Palmserver.cz

Mobily již brzy získají čich
Publikováno: Středa, 09.10. 2013 - 05:00:00
Téma: Krátké zprávy


Portland ve státě Oregon byl svědkem unikátního ohlášení výroby dalšího čipu s technologií MEMS a tentokrát se jedná o senzor, který je schopen identifikovat pachy. Využití v mobilech může být překvapivě široké.

MEMS jsou obecnějším výrazem pro elektromechanické mikrosystémy (Micro-Electro-Mechanical Systems). Zmíněný senzor je tedy z části tvořen mechanikou a z části elektronikou. Vše pochopitelně v miniaturní podobě. Ohlášené řešení představuje jakousi vakuovou pumpu, která dokáže miniaturními turbínami nasát vzduch a identifikovat jeho složení, resp. látky, které obsahuje. Převod analýzy na pojmenování pachů je pak již jen otázkou příslušného software. Miniaturní vývěva obsahuje 100.000 mikroturbín na 1 cm čtvereční!

Vynálezcem je společnost Honeywell (spolupráce s vojenským vývojovým komplexem DARPA), která tento mobilní čip chce využít pro účely průmyslu a zdravotnictví, ale také jako rozšíření funkcí mobilu pro běžné spotřebitele. Čip může snímat vše od toxických látek, přes pyl (např. pro alergiky) až po obecnou kvalitu ovzduší. Jistě se najdou i další aplikace v gastronomii, kosmetice atd. Podrobnosti jsou zde.Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=12501