Palmserver.cz

Nejtenčí hologram na světě může být revoluční 3D technologií
Publikováno: Sobota, 20.05. 2017 - 18:00:00
Téma:


Týmu vědců z RMIT univerzity v Melbourne se podařilo vytvořit nejtenčí hologram světa. Nová technologie 3D zobrazení by mohla způsobit revoluci ve vizuálním výstupu informací. Podle univerzity se totiž tato technologie dá využít v běžně používané elektronice, a to i včetně smartphonů.

Interaktivní 3D hologramy jsou dnes stále spíše prvkem vědeckofantastických děl. Přestože již technologie k podobným způsobům zobrazení máme, žádná se nedočkala širšího komerčního využití. Jiným případem je pak stereoskopické zobrazení používané celkem úspěšně v kinech a také některých televizích. Už je však jasné, že tato technologie díru do světa neudělá, a klasické 2D monitory a displeje tak nebudou nahrazeny. Ani novější technologie 3D headsetů jako Playstation VR, Oculus Rift, HTC Vive a podobná zařízení zatím nebudí dojem, že by v dohledné době nahradila klasické způsoby zobrazení, a to ani pro zábavu, ani pro práci. I přesto si tyto technologie své místo na trhu již celkem úspěšně budují, navíc se vyvíjí další podobné. Trochu vedle pak stojí Microsoft, který mimo klasické virtuální reality pracuje i na systému reality augmentované, tedy reality rozšířené o některé virtuální prvky. Skvěle její možné výhody ukazuje video z konference Microsoftu z předloňské E3. Nicméně všechny tyto technologie vyžadují, aby jejich uživatel měl na hlavě helmu, nebo alespoň brýle na očích.

Australsko-čínský tým vědců však pracoval na technologii značně odlišné. Hologramy, které je možné vidět pouhým okem, bez použití helmy, či brýlí již existují, žádný z nich však není dost tenký, aby mohl fungovat v běžné elektronice. Hologram australské univerzity má však pouhých 25 nanometrů – je tedy zhruba tisíckrát tenčí než lidský vlas.

„Běžné hologramy generované počítačem jsou příliš velké pro běžně používanou elektroniku, ale náš ultratenký hologram tuto hranici pokořuje.“ řekl vedoucí pracovník výzkumného týmu a profesor RMIT Min Gu.

„Náš nano-hologram je vyráběn pomoci jednoduchého a rychlého laserového zapisování, což dělá náš design vhodný pro široké užití a masovou výrobu. Integrování hologramů do běžně používané elektroniky by učinilo velikost displeje irelevantní. 3D hologram může potřebná data zobrazit kamkoli do prostoru, není závislý na velikosti mobilního telefonu nebo hodinek. Od diagnostiky v lékařství, přes ukládání dat, po obranu a kybernetickou bezpečnost, 3D hologramy mají potenciál změnit široké spektrum odvětví a náš výzkum činí tuto revoluci opět o krok blíže,“ vysvětlil profesor.

Hologramy modulují „záblesky“ světla, aby vytvořily iluzi hloubky. Avšak pro vytvoření dostatku těchto záblesků musí být hologramy tenké jako vlnová délka světla. Proto ten hon za „štíhlým“ hologramem.

„Dalším úkolem bude vyvinout pevný film, který bude nanesen na LCD displej pro holografické 3D zobrazení,“ řekl doktor Zengji Yue, spoluautor této práce. „To zahrnuje zmenšení velikosti pixelu našeho hologramu, a to na desetinu té, jakou aktuálně má. Kromě toho však také hodláme pracovat na vytvoření flexibilních a pružných filmů, které by mohly být využity na široké škále povrchů, což rozšiřuje možnosti využití hologramů.“

Zdroj:Phonearena, RMIT





Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15251