Palmserver.cz

Mobilní aplikace Portálu veřejné správy
Publikováno: Čtvrtek, 09.04. 2015 - 08:00:00
Téma: Windows Phone


Ministerstvo vnitra ČR si nechalo udělat mobilního rádce pro občany Co dělat když..., který je dostupný pro Windows Phone 8 a výše a Android 2.1 a vyšší. Pojďte se podívat, co to umí.

Je možné, že aplikace je dostupná i pro iPhone, ale nepodařilo se nám ji dohledat a jak už to bývá ve státním chlívečku běžné, na stránkách českého eGovermentu jsme také nic nenašli. Aplikace má celkem zajímavou historii. První zmínku jsme našli tady a podle ní by za aplikací měla stát Západočeská univerzita v Plzni. Nicméně, na aplikačních e-shopech vystupuje jako autor "Mobile IT-Engine", ale takovou firmu jsme v registru českých firem také nenašli a odkaz z Google Play vede na stránky uni-app.cz, které patří soukromé osobě v Ústí nad Labem. Na stránkách aplikace ovšem stojí, že "Aplikaci vytvořilo Centrum informatiky a výpočetní techniky (CIV) Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s odborem eGovernmentu Ministerstva vnitra České republiky". V této detektivce bychom mohli pokračovat dále, ale pro začátek to bude stačit.

Aplikaci jsme vyzkoušeli ve variantě pro Windows Phone a mírně řečeno máme poměrně dost výhrad. Ale začněme od začátku, tj. primárním účelem aplikace. Tím by mělo být poskytnutí rad v těchto případech:
  • Narození dítěte
  • Změna bydliště
  • Ztráta dokladů
  • Úmrtí v rodině
  • Převod nemovitosti
To vypadá na užitečnou věc, která se v daných situacích může velice hodit. Bohužel, tato růže rozhodně není bez trní. Aplikace bezostyšně vyžaduje identitu telefonu a dokonce i přesnou polohu, což vzhledem k "ministerstvu vnitra" získává docela pikantní punc. Pro nás to považujeme za nepřijatelné a takovou aplikaci rozhodně doporučovat nebudeme! Poloha je vyžadována aby aplikace mohla vyhledat a na mapě zobrazit nejbližší úřady, ale k identifikaci telefonu nevidíme sebemenší důvod. Po instalaci se zobrazí celkem povedená hlavní strana, která trochu připomíná populární šablony WordPressu. Nabízí 5 základních voleb, nenápadné tlačítko v horním pravém rohu a podivně napůl skrytý otazník, který vede k formuláři na připomínky. Nutno rovněž zmínit, že aplikace se dá spustit pouze když je aktivní připojení k Internetu. Pokud je například vypnut modul WiFi, tak se na hlavní straně nezobrazí žádné z 5ti tlačítek...

Hlavní přínos aplikace je pochopitelně v přehledném zobrazení rad, které občan potřebuje při výše uvedených situacích. Tady je celá hodnota aplikace. Texty jsou vybrány dobře a celkově srozumitelně informují o poplatcích, potřebných krocích a tak podobně. Pochvalu si zaslouží zvýraznění termínů v zelených boxech po pravé straně. Za velkou chybu ovšem považujeme, že aplikace používá velmi malý font, takže starší občané nebo lidé se slabším zrakem budou mít problémy...

U některých odkazů nám aplikace vykazovala chybku, ale nakonec jsme se dostali na stránky institucí, kam odkaz směřuje. Někdy text překrývá ikony odkazů, ale to už je jen maličkost. Celá aplikace působí spíše dojmem betaverze, což na druhou stranu dává naději na odstranění chyb a lepší doladění některých drobností.

Rozkliknutím položky se dá dostat nejen ke zdroji (stránky státních institucí), ale také na přehledný seznam "Co potřebuji", který lze podobně jako nákupní seznam "odfajfknout". To je podařená fičurka. Co ovšem pochválit rozhodně nemůžeme, je absence funkce zoom při prohlížení stránek zdroje. To se prostě nedá číst, natož plnohodnotně používat!

Po vyzkoušení aplikace nás potěšilo, že čeští státní úředníci ji ohodnotili jako "The Best 2014". To daňového poplatníka opravdu zahřeje u srdce...

Aplikaci můžete zdarma stahovat z Windows Phone Store a z Google Play. Názor na úroveň aplikace, její provedení a užitečnost si udělejte sami. Aplikace má k dokonalosti velmi daleko, což lze částečně omluvit ranou verzí, ale mnohem horší dojem získáte z poznání, jak se byrokratická hydra rozrostla a kolik běhání, vyřizování, poplatků a papírů potřebujete k tak základním a běžným situacím v lidském životě. Mnozí z nás to tak nějak obecně tuší, ale skutečné seznámení s nutnými postupy je opravdu děsivé! To jednoho probere z mylné a naivní představy, že stát je tady od toho aby sloužil občanům. Nicméně, tato aplikace by mohla alespoň trochu pomoci byrokratické kalvárie zvládnout. Na závěr bychom vás rádi rozplakali a kompetentní státní úředníky k popukání rozesmáli naši dětinskou vizí, že jednou, možná za 20, 50 nebo 100 let občan prostě na jedno místo nahlásí situaci a státní úředníci zvednou zadky a spolu s automatizovanými a vzájemně komunikujícími systémy se postarají o zbytek.

Články na podobné téma:







Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=14479