Palmserver.cz

Nepanikař  první aplikace v češtině, která pomůže v psychické krizi
Publikováno: Úterý, 27.08. 2019 - 03:00:00
Téma: Android


Mobilní aplikace jsou na kdeco, je jen málo věcí, na které nebyla vytvořena žádná mobilní aplikace. Jednou z těchto věcí dosud byly úzkosti, deprese, panika a další příznaky psychické krize. V letošním roce však byla vyvinuta česká aplikace „Nepanikař“, která pomáhá lidem zvládat deprese, paniku a další psychické krize.

Co je aplikace „Nepanikař“

Aplikace „Nepanikař“ je první aplikací svého druhu, která nabízí psychologickou pomoc. Pomůže pracovat s akutními stavy deprese, úzkosti, panické ataky, myšlenky na sebepoškozování i myšlenky na sebevraždu. Nabídne různá řízená dechová cvičení i rady, jak se v takových stavech zachovat a úspěšně je zvládat. Nechybí ani kontakty na odbornou pomoc. Aplikace vznikla v rámci projektu „Nevypusť duši“, jejího vývoje se ujali tři studenti z ČVUT v Brně.

Rozhraní aplikace je velice jednoduché. Ihned po jejím spuštění vám nabídne na výběr z obsažených modulů. Po zvolení modulu vám aplikace naservíruje různá dechová či počtářská cvičení, která vás mají přivést na jiné myšlenky. Kromě těchto cvičení najdete také záchranný plán i návody, na co myslet, co dělat co dělat.

Aplikaci lze používat pro telefony s operačním systémem Android a iOS.

Jak funguje aplikace „Nepanikař“

Aplikace „Nepanikař“ je rozdělená do pěti modulů, přičemž každý jednotlivý modul je věnován jednomu ze stavů psychické krize, poslední modul obsahuje kontakty na odbornou pomoc. První modul je věnován depresi, další se zaměřuje na úzkost a paniku, třetí modul pomáhá při myšlenkách na sebepoškozování a čtvrtý modul při myšlenkách na sebevraždu. Modul Deprese obsahuje funkce „Co mi může pomoci“, „Plánování aktivit“, Co mě potěšilo“. Pomocí těchto funkcí nabídne různá cvičení, poslech hudby, kreslení, řízenou relaxaci. Kromě uvolnění motivuje také k činnosti i k hledání pozitiv v každém dni.

Pomoc při překonání úzkosti nabízí modul Úzkost/Panika. Součástí tohoto modulu jsou dva druhy dechových cvičení, jejichž cílem je rychlé zklidnění a počítání jednoduchých matematických rovnic, které podpoří soustředění se na jinou činnost. Poslední část modulu obsahuje tipy, co dělat při úzkosti, například počítat od 100 do 0.

Cílem modulu Chci si ublížit je odvést pozornost od myšlenek na sebepoškozování. K dispozici jsou dvě dechová cvičení a blok „Co mi může pomoci“, který obsahuje osvědčené rady, jak zabránit sebepoškozování. Doporučuje se například cvičit, vzít si kostku ledu nebo červenou fixu a přejíždět s ní po kůži, přenést své emoce do dopisu či na výkres a ten následně zničit.

Modul Myšlenky na sebevraždu zahrnuje činnosti, které mohou těmto myšlenkám pomoci předejít. Aplikace vede uživatele k sepsání činností, které může vykonávat a tím si vytvořit bezpečné alternativy. Modul obsahuje seznam věcí i aktivit, pro které stojí uživateli za to žít. I v tomto modulu jsou obsažena dvě dechová cvičení.

V posledním modulu, s názvem Kontakty na pomoc najde uživatel nejen telefonní čísla s možností přímého volání na záchrannou službu, tísňové volání, linku bezpečí a krizová centra po celé ČR. Chce-li uživatel upřednostnit kontakt bez mluvení, modul mu nabídne seznam internetových stránek na chat krizových center. Aplikaci si lze zdarma stáhnout zde

Zdroj:mobilmania.cz play.google.com cnews.cz :inspirante.cz





Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=15775