Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6493
Komentářů: 1845

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

Dynavix Delta II - 3. díl recenze

Sponzorované odkazy:


Dynavix Delta II je vybaven původním českým navigačním systémem Dynavix 7, a to ve verzi 2.4. Má také nejnovější mapové podklady společnosti TeleAtlas. Testovaný přístroj měl k dispozici kompletní mapu Evropy, což je varianta vhodná na větší prázdinové nebo služební cesty. Předchozí část recenze popisovala ostatní softwarové vybavení Dynavix Delta II a naleznete ji zde. V dnešní a zároveň závěrečné části recenze se budeme věnovat výhradně navigaci. Předchozí verzi (2.3) jsme popsali tady, takže si můžete některé záležitosti snadno porovnat.

Hlavní menu nevigace
Po výběhu volby "Navigace" z hlavního menu přístroje se dostaneme do navigačního systému Dynavix 7 v2.4, který nás přivítá obligátní startovací obrazovkou...

Po několika málo sekundách a potvrzení, že souhlasíme s licenčními podmínkami se dostaneme do hlavního menu a hned si můžeme prohlédnout všechny tři obrazovky, které toto menu má. Pohyb v menu zajišťuje velká šipka v dolní liště a roluje se pořád dokola, takže není nutné hledat tlačítko pro krok zpět...

Hlavní menu se od předchozí verze 2.3 liší jen minimálně a stejné jsou i postupy hledání cíle, vyhledávání bodů zájmů (POI) a ostatní záležitosti. Dále v recenzi se budeme zabývat výpočty alternativní trasy, kde došlo ke změnám.

Nastavení
Další velmi důležitou volbou ze spodní lišty menu je "Nastavení", které také obsahuje 3 obrazovky. Opět se jedná o stejné menu, jako ve verzi 2.3, ale naší pozornosti rozhodně neujdou velmi šikovně provedené možnosti vedení knihy jízd a přehledů o tankování...

Alternativní trasa
Aktivace této funkce předpokládá navigaci v aktivním stavu, tj. s naplánovanou cestou, resp. navigující na vybraný cíl. Tato velice užitečná funkce se hodí vždy, když je na cestě nějaký problém, který lze nejlépe vyřešit objížďkou. Může se jednat o opravu silnice s komletní uzavírkou nebo třeba jen o nekonečnou kolonu, která vznikne za dopravní nehodou. V prvním případě sice bývá vyznačena objížďka, ale ta má pohříchu často daleko k optimální trase a spíše odpovídá představě místní samosprávy nebo ještě hůř stavební firmy o tom, kam byste měli jet.

Přepočátávání se od poslední verze změnilo. K dispozici je přednastaveno více možností, což dokládá následující obrázek. Je to dobře provedeno, protože výběr nenutí ke kompromisům a tím i zbytečným zajížďkám..

Přepočítávání je relativně rychlé. Na následujících obrázcích můžete vidět probíhající přepočet, který je indikován malou lištou s procenty hotových variant a následně změnou navigace...

Tuto funkci má Dynavix 7 v2.4 zvládnutou perfektně. Mimo běžné navigační funkce (navigace na cíl nebo vyhledávání POI) je tato jednou z nejužitečnějších. Umožňuje řešit nenadálé situace, šetří čas i palivo.

Záznam jízd
Kniha jízd je další výborným nápadem, který ocení rodiny, živnostníci i menší firmy. Navigaci si tak může půjčovat více uživatelů v jednom vozidle nebo i více uživatelů ve více vozidlech. K přehledu slouží rozhraní v menu "Nastavení", kde lze zadat více řidičů i jejich vozidla.

Příjemným překvapením je výběr paliva, kde dokonce nechybí ani CNG (zemní plyn), což je relativní novinka na českém trhu. Jinak je k výběru klasika - LPG, Nafta, Natural 95, Natural 98 a Natural 91.

Takto může vypadat poctivě vyplněná "karta" řidiče, na kterou navazuje záznam informací o absolvované trase a také možnost exportu...

Pro demonstraci této funkce jsme použili prázdný soubor, ale na druhém screenshotu je vidět formát a místo uložení. Odtud pak lze tento CSV soubor stáhnout do PC a upravit v Excelu nebo v nějakém programu pro práci s knihou jízd...

Tankování
Další novinkou je tankování, resp. přehled o tankování. Je to sice poměrně jednoduchá aplikace, ale pro orientaci o nákladech může stačit. Docela dobře se ovládá. Stačí zadat stav tachometru, místo tankování, množství, cenu za litr a způsob platby. Při troše důslednosti lze takové informace dobře využít v domácím účetnictví, ale také ve firemním, kde může nahradit poměrně nudné vypisování obvyklých formulářů.

Zvuk
Maličkost, která potěší. Mnoho řidičů řeší problém s hlasitostí aplikace během jízdy a často je třeba se proklikávat někam hluboko do menu než se najde tato poměrně často používaná volba. Dynavix 7 tento problém vyřešil přemístěním ikony pro nastavení zvuku hned do první obrazovky a pěkně na pravý kraj, takže není problém topto nastavení upravovat i během jízdy, resp. při krátké zastávce (aby nebyla ohrožena bezpečnnost silničního provozu). Vypadá to jako samozřejmost, ale ani zdaleka není. Nyní je ikona pro změnu zvuku i lépe rozpoznatelná, než tomu bylo v předchozích verzích Dynavixu.

Závěr
PND Dynavix Delta II je vybaveno navigačním software Dynavix 7 v2.4, které přináší několik nových nebo přepracovaných funkcí. Celkově lze pochválit ovládání navigace, které díky velkým a přehledným tlačítkům je opravdu pohodlné a řidiči nečiní potíže. Rolování hlavního menu i menu nastavení je rychlé, pohodlné a jednotlivé ikony jsou umístěny s citem pro věc, resp. podle pořadí četnosti nebo pravděpodobnosti použití jejich funkcí. Velký 4,3" displej navigace spolu s velkorysým navržením tlačítek dělá z tohoto PND velmi dobře ovladatelný přístroj.

Pochvalu si zaslouží i podpůrné funkce, o kterých píšeme výše. Tankování a použitelná kniha jízd jsou možná tím správným krokem, které produkty Dynavixu může výrazněji odlišit od konkurence. Uvidíme, s čím přijdou vývojáři Dynavixu příště.

Neše celkové hodnocení přístroje Dynavix Delta II je jednoznačně kladné. S touto navigací jsme najezdili přes 2.400 km a neměli jsme sebemenší důvod k nespokojenosti. Snad jediné negativum, které prostě nemůžeme nezmínit, je absence TMC-RDS. Tuto technologii měla původní Delta I a považujeme za chybu, že nová Delta II ji nepodporuje (i když samotný Dynavix jako navigační systém ano). Na druhou stranu je pravda, že u nás tato technologie stále ještě pořádně nefunguje a že řada uživatelů ji nevyužívá, ani když "hardwarově" může. Proto celou záležitost s TMC považujeme spíše za "marketingovou chybku" než za hrubku. Uživatel si bude muset vybrat podle toho jak důležité pro něj TMC-RDS je. Pokud jezdí do zahraničí jen výjimečně, bez TMC modulu se snadno obejde.

Oficiální stránky přístroje naleznete zde. Společnost Dynavix jej prodává za 5050,- Kč bez DPH (6009 Kč vč. DPH). Děkujeme společnosti Dynavix za zapůjčení přístroje.

Předchozí část recenze je zde.

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 03.11, 2008  Autor: Josef Tkáč   Téma: Recenze GPS - software i hardware
 

Související odkazy

· Více o tématu Recenze GPS - software i hardware
· Další články od autora Josef Tkáč


Nejčtenější článek na téma Recenze GPS - software i hardware:
Dynavix 7 - recenze nové verze

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Recenze GPS - software i hardware

"Dynavix Delta II - 3. díl recenze" | Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Dynavix Delta II - 3. díl recenze (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 03.11. 2008 - 15:12:28
Koukám, že se polepšili. To TMC mi osobně taky nevadí. K čemu taky. Do zahraničí jezdím 1 ročně, a to mám jiné starosti než zjišťovat blbinky na cestě. zatím se mi nestalo, že bych tuhle funkci nějak nutně potřeboval. Ty překážky na cestě to už je jiné kafe. To se jim docela povedlo. U tankování mi chybí export, ale asi to taky bude někde zapsáno na kartě, možná by to chtělo pohledat. Za ty peníze mi to přide OK.


[ Odpovědět ]

Re: Dynavix Delta II - 3. díl recenze (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 22.12. 2008 - 17:51:06
Cena se možná zdá ok, ale když se podíváte trochu po internetu zjistíte, že se dá celkem snadno sehnat o 1.000,- Kč levněji vč. mapy Evropy. Pak je to ok ještě víc.


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.33 sekund