Palmserver.cz

HTC TyTN - recenze - I. díl
Publikováno: Čtvrtek, 16.11. 2006 - 06:00:00
Téma: Recenze PDA, komunikátorů a smartphone


Tento komunikátor si ještě před svým oficiálním uvedením vysloužil označení „král komunikátorů“, za což vděčí především své bohaté hardwarové výbavě a podařené konstrukci, které se dá vytknout jen máloco. Podívejte se s námi podrobněji na tento mobilní skvost, který se stal snem mnoha potenciálních zákazníků. V první části recenze si prohlédneme všechny komponenty balení a také samotný komunikátor.

Komunikátory se stávají hitem poslední doby a není se co divit. Náročnější uživatele zaujaly téměř nekonečné možnosti, které nabízejí kapesní počítače, ale nechtějí mít dvě zařízení, o která by se museli starat. Za cenu integrace mobilu a PDA jsou ochotni slevit z velikosti displeje, ale už méně z portfolia bezdrátových technologií a dalších hardwarových parametrů. Nástup 3G se výrazně projevil i v segmentu komunikátorů a na trh se dostávají zařízení, která nabízejí více možností připojení na Internet, k WLAN sítím a také k e-mailovým službám.

Prvním komunikátorem, se kterým jste se mohli na stránkách Palmserveru seznámit byl vynikající Asus P525, který byl vybaven praktickou telefonní klávesničkou. HTC TyTN(Qtek 9600) přichází několik málo měsíců po něm a přináší odlišnou koncepci, která je založena na vysouvací klávesnici a hlavně přináší neobvykle širokou nabídku bezdrátových technologií. Jde o jeden z nejzajímavějších přístrojů současnosti a zároveň jej lze bezpochyby označit jako komunikátor s momentálně nejlepší výbavou na trhu.

Obsah balení
V černé krabici s typickými zelenými prvky je komunikátor, baterie, 2 roztahovací stylusy, pouzdro na opasek, sluchátka handsfree, AC adaptér, synchronizační USB kabel, 1 CD-ROM, manuál, příručka pro rychlou orientaci, český návod a záruční list a licenční ujednání pro software Microsoftu…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Nabíječka a synchronizační kabel
AC adaptér je určen pro sítě 100-240 V/300 mA 50-60 MHz. Jeho výstup je standardní – 5 V/1 A. Koncovka je typu miniUSB. Adaptér je tak možno nahradit jakýmkoli jiným s těmito parametry a také neměl by být problém sehnat 5V DC adaptér do auta, který bude mít miniUSB konektor...

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Rovněž synchronizační kabel je standardní záležitost. USB je výborné řešení, které postupně nahrazuje původní speciální konektory různých výrobců. HTC jako jedna z prvních společností dala u svých přístrojů přednost univerzálnímu USB, což je výhodné hlavně pro uživatele, pro které to znamená snadnou a poměrně levnou nahraditelnost kabelů, adaptérů a tak podobně. Dodávaný kabel je tedy běžným doplňkem, se kterým se uživatelé setkávají i u jiných přístrojů a periferií…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Sluchátka
Handsfree, které je součástí balení HTC TyTN asi nelze po vzhledové stránce označit za zvlášť podařený doplněk. Jeho matně černé provedení zřejmě nikoho příliš nenadchne, ale svoji funkci splní. Poslech hudby není vůbec špatný a citlivost mikrofonu je také velmi slušná. Hlasitost lze regulovat bočním posuvníkem. K přijetí a ukončení hovoru je zde jednoduchý spínač. Problémem je však konektor, který je typu mini USB. Ačkoli jsme HTC chválili za použití mini USB pro synchronizaci a napájení, tak v případě výstupu a vstupu pro zvuk jde spíše o „úlet“; konstruktéra, který uživateli komplikuje život a znemožňuje použití kvalitních sluchátek pro poslech hudby nebo alternativních handsfree. Částečným řešením toho problému může být USB modul pro TyTN, o kterém jsme nedávno psali, ale ten nepodporuje mikrofon. Řeší pouze stereo výstup na 3,5mm jack. Je pravděpodobné, že konstruktéři u tak vybaveného přístroje řešili jednak nedostatek místa a s velkou pravděpodobností očekávali, že kdo si koupí takový komunikátor, nebude šetřit ani na Bluetooth handsfree nebo Bluetooth stereo sluchátkách. V každém případě je na uživateli, jak tento problém vyřeší. Dodávané handsfree je určitě použitelné ve smyslu zvukové kvality a pokud uživatel netrvá na jiném provedení, může mu dobře sloužit i toto…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pouzdro
Pouzdro HTC TyTN jako by z oka vypadlo dalším pouzdrům dnešní doby. Pérový klip jej drží na opasku a magnetická spona umožňuje rychlé a pohodlné otevření pouzdra.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Jako materiál je použitá černá koženka, vnitřek je polstrován fleasovým potahem a přední část je spojena čtyřmi textilními pásky se zbytkem pouzdra. Konstrukce dovoluje přístup k USB konektoru pro připojení handsfree a celkově jednoduchou manipulaci s pouzdrem i přístrojem. Náročnější zákazník má možnost se poohlédnout po reprezentativnějším nebo naopak odolnějším doplňku tohoto druhu.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Stylus
Tady musíme HTC opět pochválit. V poslední době jsou dva stylusy vzácnou výjimkou. TyTN má zřejmě z prostorových důvodů stylus velice krátký, ale za to roztahovací. Kupodivu si na něj lze velice rychle zvyknout. Někdy jej není ani nutno roztahovat. Proveden je z hliníku, jen konce jsou z pochopitelných důvodů umělohmotné. Píše se s ním docela dobře, ale uživatelé s větším rozměrem rukou mohou mít problémy a pravděpodobně zvolí nějakou propisku se speciálním hrotem pro dotykové displeje.

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

HTC TyTN
Konečně se dostáváme k popisu samotného komunikátoru. Vypadá elegantně, ale i decentně. Čelní panel je zhotoven z broušeného hliníku, zbytek je z poměrně pevného, stříbřitého plsatu. Celek působí velmi kompaktně. Přístroj není příliš velký(112.5 x 58 x 22 mm) a dobře se drží v ruce. Nic neskřípe, ani nevrže, což by se při použití vysouvací klávesnice tak trochu dalo předpokládat.

Jestli se TyTN něčím liší od jiných modelů, tak je to počtem ovládacích prvků. Nalezneme zde joystick(4 směry + středové potvrzovací tlačítko), velice praktické kolečko JogDial, a dalších 14 spínačů. Možná, je to až příliš, ale to je věcí názoru a preferencí uživatele. Některé funkce se dublují, takže je na uživateli jaký způsob ovládání je mu bližší. Ovládání jednou rukou není problém, tedy pokud toto podporují i ovládané aplikace. Další ovládací prvky jsou na výsuvné klávesnici, ale k těm se dostaneme později. Nyní si pojďme prohlédnout přístroj a začneme u prvků na čelní straně…

V horní části předního panelu jsou hardwarová tlačítka pro vyvolání poštovního klienta a browseru. Vpravo je objektiv kamery pro videokonference. V mezeře pod tlačítky je místo na stavové LED diody a prostor pro výstup zvuku z reproduktoru, který zároveň slouží jako telefonní sluchátko…

Další obrázek ukazuje spodní část, kde je kulaté tlačítko pro videohovory, tlačítka pro příjem a ukončení hovoru a již zmíněný joystick. Po stranách joystiku jsou kolébková tlačítka, která mají nahoře funkce vztahující se ke kontextovým volbám dolní lišty displeje a v dolní části je vyvolání menu Start a potvrzení OK, které uzavírá aplikace….

Zdvih tlačítek, jejich velikost a celkové provedení je nutno pochválit. Používají se příjemně. Díky mírnému „cvaknutí“ ví uživatel, že tlačítko skutečně sepnulo. Díky matnému provedení plastu nemají tlačítka tendenci se špinit.

Spodní hrana je plně využita. Nalezneme zde systémový miniUSB konektor, infraport(SIR), otvor pro reset, otvor mikrofonu, zámek dvířek baterie, šachtu pro stylus(viz obrázky výše) a kovové očko pro pojistný řemínek(například na zápěstí nebo na krk)…

Opačná hrana(horní) je zcela prázdná.

Levá hrana komunikátoru je zajímavější. Za výborné kolečko JogDial je třeba HTC pochválit. Kdo si na něj zvykne, nemůže se bez něj obejít a bude mu na jiných přístrojích citelně chybět. Hned vedle je tlačítko Start/OK a tlačítko pro zvukový záznamník, které zároveň plní funkci spuštění hlasového vytáčení kontaktů. Poslední záležitostí je zde slot ro microSD karty. Tady by se asi dalo polemizovat o vhodnosti volby tohoto formátu, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Pravá hrana obsahuje hlavní spínač(úplně vpravo), tlačítko pro vyvolání správce komunikace a tlačítko fotoaparátu…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Výborná vysouvací QWERTY klávesnice je téma samo pro sebe. Modré podsvícení vypadá efektně, ale důležitější je špičkové provedení, které si nezadá s žádnou konkurencí. Pochválit musíme nejen velikost kláves, ale i velikost popisků, což bohužel zdaleka není samozřejmostí. TyTN nabízí skutečně pohodlné psaní. Vzhledem k velikosti klávesnice sice nelze čekat zázraky, ale pohodlné psaní dvěma prsty je skutečností, se kterou se nedá příliš polemizovat. Zdvih kláves i cvaknutí je prostě ideální. Píše se dobře. Přepínání pomocí SHIFT nebo funkčního tlačítka(modrá tečka) je bezproblémové. TyTN obsahuje češtinu od Sunnysoftu, a ta umí i české znaky na klávesnici. Problém je v tom, že si jejich umístění musíte pamatovat. K češtině se ještě dostaneme v další části recenze. Nad tlačítky klávesnice jsou dvě kontextová tlačítka, která odpovídají nabídce dolní lišty dotykového displeje. Úplně vpravo je světelné čidlo, které umožňuje zapnutí podsvícení podle aktuálního osvětlení…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Na zadní straně najdeme objektiv 2mpx fotoaparátu, blesk, zrcátko, výstup hlasitého reproduktoru, výstup pro externí anténu a samozřejmě dvířka baterie. Dole je očko pro poutko…

Po odemčení zámku a sejmutí víka se nám objeví Lithium-polymerová baterie, která má velmi slušnou kapacitu 1350 mAh…

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Po vyjmutí baterie se dostaneme ke slotu pro SIM kartu..

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

A nakonec detail fotoaparátu, LED blesku a dalších prvků..

Pro zvětšení si klikněte na obrázek

Závěr
K jednotlivým komponentům výbavy ani k HTC TyTN nelze mít po první prohlídce nějaké opodstatněné výhrady. Vysoká kvalita materiálu i provedení, promyšlená konstrukce komunikátoru s JogDialem a mnoha ovládacími prvky, skvělá QWERTY klávesnička a celkové kompaktní provedení dělají z přístroje špičkový nástroj pro mobilní práci i zábavu.

V následující části recenze se podíváme na technické parametry, ovládání a softwarovou výbavu.

Komunikátor HTC TyTN(Qtek 9600) si můžete zakoupit u firmy AH Mobile, která nám přístroj poskytla na recenzi. Cena komunikátoru je 16.692,00 Kč´+ DPH, tj. 19.863 Kč včetně DPH.







Tento článek si můžete přečíst na webu Palmserver.cz
https://palmserver.cz

Tento článek najdete na adrese:
https://palmserver.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=93