Palmserver.cz

Je iPhone 3G problém pro konkurenci?
Publikováno: Úterý, 10.06. 2008 - 08:00:00
Téma: Názory a polemiky


Od prvního objevení původně podceňovaného Apple iPhone se tento přístroj stal předmětem vice či méně nestydatého kopírování. Toto kopírování se v první fázi týkalo designu. Velmi rychle se vyrojily napodobeniny různých asijských, ale také globálních výrobců a tento stav trvá do dnes, kdy i známí výrobci připravují iPhonu podobné přístroje. V druhé fázi se začaly kopírovat aplikace, resp. jejich uživatelské prostředí.



Vysmívaný iPhone se doslova přes noc stal vzorem pro vývojáře GUI od prohlížeček obrázků, přes kontakty, klávesnice, launchery, internetové browsery a dokonce i apliakace pro zamykání obrazovky. Jako by kopírování bylo samozřejmou metodou nahrazující vlastní přístupy a vlastní vývoj na základě zpětné vazby od zákazníků. Dochází tak k jevu, který lze nazvat všeobecnou "iPhonizací" mobilit.

Výrobci komunikátorů si najednou vzpoměli, že jejich přístroje by měly mít "styl" a více by se měly podobat digitálním šperkům než striktně užitkovým zařízením. Najednou si uvědomili, že příjemné ovládání je pro jistou a početně nikoli zanedbatelnou sortu uživatelů důležitější než rozsah funkcí složitě dolovaný z rozsáhlých menu.

My uživatelé naštěstí nemusíme řešit etickou stránku věci a můžeme problém kopírování nechat na Apple a jeho konkurentech. V každém případě by bylo dobré si občas uvědomit rozdíl mezi originálem a kopií.

Od příchodu Apple se objevovaly výtky slabšího hardwarového vybavení. To sice uživatelům nevadilo, protože přístroj zjevně splňoval jejich očekávání, ale výtky sloužily spíše jako klacek konkurence na nerozhodné nebo váhavé zákazníky, kterým se sice iPhone líbil, ale nebyli si jisti jestli absence té či oné technologie může v budoucnu znamenat problém nebo nevýhodu. Apple zareagoval po svém a vydal nový iPhone 3G!

Nový komunikátor od Apple přichází s WiFi, A-GPS, 3G, 2mpx fotoaparátem a ve dvou provedeních, a to s 8 GB RAM nebo 16 GB RAM. Bohužel zmizel odolný kovový kryt zadní části, který byl nahrazen plastem v bílé (jen s 16 GB) nebo černé barvě. Zajímavostí je, že Apple tvrdí, že jejich přístroj bude mít výrazně rychlejší 3G než konkurence. Další důležitou informací je operační systém iPhone 2.0 , který umožňuje nejen spolupráci s ActiveSync Microsoftu, ale také s MS Exchange serverem, což ocení zejména firemní klientela, pro kterou se iPhone stane výborným, resp. plnohodnotným komunikačním nástrojem. Oficiální stránky produktu jsou zde.

Ovšem prvotním účelem článku nebylo vás nudit úvahami nad etikou kopírování ani seznámit s parametry přístroje, kterého je dnes plný Internet. Chceme se na věc podívat z jiného úhlu, a sice odhadnout jak se projeví příchod dobře vybaveného modelu na trhu komunikátorů.

Windows Mobile
Tady se vliv iPhone již dávno projevil, a to ať už jako vzor pro "designovou inspiraci", jakou předvedli vývojáři LG nebo Samsungu, tak jako zjevná inspirace pro vývojáře GUI...

Samsung Omnia (SGH-i900)

Zatímco prvotní iPhone nijak zvlášť pozici přístrojů s Windows Mobile neohrožoval, tak iPhone 3G se částečně dostává i do honebního revíru této platformy a snadno osloví manažery, obchodníky, majitele firem nebo jiné pracovníky, kteří nepotřebují speciální nebo zakázkové aplikace a lehce se dají okouzlit přirozeností ovládání a špičkovým stylem iPhone.

Ano, HTC Diamond, HTC Raphael (Vario IV) nebo Sony Ericsson XPERIA X1 nabízejí více funkcí a lepší a bohatější nabídku software, ale každý z nich má své charakteristiky dané operačním systémem Windows Mobile 6.1, které ani přes inovovaná GUI nemusí všem vyhovovat. Nebezpečí od iPhone 3G hrozí spíše těm výrobcům, kteří nabízejí jednodušší a méně výrazné přístroje s obdobnou výbavou (3G + GPS). Prozatím nemá smysl diskutovat o cenách, protože neznáme podmínky, za kterých se budou obě dotované verze nabízet. Cena 199 USD a 299 USD jsou totiž jen částí dotované ceny a zbytek potenciální zájemci zaplatí za paušály, které v tuto chvíli neznáme. Bude záležet na tom jak se Vodafone a T-Mobile dohodnou s Apple. To může zásadním způsobem ovlivnit rozhodování potenciálních zájemců a tím i pozice na trhu.

AndroidOS
Nový operační systém nepadá z nebe, ale tvoří jej lidé, kteří zcela samozřejmě hledají inspiraci, kdekoli to je možné. Kdo shlédl video ukázky, které jsme zveřejnili v asi týden starém článku Android se představuje - unikátní videa!, tak nemůže nevidět zjevnou podobnost mezi uživatelským rozhraním iPhone a novým Androidem. Dokonce se pracuje i na multitouch displeji, s kterým iPhone rovněž přišel jako první. Samozřejmě nikdo nemůže tvrdit, že by Android okopíroval GUI jen podle Apple a že nemá i vlastní prvky. Ale to není tak důležité. Zákazníci si prostě budou moci vybrat. Buď propracovanou a zavedenou legendu a stylový originál od renomované firmy, která ve světě počítačů dokázala již mnoho skvělých věcí nebo první produkty od účelového seskupení firem, které se pokoušejí dát dohromady něco, co může, ale nemusí mít použitelný výsledek. Je pravdou, že již dnes má Android své zapřísáhlé fanoušky, kteří jej sice ještě neviděli, ale proto že má jít o tzv. "otevřenou platformu", která má narušit údajnou vládu Microsoftu, tak jsou ochotní "věřit" v jeho naprostou dokonalost nebo alespoň v generační výhodu oproti všem stávajícím operačním mobilním systémům. To se ovšem dostáváme do mobilního suterénu a oblasti, kde nesmiřitelné fanouškovské skupiny zcela nesmyslně bojují za "čest a slávu" svého vývoleného operačního systému.

Podle našeho soudu je právě Android v nejméně výhodné pozici. Chce konkurovat 3 vyspělým systémům, se kterých sám pravděpodobně čerpá značnou část inspirace a tyto systémy se mu před očima a v konečné fázi vývoje Androidu samy generačně zlepšují. Pochybujeme, že může na poslední chvíli zapracovávat nové pojetí a za chodu měnit koncepci. To by ovšem znamenalo, že Android přijde na svět s minimální softwarovou podporou a s koncepcí o generaci níže než iPhone a Windows Mobile (s Palm OS to je jinak).

Problém je o to komlikovanější, že zatímco Apple má k dispozici 2 modely s iPhone 2.0 + iPOD Touch, tak Android by měl být "nezávislý" na hardware a při tom by se měl v příštím roce objevit Google Phone, od kterého se pochopitelně očekává minimálně totéž jako od zavedeného a vyšperkovaného iPhone 3G. Jednak tady splývají pojmy "systém" a "přístroj" a jednak se jedná o širší souvislosti, kde se hraje o čas, kapacitu programátorů a vývojářů a také o fyzické možnosti toto vše uřídit. Máme velké pochybnosti, že se naděje fanoušků Androidu naplní podle jejich představ.

To ovšem neznamená, že bychom Androidu nepřáli. Naopak, právě příchod iPhone ukázal, jak konkurence dokáže oživit produkci software i hardware. Příchod nového linuxového OS tedy vítáme jako alternativu pro část uživatelů, ale cítíme potřebu "chladit vášně" trochu militantních čekatelů na zázračný operační systém.

Palm OS
O tomto fenoménu píšeme tak často, že nezbývá než odkázat na starší články typu iPhone 2.0 uškodí Palmu a Blackberry! (2x video) a podobné. Palm, Inc. i společnost Access hrdinně mlčí a nových slibovaných systémech na bázi Linuxu se již delší dobu nemluvilo a nepsalo. Buď přijdou jako blesk z čistého nebe nebo po dalších nesplněných slibech skončí jako nerealizovatelná záležitost. Dovolíme si spekulovat, že případné nové PalmOS (včetně ALP) mají čas maximálně do poloviny nového roku, pak jejich případný příchod nemůže dopadnout dobře. Pokud chtějí uspět a současně přibrzdit konkurenční Android, měly by se mezi uživateli objevit nejpozději do konce tohoto roku. V opačném případě budou bojovat hlavně s Androidem. Bratrovražedná linuxová válka, kde nikdo nevyhraje a všichn utrpí ztráty.

Kdesi na Internetu se objevila informace, že až 70% současných uživatelů PalmOS je ochotno čekat na nový systém. Neuvěřitelná zákaznická věrnost! Doufejme, že se jim vyplatí. Otázkou je, jak dlouho tato věrnost vydrží a KAM tito uživatelé půjdou, když se nový systém neobjeví. Do Wndows Mobile, iPhone nebo AndroidOS? Snadnost ovládání by mohla přitahovat k iPhone, obrovská zásoba software a neuvěřitelně široké portfolio přístrojů zase k Windows Mobile, "antimicrosoftí" pohnutky možná k Androidu. O nákupech prý až ze 70ti procent rozhodují emoce.

Závěr
Polemika problematiky, kterou jsme pouze nakousli, nemůže mít jasný závěr. Ve hře je příliš neznámých, příliš neodůvodněného očekávání, příliš emocí. Trh si s tím vším poradí. To je jediná jistota. Tak jako neexistuje obecně "nejlepší systém", tak nelze odhadnout jak se bude situace vyvíjet a jakých chyb se hlavní protagonisté všech platforem dopustí, resp. co vše jim projde nebo neprojde u uživatelů.

V každém případě společnost Apple udělala velký krok kupředu a nabízí skvělé řešení, které posouvá iPhone do nejvyšší ligy v oblasti funkčnosti. Na otázku, jestli má konkurence důvod se bát, s přesvědčením odpovídáme ANO a při tom vzpomínáme na proslavené video se smějícím se Stevem Ballmerem. Na druhou stranu, bez tohoto strachu nebo lépe obav, by pravděpodobně nebyl dostatek důvodu k důsledným změnám, k rychlejšímu vývoji a prozkoumávání nových příležitostí. iPhone 3G se bezesporu zařadí mezi mobilní legendy a těšíme se až se objeví i na našem trhu.





Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2087