Palmserver.cz

Mobilní megaprůšvih - Čína má svůj vlastní mobilní systém
Publikováno: Pátek, 17.01. 2014 - 08:00:00
Téma: Názory a polemiky


Čínský mobilní systém COS má eliminovat převahu zahraničních systémů a zcela změnit poměry na trhu. Je naprosto zřejmé, že to ovlivní i světové trendy, a to spíše negativně.

Nedávno se někde v tisku objevila zpráva, že Čína investuje do vývoje více prostředků než celá EU. Spolu se stavem veřejných dluhů, inflace, rozpadem tradičních hodnot a dalších negativních aspektů je optimistický scénář budoucnosti EU spíše snem. Čína už dávno není producentem levných kopií, ale v mnoha oborech se ujala vedení nebo o to alespoň usiluje. Pokud tak velký trh se odkloní od zavedených systémů a hromadně přejde na svůj vlastní mobilní systém, zcela jistě se tím změní priority asijských producentů hardware.

Evropa, ztrácející díky nesmyslné eurounijní politice svou konkurenceschopnost se tak může velmi brzy dostat na okraj zájmu velkých výrobců, zpomalí se nástup novinek a technologií, a to zpětně ovlivní celkovou úroveň života v Evropě. Evropa již dlouho ztrácí svůj původní technický náskok a z dřívějšího významného exportéra technologií se stal trh pro import již nejen levnějších, ale i technicky řádově vyspělejších produktů. Dynamicky se při tom snižuje počet oblastí, kde ještě evropské firmy mají hlavní slovo. Pokud se radikálně nezmění mizerné arogantní vnitřní fungování EU a její nesmyslné regulace trhu, zbyde z kdysi průmyslového centra světa chudý skanzen zbytků západní civilizace "obohacený" o uměle implantované agendy, které se na zániku konkurenceschopné Evropy aktivně podílely.

Odmítnutí dalších regulací a sociálních, daňových, měnových, vzdělávacích a právních experimentů a návrat k volnému trhu s minimem regulací je jedinou šancí, jakou Evropa má. Pouze aktivní soukromé firmy, kterým se vyplatí podnikat v Evropě, zaměstnávat tady pracovníky a hlavně provádět zde základní vývoj technologií a nikoli jen montáž nebo dokonce pouze koncový prodej, mohou nepříznivý stav zvrátit. K tomu potřebují rozumné daně, stabilní právní a daňové prostředí, volný pracovní trh a minimum ideologických regulací ze strany států a eurounijních byrokratů. Národní státy by zbyteček své samostatnosti měly uplatnit hlavně ve změně priorit vysokého školství. Sociologie, politologie, gender studies a další podobné užitečné obory životní úroveň a technickou vyspělost Evropanů rozhodně nezachrání (spíše naopak). Nutně se tudíž musí změnit preference oborů na VŠ, což je paradoxně jediná rozumná regulace s potenciálně pozitivním dopadem, jaké se národní státy mohou v této situaci dopustit. Změnit se ovšem musí i celé veřejné prostředí v oblasti trhu, a to bohužel nepůjde snadno a bez odporu současných byrokratických struktur EU a tzv. elit, které je podporují a vyžadují další integraci a další ztráty samostatného rozhodování národních států.

Uvedení standardu pro čínský mobilní operační systém je posledním varováním před technologickou katastrofou. Umožní izolovat obrovský čínský trh a později možná i širší asijský trh v celém segmentu mobilních a jiných technologií, pravděpodobně zjednoduší cenzuru a různé informační blokády. V současné situaci je těžko předvídat nějaké konkrétní etapy dalšího vývoje, ale je téměř nemožné najít alespoň známky pozitivních směrů, které by z této situace mohly vyplývat.

Možná vám bude tento článek připadat příliš hysterickou reakcí na uvedení "nějakého čínského systému", protože Čína má samozřejmě výsostné právo na svou vlastní politiku v libovolné oblasti. Jenže hlavní problém není v Číně, ale v tom, kam jsme se vlastní nepozorností, pohodlím, relativismem, trestuhodným ignorantstvím a zřeknutí se a relativizací tradičních hodnot dostali. Tím co jsme dovolili byrokratům, politikům a tzv. kulturním elitám udělat s našimi životy (prostřednictvím přijatých zákonů a tzv. společenských norem) a s Evropou jako celkem. Většina lidí se bohužel domnívá, že se na to mohou jen tak dívat a když bude nejhůř, někdo to za ně vyřeší. Nevyřeší. Nikdo takový neexistuje. Vydali jsme se špatnou cestou, což je dnes již zcela zřejmé. Nemůžeme udělat nic rozumnějšího, než se velký kus vrátit zpět a najít lepší cestu. Otázkou tedy již jen zůstává, jak dlouho ještě půjdeme po té špatné cestě, než se rozhodneme vrátit. Čím déle to bude trvat, tím horší cesta zpět nás čeká.

Podrobnosti o čínském sysytému naleznete zde.







Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=12861