dotykové vrstvy téměř neliší od běžných PDA. Ovládání je tak mnohem příjemnější, a to jak prsty tak stylusem.

Poslední poznámka v této části recenze se týká citlivosti GPS. Tato poznámka je zde spíše kvůli úplnosti, protože čip SiRF Star III představuje ověřenou klasiku. Hledat "lepší řešení" je podle našeho názoru ztrátou času a energie. Našim testováním prošla už pěkná řádka navigací a samostatných GPS přijímačů a opravdu nevidíme žádný praktický důvod k honbě za přesnějším nebo citlivějším řešením. Tedy alespoň v rozsahu běžné navigace pro automobily. Actis 3 nabízí velmi kvalitní standard. Najezdili jsme s tímto přístrojem přes 1.400 km a neměli jsme žádný důvod k nespokojenosti. Obecně se dá říci, že tato technologie je zvládnuta na dostatečné úrovni.

Instalace do vozidla
V první části recenze jsme se poměrně dlouze věnovali podařenému držáku a vyzdvihovali jsme jeho konstrukční řešení. Základem je prvotní nastavení držáku při instalaci do vozidla. Opakovaně píšeme o důležitosti věnovat pozornost bezpečnému umístění navigace tak, aby nebránila výhledu a neprovokovala některé "citlivější" policisty ke zbytečnému zkoumání. Čím pečlivěji umístíme a nastavíme držák napoprvé, tím méně se mu budeme muset věnovat později. Kovový aretační šroub držáku, který přidržuje nosnou část ke krku držáku je vhodné nastavit napoprvé napevno a po následné korekci nedemontovat nosnou část od krku. K tomuto "poznatku" nebo spíše názorub nás vede částečně zkušenost a částečně přesvědčení, že umělé hmotě nosné části a zvláště její "kapsičce" nemusí neustálé vyjímání a zasouvání kovové části krku prospívat. To je vše, uživatel se stajně zařídí podle sebe.

Postup při instalaci je tady jasný. Najdeme vhodné místo na čelním skle, připevníme přísavku, nastavíme sklon držáku ve všech 3 osách, připevníme nosnou část držáku, vložíme přístroj, zapojíme napájení z DC adaptéru a můžeme pomocí jemnějších korekcí držáku "doladit" polohu PND vůči řidiči...

Optimální nastavení polohy držáku je nejdůležitější. Ovlivňuje pohodlí při cestě a také bezpečnost...

Nyní stačí vložit přístroj spodní části do kolébky a zacvaknout horní část...

Po ustavení polohy PND zapojíme napájení...

Detailnější pohled na držák s navigací Actis 3 a se zapojeným napájením...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Ačkoli DC adaptér nemá pružinovitě vinutý "telefonní" kabel, má délku, která bude odpovídat drtivé většině vozidel a nebude příliš překážet. Některé konkurenční produkty měly problém s přílišnou délkou kabelu (zřejmě pro jistotu). U Actis 3 žádné potíže tohoto typu nejsou...

Kompletní sestava vypadá asi takto...

Nyní můžeme spustit navigaci...

... a zadat cíl naší první cesty s MapFactor Actis 3 Evropa...

Závěr
PND Actis 3 má slušné parametry, které zajišťují bezproblémovou práci navigace i využití pro chvíle odpočinku jako prohlížečku multimediálních souborů nebo pro poslech hudby a jiných zvukových záznamů. Mírně odolná úprava a displej s ochrannou vrstvou umožní i využití v terénu. Instalace do vozidla je jednoduchá a rovněž bezproblémová. Díky skvělému držáku si může uživatel nastavit takovou polohu přístroje, jaká mu vyhovuje a jaká odpovídá i zásadám bezpečnosti silničního provozu.

V následující části recenze se budeme věnovat softwarové výbavě MapFactor Actis 3.

Přístroj k recenzi zapůjčila společnost MapFactor. Stránky produktu jsou zde. Actis 3 Evropa se prodává za cenu 7738.50 CZK (včetně DPH). Actis 3 Evropa bez Ruska za cenu 6548.50 CZK (včetně DPH). V ceně je bezplatný upgrade mapových podkladů společnosti TeleAtlas na 3 roky.

První část recenze je tady. Pokračování recenze je zde.

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 20.05, 2008  Autor: Josef Tkáč   Téma: Recenze GPS - software i hardware
 

Související odkazy

· Více o tématu Recenze GPS - software i hardware
· Další články od autora Josef Tkáč


Nejčtenější článek na téma Recenze GPS - software i hardware:
Dynavix 7 - recenze nové verze

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 1

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Recenze GPS - software i hardware

"MapFactor Actis 3 Evropa s Navigator 8 - II. díl recenze" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.17 sekund