Palmserver.cz

ASUS P535 - recenze - III. díl
Publikováno: Pátek, 16.03. 2007 - 01:00:00
Téma: Recenze PDA, komunikátorů a smartphone


V této části recenze se seznámíme se softwarovou výbavou komunikátoru Asus P535. Je neobvykle bohatá, což jistě potěší potenciální zájemce o koupi komunikátoru Asus P535, kteří tak ušetří za dodatečný nákup programů.

V dnešní době je softwarová výbava kapesních počítačů a komunikátorů dosti podobná. Ty tam jsou doby, kdy se výrobci předháněli v bonusových aplikacích a snažili se zvýšit celkovou hodnotu přístroje. Možná je to způsobeno snahou snižovat náklady a konkurovat cenou, ale možná lze příčinu hledat i v rozmanitosti současné nabídky modelů. Výrobci se prostě chovají racionálně a ke svým přístrojům dodávají právě takový software, který je potřebný pro využití vlastností konkrétního modelu. Na "zbytečnosti" pak nezbývá.

V II. části recenze jsme si podrobně prohlédli Asus P535 a seznámili se s technickými parametry. Nyní se podíváme, co výrobce "přibalil" k přístroji v oblasti software...

Software
Součástí balení přístroje je sada papírové dokumentace, ale také 3 CD-ROMy. Na prvním je MS Outlook 2002 a synchronizační program ActiveSync 4.2. Druhý disk obsahuje populární program Skype, který díky WiFi 802.11b/g umožní modelu P535 nabídnout svému majiteli užitečnou a v poslední době velmi populární internetovou telefonii - VoIP. Třetí CD je bonusové a najdeme na něm zdarma zálohovací program Spb Backup a několik slev na další aplikace společnosti Spb Software House. Zdá se tedy, že Asus byl mnohem velkorysejší, než bývá dnes obvyklé a to zdaleka není vše, protože další aplikace na nás čekají přímo v přístroji.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Základní výbava je striktně dána operačním systéme Windows Mobile 5.0 a není tedy nutno popisovat všechny standardní aplikace, které naši čtenáři znají z předešlých recenzí a jistě i z vlastní zkušenosti. Pokud chcete vědět, co vše je nainstalováno na P535, stačí se podívat na následující screenshoty...

V přístroji nalezneme tyto standardní aplikace: Pocket Outlook (kalendář, úkoly, pošta, poznámky, kontakty), kalkulačka, správce Java midletů, Download Agent, prohlížeč obrázků a videa, internetový prohlížeč MSIE, Excel Mobile, Word Mobile, Power Point Mobile, Navíc jsou zde MS Voice Commander, Remote Presenter a WorldCard Mobile. Užitečným doplňkem je i utilita Internet Sharing. K těmto aplikacím se ještě dostaneme a něco si o nich povíme později. Další programy jsou v nastavení…

Jde o aplikace, které známe z předchozích modelů společnosti Asus a konkrétně o Mode Switcher, Asus Status, USB Settings a GPS. Pro telefonování poslouží programy Phone a Profile. Za pozornost ještě stojí utility pro obsluhu bezdrátových technologií a aplikace kamera. Nic dalšího jsme zde neobjevili, takže se můžeme věnovat podrobnostem.


Remote Presenter
Luxusní prográmek, který díky Bluetooth spojení mezi PDA a PC nebo notebookem dokáže obstarat dálkové ovládání. To se může hodit například při prezentacích s použitím projektoru. Příjemným překvapením je extrémní jednoduchost aplikace, a to včetně nastavení…

WorldCard Mobile
Další velice praktický program, kterým nás Asus překvapil. Jde o skenovaní aplikaci určenou na snímání vizitek a jejich ukládání do databáze. Hlavní úlohu zde hrají OCR a digitální fotoaparát. S obojím si aplikace hravě poradí. Program by si zasloužil samostatnou recenzi a možná se k tomu jednou dostaneme..

MS Voice Commander
Tento program asi nemusíme představovat. Je poměrně často přidáván k PDA a komunikátorům. Škoda, že hlasové ovládání přístroje je pouze v angličtině a neumí češtinu. To by naši uživatelé jistě ocenili mnohem více. Takto je přínos aplikace spíše diskutabilní.

Internet Sharing
Utilitka, která umožní sdílení připojení k Internetu. Stačí mít PC připojeno k Internetu a program se už postará aby se k němu dostal i komunikátor Asus P535…

Asus Status
Rovněž utilita známá z předchozích recenzí. Stará se o operativní systémové informace, které jsou uživateli přístupné z úvodní obrazovky Dnes

Mode Switcher
Známý program pro operativní přístup k vybraným aplikacím a službám systému. Spouští se hardwarovým tlačítkem (viz předchozí díl recenze) a umožňuje příjemnější ovládání jednou rukou. Uživatel si v nastavení vybere, jaké aplikace nebo služby si přeje mít po ruce…

USB Settings
Možnost nastavení USB je velice praktická. Z přístroje tak lze udělat i čtečku karet…

GPS
Tento program slouží pro nastavení komunikace mezi přístrojem a přijímačem GPS. Zadává se číslo portu a rychlost komunikace, případně automatické sdílení dat z GPS přijímače…

WiFi a BT
Ačkoli jsou tyto technologie používány již delší dobu, tak stále schází jednoduché a i laikům srozumitelné utility pro nastavení a používání těchto technologií. Standardní „manažeři“ sice jsou použitelní, ale ani v podání Asusu jsme se nedočkali žádné pozitivní změny…

Phone a Profile
To se bohužel týká i prostředí pro telefonování. Aplikace Phone má daleko k optimálnímu telefonnímu prostředí, což je také důvodem výskytu celé řady alternativních aplikací pro komunikátory s Windows Mobile. Asus alespoň přidal utilitu pro nastavení a přepínání uživatelských profilů…

Další nastavení
Ve výbavě Asusu P535 je i poměrně nenápadná skupinka utilit, které se starají o nastavení přístroje a uživatelské informace. Podívejme se blíže alespoň na ty zajímavější z nich…

Audio
Nastavení zvuku je u P535 příkladem pečlivosti. Konkurence tuto záležitost často podcení nebo odbyde mnohem jednodušší utilitou než nabízí Asus. Tady je možno nastavit hned několik parametrů a dokonce si pohrát s prostorovým zvukem…

CPU Mode
Asus P535 nabízí uživateli možnost, jak si bezpečně zvolit optimální nastavení výkonu procesoru a tím ovlivnit i spotřebu cenné energie…

Informace o zařízení
Často opomíjenou, ale důležitou utilitou je info o přístroji. To se hodí například tehdy, když si potřebujeme ověřit verzi ROM (firmware) nebo když se prostě zajímáme o technickou výbavu zařízení...

Přehled stavu pamětí je nezbytným nástrojem, který informuje uživatele o volné kapacitě a tím i možnosti instalovat další programy nebo nutnosti udělat pořádek, ale to je již standardní systémová utilita...

Navigační systém
Jediný software, který jsme postrádali v nabídce byl navigační systém. Buď jej Asus doplní později nebo, a to je mnohem pravděpodobnější, zůstane na prodejci s jakým systémem jej bude nabízet nebo jestli nechá zákazníka aby si systém dokoupil podle svého uvážení. Všechny uvedené varianty mají své výhody. Protože jsme potřebovali otestovat GPS modul, který je v přístroji integrován, nainstalovali jsme na Asus P535 náš "redakční" Be-on-road 2.0, který nám pro účely testování laskavě poskytla společnost Aponia Software. To si ovšem již necháme na příště.

Závěr
Komunikátor Asus P535 je vybaven řadou utilit a užitečných programů, které je potřeba pro plné využití možností přístroje. V té souvislosti oceňujeme bonusové CD, ale i programy pro podporu prezentací a snímání vizitek nebo aplikace typu Asus Status a Mode Switcher, které zpříjemňují ovládání přístroje. Pro zásadnější výhrady zde asi není prostor. Možná by se hodil program pro prohlížení PDF souborů. Komunikátorům s Windows Mobile by rozhodně prospělo, kdyby výrobci začali spolupracovat s dodavateli alternativního software pro telefonování, ale to se zdaleka netýká pouze Asusu. Ve verzi pro ČR se asi lecos změní. Minimálně přibude lokalizace a možná i navigační systém.

V následující části recenze se podrobně podíváme na uživatelské zkušenosti. Otestujeme fotoaparát a uděláme si krátký výlet, na kterém využijeme GPS navigaci, kterou přístroj také nabízí.

Za laskavé zapůjčení komunikátoru Asus P535 děkujeme společnosti Asus. Doporučená cena je 14 990,00 Kč + DPH.

Můžete si také prohlédnout I. díl recenze a II. díl recenze nebo IV. díl recenze.





Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=448