Mnozí lidé zažili situaci, kdy byl jejich počítač zavirován a na monitoru se jim objevila výzva k zaplacení jako jediné řešení situace. Experti doporučují nenechat se vydírat a žádné výkupné neplatit. Obnovení systému vyjde mnohem levněji.
Organizace, jejichž počítače napadli hackeři, se mohou cítit pod velkým tlakem. Často ze strachu zaplatí vyděračům výkupné, jen aby se vyhnuli odstávce, která znamená propad jejich příjmů. Zaplatit hackerům výkupné, se zdá být na první pohled výhodné řešení, jak co nejrychleji obnovit data a minimalizovat ztráty příjmů. Zjištění Sophos, společnosti zabývající se řešením kybernetického zabezpečení nové generace, ukazuje pravý opak.
Výsledky globálního výzkumu této společnosti ukazují, že zaplacení výkupného výrazně nezmírní problémy s nápravou ani neminimalizuje ztráty, naopak je ještě zvyšuje. Sophos provedla výzkum během ledna a února 2020 ve 26 zemích světa.
Věřit, že ihned po zaplacení výkupného dají hackeři vše do původního stavu, je podle společnosti Sophos mýtus. Podle jejího zjištění totiž pravděpodobně k obnově nestačí pouze jediný dešifrovací klíč. Hackeři obvykle sdílejí několik klíčů a jejich použití k obnově dát bývá složitou a časové náročnou záležitostí.
Navíc výkupné bývá obvykle dvojnásobek ceny, kterou organizace zaplatí za obnovu dat IT odborníkem. Výsledky globálního průzkumu společnosti Sophos ukazují, že v případě zaplacení výkupného hackerům činily náklady organizace v průměru 1,4 milionu dolarů. Pokud nezaplatily, tak to bylo 730 000 dolarů, což znamená úsporu 520 000 dolarů. A to rozhodně není málo.
Toto pravidlo platí i pro jednotlivce. Nechat si obnovit data vyjde levněji než zaplatit hackerům výkupné.
Zdroj:svetchytre.cz
seznamzpravy.cz