Palmserver.cz

Android Wear v ohrožení?
Publikováno: Úterý, 17.02. 2015 - 04:00:00
Téma: Názory a polemiky


Vypadá to, že další výrobce chytrých hodinek opouští operační systém Android Wear od Google a nahradí jej svým vlastním. Důvody jsou tentokrát nefinančního rázu a nesouvisí ani s ambicemi firmy.

Společenstvo Android Wear se poněkud rozpadá. Z jedné strany to je velká škoda, protože například Moto 360 nebo LG G Watch R jsou parádní kousky techniky a Android Wear nabízí zajímavé aplikace, ale na druhé straně je zřetelný jiný trend. Samsung se zhlédl ve svém vlastním systému Tizen, Alcatel nabízí velmi hezké hodinky s proprietárním systémem za zlomek ceny a ostatní výrobci zvažují, jestli se jim Android Wear vyplatí, ovšem ze zcela jiných důvodů.

Podle posledních zpráv upouští od Android Wear i Asus, který do příští generace (3.Q.2015) svých hodinek ZenWatch měl implementovat vlastní systém. Důvodem prý je snaha zvýšit výdrž hodinek na jedno nabití až na 7 dní. Z toho vyplývá, že energetická náročnost zbytných procesů v Android Wear je překážkou k úspornějšímu chování hodinek. Pokud tomu tak skutečně je, pak má Google velký problém!

I na českém trhu se již objevily alternativní chytré hodinky s poloviční cenou oproti standardu Android Wear, které nabízejí základní chytré funkce (upozorňování na hovory, SMS zprávy, WhatsApp, sociální média, kalendář atd.), ovládání přehrávače hudby na mobilu a podobné věci a vydrží řádově déle a v několika případech dokonce i rok! Nejsou to sice chytré hodinky ve smyslu možnosti přidávání aplikací, ale zvládnou opravdu základní informační funkce a komunikaci s mobilem. To ukazuje jednoznačně na ohrožení Android Wear zdola, zatímco z vrchu se musí obávat Apple Watch.

Nabízí se kacířská myšlenka, že uživatelům stačí aplikace v mobilu a nemusí nutně chtít dělat další pokusy ještě s hodinkami, u kterých jim skutečně mohou bohatě stačit základní informační funkce + tolik moderní fitness/zdravotní funkce. Dobíjet hodinky jednou za 1-1,5 dne nebo za týden je velký rozdíl v uživatelském komfortu, natož na nějaké dobíjení úplně zapomenout s tím, že hodinky vydrží rok za cenu vzdání se barevných tapetek, animací a stovek zbytečných aplikací. Tohle jsem zřejmě na samou dřen filozofie mobilit. Mít jedno chytré zařízení je fajn když je to mobil. Mít k tomu tablet a řešit další nabíjení a další aplikace už může být trochu otravné, ale výhoda velkého displeje to může vyvážit. Mít ještě třetí zařízení, u kterého by se musela hlídat baterie, aktualizovat software a případně hlídat novinky mezi aplikacemi, to už může být přes čáru osobního komfortu. Dále je zde i otázka prostoru pro výrobce a schopnost se odlišit. I tady může být dost důvodů k opuštění Android Wear. Buď bude produkt mít základní vymezení dané Google a na výrobci bude pouze design a provedení hardware nebo se výrobce může zbavit okovů, aniž by riskoval ztrátu uživatelů s Android OS mobily. To vypadá lákavě. Ostatně Microsoft se svým náramkem přesně trefil cíl a oslovil Windows Phone, iOS a Android současně. Není tento koncept platformně univerzálního doplňku k mobilu lákavější pro výrobce více než úvazek k Android Wear, resp. ke Google?

Zdroj zprávy je zde.

Články na podobné téma:







Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=14308