Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnostVýsledky
Další ankety

Účastníků: 6511
Komentářů: 1858

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.

HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl

Sponzorované odkazy:


Elegantní provedení přístroje, slušné parametry a bohatá softwarová výbava jsou jistě důležité pro rozhodování potenciálního zájemce o HP iPAQ rx5940, ale jak je to v praxi? Neliší se marketingová chvála a "papírové" údaje od skutečnosti? V třetí části recenze jsme si prohlédli screenshoty řady aplikací, které tvoří softwarovou výbavu rx5940. Dnes se zaměříme na praktickou stránku věci a zkušenosti z provozu. K tomu nám společnost Aponia Software s.r.o. laskavě zapůjčila licenci nejnovější verze svého navigačního systému Be-on-road 2.0 Europe. S touto navigací jsme následovně projeli necelých 650 km, což k posouzení funkčnosti stačí.

Displej
Doba, kdy dotykové LCD displeje představovaly zdroj problémů, jsou naštěstí již dávno za námi. Maximálně se někteří recenzenti přou o subjektivní pocity z bílé barvy. Displej rx5940 je typu QVGA (320 x 240 pixelů) a má úhlopříčku 3,5". Patří tedy mezi relativně větší displeje, než jaké dnes nabízí většina komunikátorů. Větší displej je samozřejmě přehlednější a pro použití GPS je i bezpečnější z hlediska nutné koncentrace řidiče na zobrazované detaily nebo velikost softwarových ovládacích prvků. Kvalitu displeje lze objektivně hodnotit jako velice dobrou, což ale splňuje většina přístrojů na trhu. Jas lze korigovat přímo z úvodní obrazovky, a to díky speciálnímu pluginu, který jsme si prohlédli minule. Při našem testování nám bohatě stačilo nastavení na 50%. Vyšší jas se většinou osvědčí při slunečném počasí. Naopak nižší je výhodnější v šeru, kdy displej tolik neoslňuje...

Montáž do auta
Jako u většiny podobných řešení je montáž velmi snadná a rychlá. Výhodou iPAQa rx5940 je vynikající držák, který jsme popsali v první části recenze a který považujeme za jeden z nejlepších, s jakým jsme se setkali. Velmi pevná, ale snadno nastavitelná konstrukce s velkou přísavkou drží naprosto špičkově. V zimním období, které se mj. vyznačuje orosenými skly automobilů, se nám nestalo, že by držák zklamal a došlo k jeho uvolnění a pádu. To zdaleka není samozřejmost! Tuhost konstrukce se projevila na horších cestách, kdy na rozdíl od "drátových husích krků" nic nepruží a nekýve se.

Velká přísavka zajišťuje rychlé a bezpečné upnutí držáku, většinou na první pokus...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Dalším krokem je vložení přístroje do žlábku držáku...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

...a zaklapnutí horní pojistky, která přístroj pevně zafixuje...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Jediné, ale za to velmi nepříjemné překvapení nás čekalo při zapojení DC adaptéru, který má přístroji dodávat potřebnou energii. Jak sami můžete vidět na následujícím obrázku, čert našeptal konstruktérům HP nápad, aby umístili napájecí konektor (miniUSB) na bok přístroje. Výsledkem je trčící a všude překážející drát, který překáží o to více, že USB kabel nemá "telefonní" spirálovitě kroucené provedení...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Tato konstrukční chyba je sice nepříjemná, ale asi se dá na ni zvyknout. Nebo je možno „ubastlit“ nějaký zahnutý konektor a tak podobně. Rozhodně bychom doporučovali poohlédnout se po krouceném kabelu, který je mnohem vhodnější a nebrání manipulaci s řadící pákou.

Před zahájením jízdy s navigací se doporučuje pohrát si s nastavením tak, aby řidič měl kolmý pohled na displej a aby mu držák s přístrojem nevadil ve výhledu. Jde nejen o bezpečnost, ale i o možnou pokutu...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Jedeme na výlet
Testovací jízdy měly prokázat, že s přístrojem nejsou potíže a že přijímač satelitního signálu je dostatečně citlivý, aby dobře fungoval i v husté městské zástavbě nebo při průjezdu zalesněnými horami. To vše proběhlo k naší naprosté spokojenosti. Čip SiRF Star III, který se na iPAQu rx5940 stará o GPS, je etalonem kvality a to se potvrdilo i při testování. Několik následujících fotografií ukazuje práci s Be-on-road na přístroji. Začíná se nastavením cíle a pokračuje jízdou...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Nezapomeneme si nastavit hlídání překročení rychlosti. Je to lepší než zaplatit vysokou pokutu a ještě přijít o body...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Výpočet trasy je otázkou několika sekund. Přístroj je dosti rychlý a zvolená trasa není příliš komplikovaná...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

HP iPAQ rx5940 si s Be-on-road 2.0 Europe rozumí. Hlasová navigace je čistá a dostatečně hlasitá, a to i díky kvalitnímu reproduktoru iPAQa. Volíme nižší nastavení hlasitosti, zhruba na polovině možností přístroje a bohatě to stačí i na hlučný provoz.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Práce s navigací byla příjemná a hlavně spolehlivá. Přístroj se choval naprosto korektně a za celou dobu testování nedošlo k zatuhnutí a vynucenému resetu nebo jiným potížím. To se týkalo i dočasné ztráty signálu v podzemních garážích, kdy po opětovném vyjetí se navigace sama "chytla" a bez problémů pokračovala v práci. Výsledek po zmíněných cca 650 km - žádné potíže, spolehlivá činnost.

Závěr
Společnosti Hewlett Packard se podařil velmi elegantní přístroj s provedením, za které se nemusí stydět ani HP ani potencionální zákazník. Příjemnými vlastnostmi, které stojí za zmínku jsou výbava bezdrátovými technologiemi BT, WiFi a GPS, 2GB ROM a kvalitní doplňky včetně špičkového držáku. Pochvalu si zaslouží i softwarová výbava.

Výhrady máme k umístění konektoru miniUSB na boční straně, k "nekroucenému" USB kabelu, k absenci českých mapových podkladů pro TomTom Navigator, a to je tak asi vše, co lze přístroji nebo HP vytknout. Někomu může vadit absence digitálního fotoaparátu nebo infraportu, ale to už je záležitostí individuálních preferencí uživatelů.

HP iPAQ rx5940 patří v segmentu čistokrevných PDA s GPS k tomu nejlepšímu, co lze na trhu koupit. Zákazník získá kvalitní přístroj s dobrou výbavou a s širokými možnostmi využití, a to vše za celkem rozumnou cenu.

Za zapůjčení přístroje k recenzi děkujeme společnostem Aponia Software s.r.o. a Hewlett Packard ČR. Na uvedených stránkách HP lze iPAQ rx5940 zakoupit za cenu 11.980 Kč + DPH.

I. část recenze , která je věnovaná popisu komponent balení, je tady.

II. část recenze , která je věnovaná popisu přístroje, je tady.

III. část recenze , která je věnovaná popisu softwarového vybavení, je tady

Sponzorované odkazy:
Publikováno: 21.02, 2007  Autor: Josef Tkáč   Téma: Recenze PDA, komunikátorů a smartphone
 

Související odkazy

Hodnocení článku

Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 1

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

Související témata

Recenze PDA, komunikátorů a smartphone

"HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl" | Přihlásit/Registrovat | 14 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 21.02. 2007 - 04:01:32
Z recenze mám dobrý pocit, že rx5900 je mašinka, ktrerá by mi mohla říkat v nejbližší době pane. Původně jsem chtěl komunikátor s WM, ale tohle se mi líbí.Ten kabel není drama. Vyřeším to tím, že ho povedu vnitřkem palubky vyjde ven přes větrací mřížku. Chce to jedinou dírku. nic víc.


[ Odpovědět ]
Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 21.02. 2007 - 11:04:21
 
A nebo provest kabel za ipaqem,kdy se pripadne opre o drzak a do zapalovace uz pujde po strane spolujezdce. Pokud by nekomu nevyhovovala hlasitost,tak muzu doporucit porizeni kazetoveho adapteru, kdy kabel jednoduse zapojite do vystupu na sluchatka u ipaqa.


[ Odpovědět ]

Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 21.02. 2007 - 19:36:58
Je tato čtvrtá část už konečně poslední v sérii této nudné recenze?


[ Odpovědět ]
Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 22.02. 2007 - 11:38:23
 
Droid: Předpokládám, že jo. Ty dokážeš psát zábavné recenze? Tak to se jim ozvi. Určitě Tě s nadšením přijmou do redakce a ještě vyděláš balík. Mě osobně se recenze na PS líbí víc než šablonovité recenze na jiných servrech, ale asi to je věc názoru. Co tady oceňuji je, že se nebojí popsat chyby a problémy a jsou podrobnější. To mi u ostatních chybí. íJe fakt, že někdy je to žvýkačka - 4-5 dílů je moc, ale je to podrobnější a je vidět, že si s tím dali práci. Kdysi jsem psal šéfredaktorovi, proč to dělají jinak než jiní a vydávají díly postupně a odpověděl mi celkem rozumně, tak že jeho postoj chápu. Dá se na to zvyknout. Malá redakce se musí chovat ekonomicky jinak než ty velké, které zaměstnávají více redaktorů. Ale o "nudě" bych teda nemluvil. Tady je pořád něco nového a pořád je co číst.


[ Odpovědět ]

Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pondělí, 26.02. 2007 - 15:46:47
Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte zdali jsou Windowsi v češtině?


[ Odpovědět ]
Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Pátek, 02.03. 2007 - 12:33:42
 
HP dodává lokalizaci od od SUNNYsoftu v ceně přístroje InterWrite pro 9,1.


[ Odpovědět ]

Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Středa, 28.02. 2007 - 22:09:28
rasto
hezky napsana recenze. pochvala.


[ Odpovědět ]

Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 08.03. 2007 - 19:23:56
K tomu kablíku povim jen to, ze bylo nutne si precist dukladne manuál, ten kablik se totiz zavesuje nejak primo do hlavni casti toho drzaku jakousi obklikou a tim jde jakoby pres spolujezdce a neprekazi, ale to ze by mohl byt kabel krouceny jednoznacne potvrzuji.


[ Odpovědět ]

Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Úterý, 21.08. 2007 - 10:43:54
existují i úhlové konetkory mini USB, které například prodává ke svým telefonům Motorola....


[ Odpovědět ]
Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Neděle, 23.04. 2017 - 16:15:43
 
ciekawy model, dzięki za test, myślę sobie to kupić!
192.168.1.1 [www.19216811ip.mobi]


[ Odpovědět ]

Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Neděle, 16.12. 2007 - 12:54:57
nevíte jde přijímat pokyny navigace přes nějaké bloototh sluchátko.


[ Odpovědět ]

Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 22.12. 2016 - 22:36:22
I really like the dear information you offer in your articles. Im able to bookmark your site and show the kids check out up here generally.
1-855-865-9553 [customerservicenumber.mobi]


[ Odpovědět ]

Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Sobota, 06.10. 2018 - 23:39:04
We Had To Use Dark Magic To Make This Work 192.168.1.254


[ Odpovědět ]

Re: HP iPAQ rx5940 - recenze - IV. díl (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Sobota, 06.10. 2018 - 23:39:35
Added another dependency 192.168.1.1


[ Odpovědět ]
Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 1.57 sekund