Anketa

Jaký tablet si vyberete?

iPAD od Apple
Android od ACERu
Android od Samsungu
Android od ASUSu
Android od jiného výrobce
Windows 8 od Microsoftu
Tablet považuji za zbytečnost



Výsledky
Další ankety

Účastníků: 6625
Komentářů: 2032

Doporučujeme

Zajišťujeme na míru kurzy a školení kybernetické bezpečnosti a informační bezpečnosti a to jak pro běžné uživatele, tak i pro IT odborníky a manažery.

Přesuňte starost o všechno IT na cloud pro podnikání od české společnosti Algotech s non-stop zákaznickou podporou.

O nás

Informace o Palmserver.CZ a kontakty na vydavatele jsou zde. Neposkytujeme rady ohledně software ani hardware! Není to v našich silách. Prosíme, abyste kontaktní informace nezneužívali pro výše uvedené účely.
Komentář

Dynavix Omega - III. díl recenze
Od: Josef Tkáč - Čtvrtek, 20.12. 2007 - 09:00:00

Praktické zkušenosti jiných uživatelů s konkrétní navigací jsou asi to nejdůležitejší, co většinou rozhoduje při koupi. Dnes vám tedy nabídneme naše zkušenosti, po cca 1100 km testování.



V I. a II. části recenze jsme vás seznámili s Dynavix Omega po stránce hardware i software, ale vynechali jsme praktickou část, která je již tradičně obsahem posledního dílu recenze. Dnes se tedy podíváme na montáž do automobilu, uděláme si krátkou testovací jízdu, probereme některé záležitosti týkající se navigačního systému Dynavix 7 2.2 a nakonec provedeme celkové zhodnocení přístroje.

Montáž do automobilu
Dynavix Omega je řešen standardně, takže žádné překvapení se zde nekoná. Stačí zvolit správné místo pro připevnění přísavky a pomocí páčky na držáku pevně zafixovat držák do požadovaného místa. Druhým krokem by mělo být nastavení kloubů pomocí aretačních šroubů tak, aby displej přístroje směřoval kolmo k předpokládanému úhlu pohledu řidiče...

Nyní připojíme adaptér napájení a můžeme vložit Dynavix Omega do držáku...

Přístroj stačí do držáku zacvaknout. Drží velmi pevně. Při vyjmutí je pak nutné stisknout horní páčku, aby bylo možno Dynavix Omega vyjmout...

Nyní můžeme připojit externí antény. Asi nejpohodlnější je nejprve připojit anténu pro modul TMC-RDS...

...a teptve pak odklopit krytku na horní hraně přístroje a zastrčit do konektoru koncovku externí antény pro GPS...

Nyní můžeme zapnout navigaci, zadat cíl a vydat se na cesty...

Z našich zkušeností ovšem vyplývá, že poslední dva kroky, tj.instalaci antén můžete s klidným svědomím vypustit. Na rozdíl od jiných zařízení, které jsme testovali nemá TMC-RDS modul žádnou potřebu externí antény a klidně se obejde i bez ní. Ačkoliv jsme výše uvedené fotografie pořizovali v suterénních garážích jednoho supermarketu, tak TMC fungoval naprosto bezproblémově. Nejprve jsme si to ověřili s anténou stočenou v originálním stavu a nakonec i bez antény. Byli jsme velmi příjemně překvapeni, protože modul přijímal bez antény zcela spolehlivě. Na cestu Ostrava-Praha jsme se pak vydali rovněž bez antény a vše fungovalo precizně. Totéž se týká i externí antény pro GPS. Možná se může hodit v některých typech automobilů se zvlášť nepříznivou konstrukcí, ale SiRF Star III je natolik spolehlivý a citlivý čip, že u Dynavix Omega, ale ani u jiných navigací, jsme externí anténu nikdy nepotřebovali.

Krátký výlet
Pro potřeby recenze jsme nejprve udělali krátký výlet po Ostravě. Zadali jsme adresu a vydali na cestu...

Na screenshotech lze tento velmi jednoduchý postup vidět lépe, než na fotografiích displeje v automobilu. Zvolíme si ulici a číslo popisné domu, kam směřujeme...

Po ukončení výběru se požadované místo zobrazí na mapě a my můžeme zadat výběr navigace a rychlou trasu...

Jsme na cestě. Navigace zobrazuje přehledně. Výhrady máme snad pouze k miniaturním ikonám POI. Na druhou stranu, musíme pochválit čitelnost informací na spodní liště navigační obrazovky, kde údaje o vzdálenosti do cíle a dojezdovém čase jsou pěkně čitelné...

Dojezd do cíle...

To byla jen malá ukázka. Cesta do Prahy a zpět, včetně využití TMC-RDS byla rovněž bez problémů. Přístroj se choval korektně i bez externích antén a navigace byla příjemná i díky velkému displeji. Ve večerních hodinách bylo ovšem nutno rychle přejít na noční režim zobrazení, protože oslnění od displeje dělalo řidiči mírné obtíže. Displej je totiž velmi jasný a kontrastní, ale delší sledování v šeru odvádí od detailů na vozovce a při delší cestě může snadno dojít k únavě očí a k chybám v řízení. Naopak ve dne nebo při ostrém slunci je takový displej obrovskou výhodou.

Vlastnosti produktu
Mezi nejdůležitější vlastnosti Dynavix Omega patří (zdroj Telematix):
  • 4“ displej s rozlišením 480x272 bodů
  • navigace "od domu k domu"
  • upozornění na úseky měření rychlosti
  • ovládání programu i hlasový výstup v češtině
  • inteligentní navigace upozorňující pouze na důležité manévry
  • volba cíle pomocí části názvu, adresy, čísla domu či křižovatky ulic
  • vyhledání nejkratší nebo nejrychlejší trasy
  • možnost zadávání složitých tras pomocí průjezdních bodů
  • přidávání vlastních cílů, oblíbené a nedávné cíle
  • automatické přepočtení trasy po jejím chtěném či nechtěném opuštění
  • zobrazení kvality signálu GPS
  • propracovaný systém eliminace chyb GPS
  • využití dostupných aktuálních dopravních informací pro výpočet trasy pomocí RDS-TMC
  • zobrazení mapy se silnicemi, krajinnými prvky (les, pole, řeka), body zájmu (POI) aj.
  • otáčení mapy ve směru jízdy nebo stále na sever
  • 2D/3D zobrazení mapy
  • ztlumení barev v nočním režimu
  • automatická změna měřítka mapy a hlasitosti podle rychlosti jízdy
  • ovládání prstem bez nutnosti používat stylus
  • simulace jízdy podél trasy při krátkém výpadku GPS signálu (jízda v tunelu apod.)

Závěr
Praktické jízdy potvrdily vysokou kvalitu PND Dynavix Omega. Dobře vypadající přístroj s bohatou výbavou a velmi dobře řešeným držákem je radost používat. TMC-RDS modul v držáku je praktickým řešením pro dynamickou navigaci a Dynavix 7v 2.2 jej dokáže dobře využít, pokud jsou v ČR dostupná data o aktuálních překážkách na silnicích. Velký displej je další nespornou výhodou přístroje a přispívá k pohodlí řidiče a tím i k bezpečné navigaci. Reproduktor je dostatečně hlasitý a pro běžné potřeby bohatě stačí nižší stupeň hlasitosti.

Multimediální funkce, které Dynavix Omega obsahuje nejsou sice primární záležitostí, ale spíše malým bonusem navíc. Přístroj dokáže kvalitně přehrát video, zobrazit fotografie (například z karty fotoaparátu) a také může posloužit pro přehrávání zvukových záznamů, resp. hudby, audioknih atd.

S přístrojem jsme byli spokojeni a nenašli jsme nic podstatného, co by opravňovalo kritiku nějakých zásadních nedostatků.

První část recenze je zde a druhá je tady.

PND Dynavix Omega si můžete zakoupit v e-Shopu společnosti Telematix, kde je nabízen za cenu 8.400,- bez DPH (9.996,- Kč s DPH).




Vaše jméno: Anonym [ Registrovat ]

Předmět:


Komentář:

Povolené HTML značky:
<b> <i> <strike> <div> <u> <a> <em> <br> <strong> <blockquote> <tt> <li> <ol> <ul>

Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:  Bezpečnostní kód

Vzhled vytvořil Webdesign Dra-Go Copyright Œ 2007-2008. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.20 sekund