Palmserver.cz

Drsná Kyocera s Androidem umí fotit pod vodou
Publikováno: Pátek, 29.05. 2015 - 09:00:00
Téma: Krátké zprávy


Voděodolnost mobilů, tabletů nebo chytrých hodinek je bezesporu vítaná vlastnost, ale ne vždy funguje na 100% i v těch nejdrsnějších podmínkách. Podívejte se jak to umí nejnovější mobil od společnosti Kyocera.

Voděodolnost se většinou udává 2 způsoby. U mobilů a tabletů, ale také u chytrých hodinek je to pomocí normy IP, po čemž jsme již mnohokrát psali. Bohužel tato norma je až příliš "frivolní", takže například jedno z nejvyšších označení, které je velice časté u lepších mobilů - IP 67 dovoluje pouze ponoření do 1m po dobu 30 minut, což je v praxi téměř nepoužitelná vlastnost. Může se například hodit, když mobil hezky pomalu sklouzne do městské kašny nebo do plytké vody rybníka či jezera. I takto voděodolné zařízení vůbec nemusí vydržet pod proudem vody a někdy se výslovně varuje i před sprchou! O trochu lépe je na tom zařízení označené IP68, které by již mělo dovolit plavání a delší výdrž ve vodě, ale je zde háček nebo spíše pořádně velký HÁK. V popisu krytí totiž je výslovně uveden dodatek "za podmínek, které určí výrobce zařízení"! Jelikož antireklamační alibismus na straně výrobce a všeobecný odpor ke čtení manuálů na straně uživatelů je prostě realitou, mohou být uživatelé zařízení s IP68 velmi nemile překvapeni hned 2x. Poprvé, že jejich voděodolné zařízení nevydrželo a podruhé, že reklamace nebyla uznána. Často se například rozlišuje mořská a sladká voda, ale kdo by četl manuály?

Mnohem lepší systém používají hodináři, kteří jasně deklarují tlak vody. Je to jednoznačnější, měřitelnější a méně to umožňuje kličkování výrobců. Pokud si koupíte hodinky s označením 10ATM/10 bar/100M, máte 100% jistotu, že s nimi můžete plavat a dokonce i šnorchlovat a ani ostrá sprcha jim neublíží. 20ATM/200M je už určeno pro potápění s kyslíkovým přístrojem a existují i parádní superhodinky, které vydrží až neuvěřitelných 2000M. Na druhé straně jsou tady běžnější 5ATM/50M hodinky, které víceméně odpovídají tomu, co s mírným přesahem vydrží krytí IP67, tj. déšť, polití vodou, cákání u umývadla a tak podobně. Samozřejmě existují i vadné kusy nebo naopak "šťastné kusy", které vydrží více, ale tady je otázkou popis a výdrž standardních produktů

Nyní nastává situace, kdy se svět mobilů a svět hodinek začíná propojovat, a to zejména díky tzv. chytrým hodinkám. Hodináři se oprávněně cítí ohroženi, takže mnoho tradičních hodinářských firem typu TAG-Heuer, Swatch a řada dalších začíná intenzivně pracovat na vlastních chytrých hodinkách. Bude to zajímavý střet dvou naprosto odlišných světů, protože hodináři jsou na rozdíl od výrobců telefonů zvyklí pracovat s ušlechtilými materiály, s povrchovými úpravami materiálů, s vyššími tlaky i voděodolností a se špičkovým na detailech založeným designem. Z principu jsou to více "strojaři", kdežto výrobci mobilů jsou spíše "elektrikáři", kteří jakžtakž zvládli plastové formy a teprve nyní začínají objevovat sklo, kovy a tak podobně. Samozřejmě bráno s nadsázkou.

Není pochyb o tom, že technologicky se oba tyto světy potkají, resp. už se potkaly. Na straně trpělivých hodinářů je výhoda, že jejich produkty musí vydržet v řádu desítek let, kdyžto u výrobců mobilů to je v řádu 2-4 let. Naopak, elektrikáři (a ajťáci) - výrobci mobilů mají větší zkušenosti s displeji, čipy, bezdrátovými technologiemi, aplikacemi a komunikací mezi hodinkami a mobilem. Nicméně, tak jako výrobci mobilů začali dělat hodinky, tak jsou známy i případy, kdy výrobce hodinek se pustil do stylových telefonů. Obě strany se mají od sebe co učit a pokud by někdy v budoucnu masový zájem o chytré hodinky ohrozil tradiční hodinářské firmy, může dojít ke splynutí obou oborů nebo naopak k částečnému splynutí a následnému opětovnému rozdělení. Dokážeme si představit velmi dynamické procesy, kdy hodinářské firmy začnou dělat chytré hodinky a od nich se dostanou i k výrobě mobilů, ale také může dojít k tomu, že současní výrobci mobilů a chytrých hodinek se postupně výroby hodinek zase vzdají, pokud aktuální boom neporoste a s ním neporostou i zisky z této výroby. Zatím jsme totiž stále na počátku "hodinkové revoluce" a není úplně jisté, že to bude tak lukrativní, jak si někteří manažeři myslí. Z finančního hlediska to může být jen "bublina". Poučení například z výroby tzv. netbooků, potažmo z klesajícího zájmu o tablety se přímo nabízí. Na druhou stranu, mechanické nebo quartzové hodinky tady také nebudou věčně a mnozí lidé už hodinky ani nenosí, protože mají ukazatel času na mobilu.

To jsme se ale od voděodolnosti dostali až příliš daleko a tento článek by měl být o novém modelu Kyocery, která přestavila svůj superodolný model TORQUE G02, který v 19ti kategoriích splňuje americký vojenský standard MIL-STD-810G a 2 další vlastní od Kyocery. O podobném modelu jsme vás informovali v loňském srpnovém článku Klíče, šroubovák ani beton nepoškrábou safírový mobil. Tehdejší model se jmenoval Kyocera Brigadier a TORQUE G02 lze považovat za vylepšeného nástupce.

Mobil pohání quad-core CPU Qualcomm Snapdragon 400 SoC s 1.4GHz a Adreno 305 GPU. Má 2 GB RAM, 16 GB úložného prostoru, microSD slot, LTE, 13MP fotoaparát, 5MP selfie-webkameru a to vše ovládá Android OS 5.1 Lollipop...

Displej má úhlopříčku 4.7" a je typu IZGO (indium gallium oxid zinečnatý) s ochranným sklem Dragontrail X. TORQUE G02 má baterii s kapacitou 2.910 mAh a rozměry 72 × 147 × 14,2 mm...

Voděodolnost je zaručena pro výdrž až 30 minut v hloubce 1,5 m, a to i v mořské vodě. Současně je garantována voděodolnost i při podvodním fotografování. Aby toho nebylo málo, tak fotoaparát se má při ponoření do vody automaticky přepnout na "vodní režim" a zajistit lepší fotky z podmořského světa! To ale není jediná unikátní vychytávka. Další je třeba mohutné boční tlačítko, kterému lze naprogramovat nějakou potřebnou funkci. Ještě sofistikovanější je patentovaný zvukový systém Inteligent Sonic Receiver® , který přenáší zvuk pomocí vibrací ze zadních reproduktorů dopředu a mimo jiné zajišťuje i neobvyklou hlasitost mobilu. Přístroj také lze ovládat s mokrým displejem a v rukavicích.

Kyocera TORQUE G02 má hned několik speciálních sportovních a outdoorových aplikací, přičemž jedna z nejzajímavějších je určena pro horolezce a další pro surfaře nebo rybáře. Má bohatou výbavu senzorů, které využívá k praktickým funkcím v terénu. Mobil je také odolný proti pádům, vibracím, ponechání na horkém slunečním světle a tak podobně (viz MIL-STD-810G). Všechny specifikace ještě nejsou známé, takže nevíme ani cenu, rozlišení displeje nebo hmotnost. Aktuálně probíhá testování výdrže a další záležitosti.

Zdroj zprávy je zde.

Články na podobné téma:







Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=14647