Palmserver.cz

Flexibilní OLED displej
Publikováno: Pondělí, 12.03. 2018 - 13:00:00
Téma:


MWC 2018 nepředstavila žádné flexibilní telefony, a to i přes vzrůstající očekávání. Ačkoliv si to možná neuvědomujete, flexibilní telefony už vynalezeny jsou.


Telefony s odolnými LED (nebo OLED) displeji, jako mají modely Samsung Galaxy S8, S9, Note 8 a iPhone X, mají nejkvalitnější displeje na trhu. Bohužel, tyto nové druhy obrazovek nesbírají tolik úspěchů, jak bylo předurčeno některými analytiky.





Tyto zmíněné modely však ve skutečnosti již mají flexibilní OLED displej - je pouze "uvězněn" v tuhém těle. Společnost Samsung vlastní více než 95 % OLED trhu a společnost Apple má nejlepší dostupné displeje na smartphonech.


Apple využívá vlastní "Super Retina" OLED 5.8-palcový displej v modelu iPhone X. Na druhé straně, Galaxy S8 využívá ohebný OLED displej pro vizuálně nekonečnou obrazovku, který je ohnutý po obou stranách zařízení, ale stále zůstává zcela pevný díky tomu, že je obalen ve skleněném obalu.


Samsung spolu s flexibilními OLED displeji nám budou poskytovat to nejlepší z prvotřídních smartphonů v současných a budoucích generací špičkových telefonů.


Je tu však jeden problém: tyto nejlepší displeje nijak významně nezvýšily růst trhu. Série modelů Galaxy S8 a Note 8 získaly pro společnost Samsung velkou slávu a iPhone X překonal očekávání společnosti Apple, nicméně ani jedna firma se nedočkala příliš vysokých poptávkách po těchto smartphonech. Místo toho se globální prodej smartphonů dokonce snižuje.


Proč? Částečně je to proto, že flexibilita, o níž mluvíme, ještě není dokonale uzpůsobená pro vytvoření zcela flexibilního zařízení. U takového zařízení je totiž potřeba vymyslet mnohem více věcí, než fungování obrazovky. Existuje již mnoho prototypů, žádná společnost však není ochotna riskovat a představit smartphone s plně flexibilní obrazovkou.


Co by flexibilní technologie OLED displejů umožňovala? Již nyní umožňuje dosáhnout kvalitního displeje obaleného v tenčím a lehčím obalu. Pokud je nějaký výrobce dostatečně odvážný, flexibilita displeje mu umožní vytvořit telefon s jedinečným tvarem, aby se tak mohl odlišit od současných obdélníkových tvarů. Například společnost Samsung se již zmiňovala o oboustranně skládacím zařízení, a to i letos na MWC 2018.



Co brání výrobě plně flexibilních telefonů?


Na každém CES za posledních pět až šest let jsme viděli super-flexibilní displeje všech velikostí od řady výrobců. Některé mohou být například srolovány jako bankovka. Jiné mohou být složeny - umožňují třeba tabletu získat velikost smartphonu.


Existuje řada důvodů, proč ještě nemůžete jednoduše složit vaše nejnovější telefony. OLED displeje obsahují organický materiál citlivý na vodu, který zajišťuje pevnou ochranu (zatím). Ve všech ostatních směrech však dochází k určitému pokroku. Existuje flexibilní baterie, která však nemá dostatečnou kapacitu, jakou v dnešní době využíváme. K tomu přidejte skutečnost, že je potřeba vytvořit flexibilní procesory, objektivy, fotoaparáty a zkrátka všechny ostatní části telefonu, což rozhodně není jednoduchá záležitost.



Co nás čeká v dohledné době


Současný problém ve vývoji flexibilního displeje se jeví jako boj mezi další zdokonalenou technologií OLED, kvantovými čtečkami a mikro LED diodami (nebo pLED nebo μLED). Kvantové čtečky (QD) mají velikost asi 10 atomů helia a jsou konstruovány tak, aby uvolňovaly absorbovanou energii jako světlo ve specifických vlnových délkách. Není tedy překvapením, že je výroba neuvěřitelně komplikovaná.


Bezprostřední budoucnost vypadá spíše jako to, co jsme viděli u Razer Phonu, který má LCD panel využívající polovodičového materiálu IGZO pro dosažení lepšího výkonu a nižších požadavků pro dobíjení.


Je zde pouze jedna společnost, která se zdá být nejblíže k flexibilnímu telefonu - Samsung. Nesázejte však na to, že se jich dočkáme v dohledné době.


Zdroj:






Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15404