Google zaútočil na školy
Publikováno: Čtvrtek, 14.11. 2013 - 07:00:00 Téma: Krátké zprávy
Společnost Google pochopila, že jedním ze základních stavebních kamenů, na kterých Apple postavil svůj úspěch v oblasti tabletů, byla prvotní orientace na vzdělávací aplikace pro děti.
O celé záležitosti jsme vás poprvé informovali v článku Apple nabízí učebnice a Google chce taky z letošního července. Nyní se celá věc dostává dále a Google Play for Education (s několikaletým zpožděním za Apple) startuje. Projekt má několik rovin. Jednou z nich je oslovení vývojářů, aby do tohoto projektu začali vytvářet vhodné vzdělávací aplikace. Další tlak je vyvíjen na školy, kterým se nabízí snadnější nákup hromadných a tudíž i levnějších licencí pro své žáky, a to i s možností hromadné instalace na tablety žáků. Učitelé pak mohou vyhledávat zajímavé aplikace pro své předměty, srovnávat osnovy s ostatními školami a tak podobně. Samozřejmě nechybí ani snaha o přesvědčení rodičů, že tablety s Androidem mohou být vhodné pro vzdělávání jejich dětí. Je pochopitelné, že toto je právě hlavním motorem celého snažení.
Google to nebude mít lehké. I když levné asijské tablety s Androidem mohou mít sociální aspekt pro méně majetné rodiny, tak dlouhodobě budovaná pozice Apple je v segmentu školství velice silná. Kvalita vzdělávacích aplikací pro iPady a Android je výrazně odlišná, i když některé firmy samozřejmě portují své původní aplikace i pro Android. Ovšem málokdy úspěšně, jelikož obecná ochota uživatelů Androidů platit za kvalitní software se diametrálně liší od ochoty uživatelů Apple iPAD financovat aplikace pro vzdělávání a rozvoj svých dětí. Je to záležitost jak sociální, tak v jistém slova smyslu i "ideologická", která je založena na tom, z čeho se generovalo původní tvrdé jádro uživatelů Android OS. To není náš výmysl, ale opakovaně to dokazují statistiky. Bohužel samotný Android, resp. jeho roztříštění a obrovské hardwarové rozdíly jsou překážkou samou pro sebe. Našlapaný nejnovější tablet od Samsungu, jehož cena je srovnatelná s iPadem, má samozřejmě jiný výkon a jinou plynulost a stabilitu oproti levným androidím tabletům, které se snaží uspět na trhu zejména cenou. Co by takové výkonnostní rozdíly udělaly ve třídě je zřejmé. To je jen jedna z věcí, které na iPadech neexistují. Dovedeme si představit, s jakou "chutí" budou učitelé opouštět své iPady a nahrazovat je něčím s Androidem. Samozřejmě, Google má plné právo se pokoušet o to, co Apple poctivě buduje dlouhé roky. To je naprosto v pořádku, ale podle našeho subjektivního soudu, by se to nemělo negativně projevit na dětech a jejich vzdělání. Pokud Google přinese nějaké nové užitečné hodnoty do procesu vzdělávání dětí, tím lépe. Nicméně, nemůžeme se zbavit dojmu, že meziplatformní válka ve školních lavicích není zrovna dobrá věc. Představa, že za dva nebo tři roky se o totéž bude snažit například Microsoft s Windows RT nebo Samsung s Tizen, případně jiný výrobce s vlastní platformou nám prostě nepřipadá vhodná. Ovšem, neosobujeme si patent na absolutní pravdu.
Podrobnosti o projektu Google Play for Education jsou zde a tady.
Články na podobné téma:
|
|