Palmserver.cz

Zamyšlení o Windows Phone 8
Publikováno: Úterý, 26.06. 2012 - 11:00:00
Téma: Názory a polemiky


Od první prezentace WP8 uběhlo jen pár dní a všude jsou slyšet ohlasy o tom, jak Microsoft zase zklamal, napálil své uživatele apod. Dost lidí se už vyjádřilo i v tom smyslu, že s Windows Phone končí... ale proč to všechno?

Primárně se všem nelíbí pouze jedna věc, resp. nelíbí se jen stávajícím uživatelům WP, a to, že nepůjde provést upgrade z WP7 na WP8. Chápu, že to může vadit těm, co si právě koupili nový telefon, resp. max. jen Nokii Lumii 800 (Lumie 900 se teprve začala u nás oficiálně prodávat), protože mají pocit, že byli ochuzeni, ale o co vlastně? Indicií o tom, že nepůjde upgrade z WP7 na WP8 bylou za posledních několik měsíců spousty a datum oznámení novinek o WP8 byl také známý, takže proč nepočkali?

Předpokládám, že ti, kdo si koupili teď nový telefon s WP7 to udělali proto, že se jim prostředí WP7 líbí. Je to primárně telefon, takže volat, posílat SMSky, prohlížet internet, sledovat facebook a twitter a další půjde s tímto přístrojem stále stejně dobře. Nové WP8 přinesou jiné jádro, které bude společné s Windows8 (a konečně se zruší veškeré pozůstatky na Windows CE). Aktuálně je v Marketplace již přes 100 000 aplikací, takže si každý vybere ty, které potřebuje. Argument typu, že teď začnou přibývat konečně aplikace, které firmy nechtěly pro WP7 dělat, podle mého není správný. Firmy, které nechtěly své aplikace vyvíjet i pro WP7 to dělají hlavně z důvodu, že pro ně tato platforma není zajímavá, buď pro to, že jí nevěří a nebo pro malé zastoupení na trhu. Uvedením WP8 se pro ně v tomto směru moc nezmění, protože pořád bude záležet na tom, kolik procent lidí si tato zařízení zakoupí a teprve pak dokáže tato "masa" firmy přinutit, aby změnily svá rozhodnutí. Ale upřímně, toto nebude reálné hned po uvolnění WP8. Bude to trvat několik měsíců (nebo let?) než tato platforma získá větší pozici na trhu. Na druhou stranu tím, že se jedno jádro použije pro telefon, tablet a desktop, dává vývojářům větší možnosti při tvorbě aplikací a užitek z toho bude mít nakonec hlavně uživatel, který bude moci používat jednu aplikaci na všech zařízeních, i když s odlišným komfortem a možnostmi.

Z mého pohledu je WP8 krok správným směrem a vypadá to, že se Microsoftu podaří (doufejme) vybudovat kvalitní ekosystém od produktivity po zábavu. To potvrzují i poslední novinky ohlášené pro Xbox.

Miroslav Mareš

Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=10153