Palmserver.cz

Dynavix Omega - II. díl recenze
Publikováno: Středa, 19.12. 2007 - 07:00:00
Téma: Recenze GPS - software i hardware


Řada přístrojů typu PND nabízí nejen svoji hlavní funkci, tj. satelitní navigaci, ale i funkce multimediálních přehrávačů. Podívejte se s námi, co dovede PND Dynavix Omega, resp. jaké možnosti a funkce mu výrobce dal do vínku.



V první části recenze jsme si podrobně prohlédli samotný PND Dynavix Omega a také všechny doplňky základní sestavy. Nyní se budeme věnovat softwarové výbavě přístroje…

Úvod
Nějak samo se nabízí srovnání s předchozím modelem - Dynavix Tau, který jsme nedávno recenzovali a který obsahuje stejný navigační systém. I Omega má na úvodní obrazovce výběr mezi funkcí multimediálního přehrávače a navigací...

File Explorer
Oproti předchozímu modelu ovšem chybí jednoduchá obrazovka pro pohodlný výběr konkrétní aplikace. Uživatel se dostane do univerzálního prostředí File Exploreru, který mj. plní i úlohu launcheru 3 aplikací - přehrávače videí, přehrávače hudby a prohlížečky obrázků. Tyto volby nalezneme v liště po levé straně...

Na horní liště nalezneme ikonu s otazníkem, která nás informuje o aplikaci...

Na horní liště ještě najdeme informaci o stavu napájení a červenou ikonu s křížkem pro návrat do úvodní obrazovky. V pravé liště je posuvník a ikona pro výběr nadřazené složky. Dole pak nalezneme možnost nastavení nebo třeba podrobné informace o souboru. Používání tohoto rozhraní není příliš intuitivní, ale po několika málo pokusech si uživatel snadno zvykne na jeho logiku. Jak si ukážeme dále, má toto řešení přece jen něco so sebe.

Video
První volbou pro multimédia je video. Aplikace vyhledá v přístroji i na kartě video soubory a nabídne je v přehledném seznamu s náhledy...

Po výběru konkrétního videa se dostaneme do obrazovky, která nabízí další možnosti. Video lze přehrát ve fullscreen módu, ale nastavit lze i opakování, náhodné přehrávaní nalezených videí, a tak podobně...

Ikona s ozubeným kolečkem představuje nastavení. Nastavení se bohužel týká pouze tří uvedených aplikací, ale je uděláno celkem šikovně. Vlastně jde o jedno prostředí, které se kontextově automaticky přepíná. Prostor pro experimenty zde ovšem příliš velký není...

Hudba
Přehrávač hudby je velmi jednoduchý, ale základní funkce mu nechybí...

O jednotlivých skladbách lze snadno získat podrobnější informace...

...a nechybí ani grafický equalizér...

Obrázky
Podobné to je s prohlížením obrázků. Trochu nepřehledné je i to, že prohlížeč neignoruje složku s navigací a při prvním načtení obrázků nabídne i mnoho souborů s Dynavixu, což považujeme za chybku, která sice jen trochu zdržuje, ale přece jen komplikuje práci s prohlížečem. Samotná prohlížečka je provedena dobře a umožňuje komfortní prohlížení obrázků, zoom, fullscreen, otáčení obrázků a kontinuální prezentaci s přechodovými efekty...

I zde se můžeme nechat informovat o vlastnostech obrázku. Zjistíme jméno, formát, umístění, rozlišení a velikost...

V nastavení si můžeme pohrát s přechodovými efekty, kterých je k dispozici slušné množství...

Dynavix 7 v 2.2
Po výběru navigace z úvodní obrazovky dojde nejprve k načtení aplikace a je vyžadován souhlas s podmínkami licenční smlouvy. Tady uživatel nemá příliš prostoru pro nějaké varianty. Buď nesouhlasí a je vrácen do úvodní obrazovky (viz první obrázek) nebo pokračuje do menu navigace.

V PND Dynavix Omega je nainstalován stejný navigační systém jako v Dynavix Tau, ale 4" displej má mnoho výhod a jednou z nich je i to, že na obrazovku se vejde více ikon ve volbách menu. To je příčinou toho, že volby menu i volby nastavení obsahují pouze 2 obrazovky místo 3, jako tomu bylo u Dynavix Tau. Tím je ovládání jednodušší a přehlednější.

A takto vypadají volby nastavení...

Dynavixu se budeme ještě věnovat podrobněji, takže nyní si pouze vybereme onu pověstnou "třešničku", kterou samozřejmě představuje systém dynamické navigace TMC-RDS. 4 výše uvedené screenshoty uživatelského rozhraní tedy berte jako ochutnávku nebo spíše preview možností verze 2.2.

TMC-RDS
Dynavix Omega má modul integrovaný v držáku a Dynavix jako navigační systém umí s TMC pracovat již dlouho, takže se podíváme na aktuální verzi. Předem musíme konstatovat, že TMC-RDS v Dynavixu pracuje momentálně pouze na území ČR a u nás má tento systém ještě pořádný kus k ideálnímu stavu. Ovšem aktuální dopravní data se i u nás postupně zlepšují, takže použitelnost začíná být vyšší než tomu bylo v poměrně nedávné minulosti. To jsme si ověřili sami prakticky, když jsme v rámci služební cesty testovali Dynavix Omega na trase Ostrava - Praha a zpět.

Prvotní je nastavení TMC v druhé obrazovce "Menu Volby" (Nastavení)...

Výsledek pak nalezneme v první obrazovce "Menu Navigace", a to ve volbě "Seznam událostí Live!"

Z reálných situací dnešního dne jsme vybrali 3 ukázky, kde se můžete podívat jak vypadá "nehoda", "omezení" nebo "oprava silnice" přímo započtená do mapy

Závěr
Pokud chceme hodnotit softwarovou výbavu Dynavix Omega, musíme konstatovat, že i když vlastnosti multimediálního prohlížeče jsou dostatečné, tak citelně chybí vyšší míra intuitivnosti ovládání. Takový přístroj by si zasloužil lepší rozhraní. I když k samotným funkcím asi nelze mít mnoho výhrad. Video i hudba se nám zobrazovaly v dostatečné kvalitě i rychlosti, takže v každém případě jde o použitelnou záležitost.

Ovšem hlavním úkolem Dynavix Omega je navigace a tady si 4" displej a nová verze Dynavixu velice dobře rozumějí. Přehledná menu lze jen pochválit stejně jako jejich funkce. TMC-RDS je skvělým bonusem celého řešení a jak jsme si ukázali, na našich cestách pracuje velmi dobře, pokud jsou k dispozici aktuální data, což ovšem není věcí navigace, ale příslušných složek informujících o dopravní situaci. Celkově jsme byli se software Dynavix Omega spokojeni, až na drobné výhrady k multimédiím.

První část recenze je zde. Příště si nainstalujeme navigaci do auta a více si prohlédneme novou verzi Dynavix 7 v.2.2. Třetí díl recenze je tady.

PND Dynavix Omega si můžete zakoupit v e-Shopu společnosti Telematix, kde je nabízen za cenu 8.400,- bez DPH (9.996,- Kč s DPH).







Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1407