Palmserver.cz

Kyberzločinci již zneužívají Letní olympijské hry 2012
Publikováno: Středa, 21.07. 2010 - 07:00:00
Téma: PR články


Na poháru z Mistrovství světa ve fotbale 2010 se ještě ani neusadil prach a kyberzločinci se již připravují na další mezinárodní událost, a to Letní olympijské hry 2012, které se uskuteční v Londýně. Podle průzkumů společnosti Symantec lidé na internetu nejčastěji hledají novinky právě z oblasti sportu a také zajímavosti o celebritách. Stále populárnější jsou i sociální sítě a těchto trendů kyberzločinci aktivně zneužívají.

Kyberzločinci zneužívají atraktivitu Letních olympijských her 2012 a lze očekávat, že v nadcházejících 18 měsících tato událost doslova zaplaví internet. Symantec již identifikoval velké množství podvodných „loterijních“ e-mailů, ve kterých jsou jejich příjemci informováni, že vyhráli vysoký finanční obnos. E-mail zároveň vybízí k poskytnutí osobních údajů a zaplacení částky, která je nutná pro převzetí výhry. Symantec ve spojitosti se sportovními událostmi zaznamenal znepokojující nárůst kyberkriminality během Mistrovství světa ve fotbale 2010, kde kyberzločinci využívali sociální sítě v daleko větší míře, než tomu bylo při Zimních olympijských hrách ve Vancouveru o několik měsíců dříve. Kyberzločinci také používali optimalizaci internetových stránek pro vyhledávače a své podvodné weby přizpůsobovali aktuálně nejvyhledávanějším slovům spojeným se světovým šampionátem ve fotbale. Vyhledávače potom zobrazovaly tyto podvodné weby na předních místech.

Nadcházející olympiáda v Londýně by ale zároveň mohla být i určitým testem zranitelnosti mobilních telefonů. Moderní chytré telefony nabízí velmi široké možnosti práce s multimédii a internetem a představují tak pro kyberzločince zajímavou výzvu. Můžeme očekávat stupňující se nárůst škodlivých kódů, phishingu nebo podvodných webových stránek. Proto společnost Symantec nedávno představila betaverzi aplikace Norton Smartphone Security pro mobilní zařízení se systémem Android (http://www.symantec.com/norton/smartphone-security-android), která obsahuje antivirovou ochranu, filtr nechtěných hovorů a zpráv a umožňuje také zařízení vzdáleně uzamknout, vypnout nebo vymazat pomocí textové zprávy tak, aby bylo v případě ztráty nebo ukradení chráněno proti zlodějům, kteří by jej chtěli používat nebo se dostat k citlivým informacím.

Ochrana počítačů a mobilních zařízení se neustále zlepšuje, ale to neřeší problém s kyberkriminalitou. Hlavní zbraní v boji s počítačovou kriminalitou je vzdělávání a osvěta uživatelů. Pokud útoky nepovedou k zisku peněz, výrazně se tak otupí motivace zločinců.





Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5867